نوشته شده توسط : عبادی


گوگل الگوریتم‌های مختلفی برای ارزیابی کیفی و رتبه‌دهی سایت و صفحات شما دارد. یکی از مهمترین الگوریتم‌های این شرکت امتیاز E-A-T است. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم E-A-T گوگل چیست و چگونه سایت‌ها را ارزیابی می‌کند. الگوریتم‌ها و ربات‌های گوگل هنگام اسکن صفحات مختلف ما، در واقع بیشترین امتیاز را برای محتوا در نظر می‌گیرند. اما این سوال همیشه در بین علاقه‌مندان به محتوا و سئو وجود داشته است که صفحات سایت ما چطور ارزیابی می‌شوند و چه امتیازاتی برای تعیین کیفیت آنها در نظر گرفته می‌شود. یکی از مهمترین امتیازات و الگوریتم‌هایی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان باید در سال 2020 به صورت جدی به آن فکر کرد E-A-T گوگل است. در ادامه بیشتر درباره مفهوم این الگوریتم و عملکرد آن صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

 

E-A-T مخفف چیست؟

پیش از آن که بخواهیم درباره مفهوم E-A-T صحبت کنیم، باید ببینیم این سه حرف مخفف چیست. نکته جالب اینجاست که رمزگشایی از این سه حرف کاملا به شما نشان می‌دهد مهمترین موارد برای ارزیابی کیفی محتوای صفحات شما از نظر گوگل کدام گزینه‌هاست. این سه حرف ابتدای سه کلمه زیر است:
•    تخصص (Expertise)
•    اعتبار (Authoritativeness)
•    اعتماد (Trustworthiness)

EAT گوگل چیست؟ اصول سه گانه گوگل برای تولید محتوای باکیفیت

حالا زمان آن رسیده که ببینیم E A T  چیست و چرا EAT گوگل اهمیت زیادی دارد. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که سایت‌هایی با عنوان YMYL وجود دارند و در واقع الگوریتم امتیازدهی گوگل برای چنین سایت‌هایی اهمیت بسیار زیادی دارد. YMYL به معنای Your Money or Your Life  است و نشان می‌دهد محتوای سایت مورد نظر مستقیما به پول یا زندگی شما مرتبط است. از این رو میزان تخصص، اعتبار و اعتماد مخاطبان در تولید محتوا اهمیت بسیار زیادی دارد. اینجاست که گوگل به کمک اصول سه گانه خود محتوای باکیفیت را تشخیص می‌دهد. اما لازم است کمی مفصل‌تر درباره این اصول و سه مفهومی که اشاره کردیم صحبت کنیم.

1- تخصص (EXPERTISE)

یکی از نکات مهم در تولید محتوا این است که مطلب شما به صورت تخصصی و ترجیحا توسط افراد متخصص آماده شده باشد. در واقع تولیدکنندگان محتوا باید در حوزه‌های مرتبط دانش و تخصص کافی و قابل اثبات داشته باشند، تا بتوان به کسب و کار آنها به عنوان یک منبع موثق، بادانش و قابل اتکا نگاه کرد. نکته قابل توجه اینجاست که باید شناخت درستی از مخاطبان خود داشته باشید. اگر با افراد حرفه‌ای و متخصص روبه‌رو هستید، قطعا نمی‌توانید یک مطلب کوتاه با مفاهیم ابتدایی و کلی منتشر کنید. بلکه باید سراغ مطالب جامع و تخصصی بروید. از سوی دیگر اگر مخاطبان شما از طریق جستجوی عبارات مختلف وارد سایت شما شده‌اند و کاربران عمومی هستند، باید حتی مفاهیم پیچیده را به صورت کامل ساده و قابل فهم برای آنها توضیح دهید. 

2- اعتبار (AUTHORITATIVENESS)

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم مخاطبان باید شما را به عنوان یک مرجع معتبر و موثق بشناسند. این اعتبار از تعداد ارجاعاتی که از سوی سایت‌ها و کاربران دیگر به شما می‌دهند سنجیده می‌شوند. در واقع باید ببینید کجاها حرف شماست و کدام سایت‌ها و منابع دیگر شما را به عنوان مرجع معرفی کرده و به سایت یا مطالب‌تان لینک داده‌اند. در این قسمت بک‌لینک‌هایی که می‌گیرید، هر جایی که شما را در شبکه‌های اجتماعی منشن یا تگ می‌کنند و هرگونه سیگنال دریافتی موثر است. گوگل به دنبال این است که ببیند سایت، محتوا و نظرات و توانمندی‌های تولیدکنندگان محتوای شما تا چه اندازه توسط فعالان حوزه کاری مربوطه در نظر گرفته می‌شود و این اعتبار تا چه اندازه در محتوا و کل سایت شما توزیع شده است. به عنوان مثال مطالب شما باید دارای نویسنده مشخص با نام و تصویر باشد و نوشته‌های آنها به صورت گسترده در جاهای دیگر نیز بازنشر شده یا درباره آنها صحبت شده باشد.

3- اعتماد (TRUSTWORTHINESS)

اما بعد از تخصص و اعتبار، اعتماد است که اهمیت زیادی دارد. گوگل دقیقا به دنبال این است که بفهمد اگر افرادی از صفحه نتایج جستجو SERP به سایت شما وارد شدند، تا چه اندازه می‌توانید اعتمادشان را جلب کرده و نیازهای آنها را کامل و سریع مرتفع کنید. شما باید دقیقا به مخاطبان خود بفهمانید همان‌ چیزی هستید که ادعا می‌کنید و این حس اعتماد را باید در آنها به وجود آورید. باید نشان دهید که سمت کاربر هستید و او را از خودتان می‌دانید. درج تصاویر و توضیحات واقعی محصولات، بیان نقاط قوت و ضعف، یک پاراگراف توضیحات درباره نویسنده، صفحه درباره ما، گواهینامه‌ها، افتخارات و جوایز کسب شده و قسمت سوالات متداول یا راهنمای کاربر از جمله مواردی است که کمک می‌کند تا میزان اعتماد نسبت به شما بیشتر شود.

 

چرا E-A-T خیلی مهم است و چه تاثیری در سئو دارد؟

شاید حالا بتوانید ساده‌تر به این سوال پاسخ دهید. بدون شک گوگل به دنبال این است که ببیند شما تا چه اندازه برای مخاطب خود اهمیت قائل هستید. این سخت‌گیری زمانی بیشتر می‌شود که تشخیص دهد سایت شما و محتوای آن با پول یا زندگی افراد ارتباط دارد. به همین دلیل تلاش می‌کند تا از الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین فاصله بگیرد و تا جایی که می‌تواند خودش را در قالب یک انسان واقعی قرار دهد. این مسئله آنقدر برای گوگل اهمیت دارد که برای این کار از نیروی انسانی استفاده می‌کند. طبیعتا اگر کاربری به سمت شما بیاید ولی نتواند تخصص، اعتبار و اعتماد لازم را دریافت کند، به سراغ رقبای‌تان می‌رود و دیگر به شما سر نخواهد زد. شاید امتیازاتی که مسئولان کنترل کیفیت گوگل در نظر می‌گیرند به صورت مستقیم در رتبه یک سایت در صفحه SERP تاثیر نداشته باشد، ولی مهم اینجاست که در ارزیابی محتوای باکیفیت تاثیر مستقیم دارد و می‌تواند به صورت غیرمستقیم در نتایج موثر باشد.

ریشه یابی E-A-T در سئو

همان‌طور که اشاره کردیم با توجه به اهمیت موضوع، گوگل برای امتیازدهی EAT از نیروی انسانی استفاده می‌کند که به آنها Quality Raters گفته می‌شود. تصور کنید یک سایت با موضوعات پزشکی دارید، قطعا در این حوزه حساسیت بیشتر است و این افراد باید با دقت و سخت‌گیری بیشتری محتوای شما را رصد کنند. گوگل یک کتابچه 164 صفحه‌ای را به عنوان مرجع در اختیار این افراد قرار داده است تا براساس استانداردهای تعریف شده بتوانند محتوا را بررسی کرده و از نظر کیفی به آن امتیاز دهند. راهنمای گوگل صفحات را براساس کیفیت محتوا به کمترین، کم، متوسط، بالا و بالاترین کیفیت تقسیم می‌کند. تمام هدف گوگل این است که تک‌تک صفحات شما بتوانند رتبه بالاتری را دریافت کنند.

ضمن اینکه از امتیازدهندگان خواسته می‌شود تا موارد زیر را با دقت بررسی کنند:

هدف صفحه

امتیاز E-A-T محتوا

کیفیت و حجم محتوای اصلی

اطلاعات لازم درباره خالق محتوای اصلی

اعتبار و احترام خالق محتوای اصلی

البته باید در جریان باشید که این موارد به تنهایی برای رتبه خوب گرفتن از سایت کافی نمی باشد با ما همراه باشید تا ادامه این مقاله را به شما بگوییم و آموزش دهیم همچنین فراموش نکنید که متوانید از طریق نظر دهیتان  با ما ارتباط داشته باشید 

پیاده‌سازی دستورالعمل‌های الگوریتم E-A-T گوگل جهت بهبود جایگاه سایت در نتایج جستجو

برای اینکه بتوانید با استفاده از دستورالعمل‌های الگوریتم EAT گوگل جایگاه خودتان را در صفحه نتایج گوگل ارتقا دهید، باید موارد مهمی را در نظر داشته باشید. بدون شک این الگوریتم و سیستم امتیازدهی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه به چند مورد از مهمترین دستورالعمل‌های این بخش اشاره می‌کنیم.

1- مخاطب حرف اول و آخر را می‌زند

اگر قرار باشد بگوییم الگوریتم E-A-T به چه دلیل ارائه شده و چرا تا این اندازه اهمیت دارد، در یک جمله می‌توانیم بگوییم این مخاطب است که حرف اول و آخر را می‌زند. متاسفانه در حالی که این روزها بسیاری از کسب و کارها، مدیران و حتی بعضی کارشناسان فعال در حوزه سئو به دنبال راهکارهای زودبازده و ترفندهای مختلف هستند، اما تولید محتوای باکیفیت و منحصربه‌فرد و در نهایت اهمیت دادن به مخاطب فراموش شده است. همان‌طور که اشاره کردیم EAT برای ارزیابی کیفی محتواست، در نتیجه یادتان باشد اولویت اول و آخر باید اهمیت دادن به مخاطبان و کاربران سایت باشد تا سراغ سایت همسایه نروند!

2- تولید مستمر محتوای باکیفیت که قابل اشتراک‌گذاری باشد

برای تولید محتوای خود هدف داشته باشید و به درستی آن را منتقل کنید، برنامه زمانی منظم داشته باشید و این موضوع را به اطلاع مخاطبان‌تان برسانید و تلاش کنید همیشه صادق باشید و صادق بمانید. صرفا به دنبال تیترها و عناوینی نباشید که کلیک می‌گیرند، ولی زرد و دروغگو هستند. در انتشار محتوای خود نظم را رعایت کنید و تلاش‌تان بر این باشد محتوایی که تولید می‌کنید آنقدر کاربردی و منحصربه‌فرد باشد که بلافاصله کاربران آن را به اشتراک بگذارند. باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

منظم مطالب‌تان را منتشر کنید.

از نویسندگان دارای نام و مشخصات کافی استفاده کنید.

مطالب‌تان را به نویسندگانی بسپارید که معتبر هستند و برای جاهای مختلفی کار کردند.

روی موضوعات مرتبط با حوزه کاری خود تمرکز کنید و سراغ مطالب بی‌ربط نروید.

هنگام نوشتن محتوا به فکر الگوریتم‌ها نباشید، به مخاطبان انسانی فکر کنید.

از کلمات کلیدی به تناوب و به صورت طبیعی استفاده کنید.

پیش از نگارش مطلب حتما درباره کلمات کلیدی و محتوای آن تحقیقات لازم را انجام دهید.

از منابع مختلف استفاده کنید تا مطلب‌تان غنی‌تر و کاربردی‌تر باشد.

3- اعتبار خود را افزایش دهید

همان‌طور که اشاره کردیم داشتن اعتبار یکی از عوامل مهم در الگوریتم EAT است. به همین دلیل باید تمام تلاش‌تان را به کار بگیرید تا اعتبارتان در فضای بیرون از سایت را نیز تقویت کنید. این بخش می‌تواند به فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی، دریافت سیگنال‌های معتبر، ترغیب مخاطبان به تبلیغ و صحبت کردن درباره شما و... مرتبط باشد.

4- روی اعتماد کاربران کار کنید

همواره باید تلاش کنید مواردی را در نظر بگیرید که باعث افزایش اعتماد مخاطبان نسبت به شما شود. این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چراکه اگر کاربران به شما اعتماد کنند می‌توانند باعث اعتماد کاربران دیگر شوند، ضمنی که در مقابل اگر اعتمادشان از دست برود بازگرداندن آنها خیلی سخت خواهد بود. همیشه صادق باشید و آن چیزی که واقعا هستید نشان دهید. ضمن اینکه می‌توانید موارد زیر را نیز رعایت کنید:

از دستاوردها، جوایز و افتخارات خود بگویید.

برای مشتریان برتر ارزش قائل شوید، به مشتریان جدید خوشامد بگویید یا اگر مشتری ناراضی دارید حرفش را به دقت گوش کنید.

انتشارات یا سایت‌هایی که از محصولات، خدمات و محتوای شما گفته‌اند را برجسته نشان دهید.

شرایط مختلفی را برای پرداخت هزینه یا دریافت کالا در نظر بگیرید.

کارمندان باکیفیت را استخدام کنید تا در زمینه‌های مرتبط با قدرت مشغول به کار شوند.

از HTTPS استفاده کنید تا میزان امنیت سایت‌تان را نشان دهید.

برای نقد و بررسی‌ها، امتیازات کاربران، تاییدیه‌های آنها و موارد مشابه تحت عنوان UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر ارزش قائل شوید.

از ظرفیت‌هایی چون ضمانت بازگشت وجه استفاده کنید.

جمع بندی

E-A-T یکی از الگوریتم‌های مهم گوگل برای ارزیابی کیفی و امتیازدهی به صفحات و محتوای سایت شماست که بر پایه سه مفهوم بسیار مهم تخصص، اعتبار و اعتماد استوار است. بنابراین باید با توجه به مواردی که در این مطلب اشاره شد تلاش کنید تخصص خود را نشان دهید، اعتماد مخاطبان را جلب کنید و تا می‌توانید به اعتبارتان بیفزایید.
 

 :: بازدید از این مطلب : 262
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 29 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

یکی از بدترین اتفاقات برای یک سایت، دریافت بک‌لینک‌های مخرب و اسپم است. این موضوع می‌تواند به سایت شما آسیب جدی وارد کند. اما شما می‌توانید به کمک ابزار Disavow گوگل بک‌لینک‌های مخرب و اسپم را حذف کنید. در این مطلب به آموزش این ابزار خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

DISAVOW چیست؟

پیش از شروع آموزش استفاده از ابزار Disavow گوگل بهتر است با مفهوم دقیق این اصطلاح بیشتر آشنا شویم  آن را وورد بررسی قرار دهیم . لینک‌های مخرب و اسپمی که به سمت شما می آیند و وب سایت شما را مورد بازرسی قرار میدهند نه‌تنها اعتبار سایت‌تان را خدشه‌دار می‌کنند، بلکه می‌توانند باعث جریمه سایت شما از سوی گوگل بشوند ! پس باید مواظب آن ها بود . به اقداماتی که برای حذف این بک‌لینک‌ها انجام می‌دهید و مانع می‌شوید به سمت سایت شما هدایت شوند Disavow گفته می‌شود. در واقع Disavow فایلی است که در گوگل ثبت می‌شود و داخل آن اعلام می‌کنید لینک‌هایی که در این فایل وجود دارد در نظر گرفته نشود. براین اساس دیگر بک‌لینک‌های مخرب و اسپم نمی‌توانند روی رتبه سایت شما تاثیر منفی داشته باشند.

 

معرفی ابزار DISAVOW BACKLINKS از زبان گوگل

گوگل در صفحه ابزار Disavow Backlinks می‌گوید هرگاه لینک‌های ناخواسته و غیرطبیعی به سمت سایت شما هدایت شود، می‌توانید آنها را با استفاده از ابزار ما حذف کنید. به گفته گوگل این ابزار یک قابلیت پیشرفته است و باید با دقت کامل از آن استفاده کنید. در صورت استفاده نادرست، این ویژگی می‌تواند روی عملکرد شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل تاثیر منفی بگذارد.

DISAVOW چه کاربردی دارد و چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

این قابلیت کمک می‌کند تا بتوانید از هدایت بک‌لینک‌های مخرب و اسپم که به صورت پولی یا غیرطبیعی به سایت شما لینک می‌شوند جلوگیری کنید. طبیعتا دریافت بک‌لینک خیلی خوب است، ولی به شرط اینکه ارزشمند باشند و لینک‌سازی به‌صورت طبیعی انجام شده باشد. اما شاید تشخیص اینکه چه زمانی لازم است از Disavow استفاده کنید برای شما سخت باشد. در ادامه به شما می‌گوییم چه زمانی از این قابلیت استفاده کنید. اما اول از همه باید یک اعتبارسنجی روی لینک‌ها انجام دهید و ببینید کدام بک‌لینک‌ها بیشتر برای سایت شما مضر هستند. سپس تلاش کنید بدون استفاده از ابزار با صاحب سایتی که لینک‌ها از آنجا به سمت سایت شما می‌آیند صحبت کنید تا به صورت دستی این لینک‌ها حذف شود. اما در صورتی که این روش جواب نداد باید در مواقع زیر از Disavow استفاده کنید.

1- زمانی که ترافیک ورودی و رتبه‌های شما کاهش ناگهانی و شدیدی داشته باشد

پرواضح است که افت رتبه شدید و کاهش زیاد ترافیک ورودی نشان‌دهنده وجود مشکل در سایت شماست. همان‌طور که گفتیم باید خیلی دقت کنید. بنابراین، اول مطمئن شوید که مشکل از کجاست و حتما به بک‌لینک‌های مخرب و اسپم مربوط است یا خیر.
اگر مطمئن شدید که مربوط به لینک‌های غیرطبیعی است می‌توانید از Disavow استفاده کنید. با این کار به گوگل می‌گویید در حال تلاش هستید تا این مشکل را برطرف کنید.

2- زمانی که سایت شما با بک‌لینک‌های منفی سئو اسپم می‌شود

اگر سایت شما مورد حمله حجم زیادی از لینک‌های مربوط به سئو منفی و کلاه سیاه قرار گرفته باشد، باید به فکر حذف کردن این بک‌لینک‌ها باشید. اگر نمی‌دانید سایت شما مورد حمله قرار گرفته است یا خیر و اینکه لینک‌های خارجی به سمت سایت شما با کیفیت هستند یا خیر، می‌توانید از ابزارهای موجود برای نظارت بر این قضیه استفاده کنید.

3- زمانی که می‌دانید تیم سئو یا شرکتی که روی سئو سایت شما کار می‌کند، لینک‌های اسپم روی سایت‌های شما ایجاد کرده است

موارد زیادی وجود دارد که وبمستران با شرکت‌هایی برای انجام کارهای سئو وارد همکاری می‌شوند. متاسفانه بسیاری از این شرکت‌ها قول‌های عجیب و غریبی می‌دهند و اگر شرکت موردنظر را به درستی انتخاب نکرده باشید مجبورید ریسک روش‌های کلاه سیاه و لینک‌سازی‌های غیرطبیعی را به جان بخرید.
افراد غیرمتخصص سراغ خرید لینک و لینک‌سازی‌های غیرطبیعی می‌روند و به همین دلیل چون از روش‌های تاییدنشده از سوی گوگل استفاده شده است احتمال پنالتی‌شدن‌تان زیاد است. در این صورت باید سراغ حذف بک‌لینک‌های اسپم و غیرطبیعی بروید.
اما این نکته مهم یادتان باشد:
به هر حال اگر سایت‌ شما هنوز پنالتی نشده است، هیچ‌وقت لینک‌ها را به صورت انبوه disavow نکنید.

4- وقتی به صورت دستی کاری روی سایت خود انجام دهید

اقدامات دستی و غیرخودکار کارهایی نیست که معمولا انجام شود. با وجود این امکان چنین اقداماتی وجود دارد و اگر می‌دانید چنین کاری انجام داده‌اید از ابزار disavow استفاده کنید.
انواع مختلفی از اقدامات دستی وجود دارد و حواستان باشد فقط زمانی سراغ حذف بک‌لینک‌ها بروید که به شما هشدار داده شده و اقدامات غیرطبیعی بوده باشد. اگر موارد دارای مشکل مربوط به محتوای اسپم از سوی کاربران یا محتوای بی‌ارزش بود، می‌توانید بدون استفاده از ابزار disavow با کمک روش‌های مختلف این محتوا را حذف کنید.

آموزش DISAVOW کردن بک لینک های اسپم و مخرب در سرچ کنسول

بعد از توضیحاتی که دادیم در این قسمت می‌خواهیم در مورد آموزش Disavow کردن بک لینک های اسپم و مخرب در سرچ کنسول گوگل صحبت کنیم و گام به گام روش اجرای آن را به شما نشان دهیم.

مرحله اول - تهیه لیست لینک های اسپم (شناسایی لینک های اسپم)

در اولین قدم باید لینک‌های مخرب و بی‌کیفیت که به سمت سایت شما می‌آیند شناسایی کنید. معمولا لینک‌های زیر جزو این موارد هستند:

لینک‌های انبوهی که از سایت‌های غیرمرتبط و دارای محتوای بی‌ارزش به سمت شما می‌آیند.

بک‌لینک‌های به صورت انبوه و پولی خریداری شده‌اند.

قرارگرفتن لینک سایت شما در سایت‌های اسپمر

تبادل زیاد غیرطبیعی لینک با دیگران

ایجاد PBN و دریافت انبوه لینک

اگر در تشخیص بک‌لینک‌ها دچار مشکل شدید می‌توانید به سرچ کنسول گوگل بروید و روی Search Traffic بزنید. سپس Links to Your site را انتخاب کنید. در ادامه از بخش Who links the most باید روی Download more sample links و download latest links کلیک کنید.

مرحله دوم - تهیه فایل متنی به نام DISAVOW.TXT مطابق با استاندارد گوگل

بعد از شناسایی لینک‌های مخرب و اسپم باید یک فایل متنی به صورت disavow.txt (لزوما نام فایل نیازی نیست disavowباشد، ولی پسوند آن باید Txt باشد) حاوی این لینک‌ها تهیه کنید و آن را برای گوگل بفرستید. برای تهیه این فایل باید استانداردهای گوگل را رعایت کنید. هر سطر باید شامل یک URL باشد و هر لینک در یک خط باشد. اگر نیاز به توضیحات داشتید باید از هشتگ استفاده کنید. 

# Two pages to disavow
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html
# One domain to disavow
domain:shadyseo.com

در نهایت فایل مورد نظر باید با پسوند txt و با یونیکد UTF-8 ذخیره شود.

مرحله سوم - آپلود فایل در سرچ کنسول

در این مرحله باید فایل نهایی را در سرچ کنسول گوگل بارگذاری کنید، ولی ممکن است چند هفته زمان ببرد تا نتایج مورد نظر مشخص شود. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

از طریق این لینک وارد صفحه disavow links شوید. 

سپس سایت موردنظرتان را انتخاب کرده و روی Disavow Links کلیک کنید.

در صفحه جدید روی Disavow Links بزنید.

در این مرحله روی Choose File بزنید و فایل مورد نظرتان را انتخاب کنید.

سپس روی Submit بزنید.

بعد از نهایی شدن اقدامات از سوی گوگل ایمیل حاوی جزئیات برایتان ارسال می‌شود.

مرحله چهارم - فرایند تایید توسط گوگل

اگر همه کارها را درست انجام داده باشید انتظار می‌رود در یک بازه زمانی یک تا چهار ماهه لینک‌های مخرب حذف شده و سایت شما از پنالتی خارج شود. در صورت تایید و نهایی شدن کار، ایمیلی از سوی گوگل برای شما ارسال می‌شود. اما حواستان باید همان‌طور که اشاره کردیم Disavow کردن خیلی حساس است و اگر به اشتباه این کار را انجام دهید ممکن است رتبه شما بدتر از قبل شود.

نکات مهم در مورد DISAVOW کردن بک لینک‌ها

از آنجایی که Disavow کردن خیلی حساس و کار پرخطری است بنابراین جز نکات بالا موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

اگر در مورد بک‌لینک‌های مخرب مطمئن هستید حتما اقدام به تهیه فایل کنید، در غیر این صورت کار را به متخصصان بسپارید.

استفاده از ابزارها و سرویس‌های مربوط به کیفیت‌سنجی لینک‌ها خیلی توصیه نمی‌شود.

در انتهای آدرس URL از اسلش (/) استفاده نکنید.

اگر دامنه فارسی برای شما بک لینک مخرب و اسپم درست کرده است، دنبال دامنه¬هایی بگردید که با xn شروع می‌شوند.

تمام فایل‌های ارسالی که حاوی لینک‌های مخرب هستند به صورت خودکار بررسی شده و disavow انجام می‌شود.

مطالعه مقاله "خرید بک لینک و جریمه شدن سایت شما توسط گوگل" پیشنهاد می شود.

بک لینک مخرب چیست؟

طبق الگوریتم‌های گوگل بک لینک‌های بی‌کیفیت نه تنها اثری در بهبود رتبه سایت نخواهند داشت، بلکه ممکن است سایت را با جریمه مواجه کنند. اما سؤال اینجاست که بک لینک‌های بی‌کیفیت چه مواردی هستند؟
موارد زیر را می‌توان جزو بک لینک‌های بی کیفیت به شمار آورد:

بک لینک‌های اسپم

بک لینک‌های خریده شده

بک لینک‌های موجود در مزرعه‌های لینک یا PBN

بک لینک‌های موجود در سایت‌های بی ارزش و با اسپم اسکور (spam score) بالا

در واقع تمام این‌ها را می‌توان جز بک لینک‌های مخرب به شمار آورد. اما قضیه وقتی خطرناک می‌شود که تعداد این نوع بک لینک‌ها افزایش یابد و توجه گوگل را به خود جلب کند. در این صورت گوگل به اینکه شما عمداً برای کسب بک لینک به سراغ روش‌های کلاه سیاه سئو می‌روید مشکوک شده و ممکن است سایتتان را با افت رتبه مواجه سازد.

چه لینک‌هایی برای سئو سایت مضر هستند؟

تمام انواع بک لینک‌های مخرب که در بخش قبلی به آن‌ها اشاره شد برای سئو سایت مضر هستند. البته گوگل روش‌های دیگری نیز برای تشخیص بک لینک مخرب دارد. برای مثال چنانچه یک بک لینک با یک انکرتکست یا تصویر ثابت در تمام صفحات سایتی تکرار شده باشد از نظر گوگل مشکوک است. چنین بک لینک‌هایی معمولاً بنرهایی هستند که از سوی مالک سایت مقصد خریداری شده‌اند. نوع دیگری از بک لینک که می‌تواند برای سئو سایت مضر تشخیص داده شود، این است که تمام بک لینک‌های ورودی به یک صفحه فرود مشخص فقط از یک انکرتکست خاص (مثلاً کلیدواژه اصلی صفحه) استفاده کنند. در این صورت احتمال اینکه تمام این بک لینک‌ها توسط مدیر سایت ساخته شده باشند بالاست.

چگونه بک لینک ‌های مخرب را تشخیص دهیم؟

ممکن است شرایطی پیش بیاید که شما خودتان اقدام به ساخت بک لینک مصنوعی نکرده باشید اما دیگران به دلایلی مانند سئو منفی این کار را برای سایت شما انجام داده باشند. اما روش تشخیص بک لینک مخرب چیست؟ یکی از بهترین روش‌ها این است که با استفاده از ابزارهای تشخیص بک لینک‌های سایت (مانند MOZ Link Explorer)، فهرستی از تمام بک لینک‌های سایت خود تهیه کرده و سپس موارد زیر را در آن‌ها بررسی کنید:

اسپم اسکور

به کمک نوار ابزار ماز، اسپم اسکور آن‌ها را بررسی کنید. سایت‌هایی با اسپم اسکور بالا جزء لینک‌های مخرب به حساب خواهند آمد.

موضوع سایت

سایتی که به شما لینک می‌دهد باید موضوعی مرتبط با موضوع سایت خودتان داشته باشد. 

انکرتکست

برای لینک دادن به یک صفحه از انکرتکست‌های متنوعی استفاده کنید؛ مثلاً از URL صفحه، کلمه کلیدی، مترادف کلمه کلیدی، نام برند و ... .

PA / DA

قضیه این نیست که تنها از سایت‌های با DA بالا بک لینک بگیرید اما باید یک تناسب وجود داشته باشد. به عبارت دیگر هم از سایت‌های با DA بالا بک لینک بگیرید و هم از سایت‌های با DA پایین تا همه چیز طبیعی جلوه کند.

جمع‌بندی

دریافت بک‌لینک از بیرون سایت برای بالارفتن رتبه اهمیت زیادی دارد و مورد توجه گوگل قرار می‌گیرد. اما هر چیزی که به صورت مخرب، اسپم و غیرطبیعی باشد، گوگل به شدت با آن مبارزه کرده و شما را پنالتی می‌کنند. برای رهایی از بک‌لینک‌های مخرب و اسپم باید آنها را disavow کنید. این کار در واقع شامل یک فایل متنی حاوی آدرس لینک‌های اسپم است که روی سرچ کنسول گوگل بارگذاری می‌شود و می‌گوید کدام بک‌لینک‌ها به سمت سایت شما کیفیت مناسب را ندارند. اما این کار خیلی پر خطر است و گاهی این احتمال وجود لینک‌های سالم را وارد این لیست کرده باشید و رتبه شما مجددا کاهش پیدا کند. بنابراین اگر خودتان نمی‌توانید لینک‌های دارای مشکل را تشخیص دهید از شرکت‌ها و افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

 :: بازدید از این مطلب : 237
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 28 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

سئو چیست؟ امروزه همان سوالی است که در تمامی زیرشاخه های کسب و کارهای اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ، مطرح می شود.

کمی گنگ است؟ جای هیچ نگرانی نیست؛ ادامه این مطلب را با دقت بیشتری مطالعه بفرمایید تا متوجه مفهوم سئو شوید.

 

 

ممکن است بارها شنیده باشید که مالکین کسب و کار یا بازاریاب ها در رابطه با اهمیت بازاریابی دیجیتال و یا مزایای سئو صحبت می کنند. همچنین احتمالا شنیده اید که چرا هر کسب و کار کوچکی باید در زمینه سئو فعالیت کند. اما واقعا تعریف سئو چیست؟

سئو مخفف بهینه سازی موتور جستجو می باشد و شاید فقط یک کلمه سه حرفی باشد اما میتواند یک دنیا تفاوت در استراتژی های بازاریابی دیجیتال شما ایجاد کند. ر قسمت زیر ما به این سوال پاسخ میدهیم که تعریف سئو چیست؟ ما همچنین بعضی دیگر از سوالات رایج در رابطه با بهینه سازی موتور جستجو را بررسی می کنیم تا بتوانیم به شما کمک کنیم که درک بهتری نسبت به ماهیت و اهمیت سئو برای کسب و کار خودتان به دست بیاورید.

تعریف سئو چیست و چه مفهومی دارد؟

معنی بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو (SEO: Search Engine Optimization) فرآیند تغییر دادن طراحی و محتوای وبسایت برای نمایش بهتر در موتور جستجو می باشد. با بهینه سازی وبسایت برای موتور های جستجو، شما میتوانید قابلیت رویت وبسایت خودتان را در جستجوهای ارگانیک و غیر پولی در نتایج موتور جستجو، تقویت کنید.

اگر هنوز نمیدانید که کار سئو چیست و چطور کار می کند، به صورت خلاصه آن را برای شما توضیح میدهیم. موتورهای جستجو مانند گوگل، سایت شما را بررسی می کنند، طراحی و محتوای آن را بررسی می کنند و تلاش می کنند که موضوعات وبسایت شما را شناسایی کرده و میزان رضایت کاربران نسبت به سایت را درک کنند. این فرآیند با نام بررسی وبسایت یا Crawl شناخته می شود. این فرآیند به موتورهای جستجو کمک می کند تا نتایج بهتر و مفید تری را به کاربران ارائه کنند.

با بهبود سئو سایت، کسب و کار شما میتواند کار موتورهای جستجو را برای درک و ایندکس کردن محتوای شما ساده تر می کند. هر چه وبسایت شما از نظر موتورهای جستجو بهتر باشد، احتمال این که موتورهای جستجو سایت شما را در جستجوهای مربوطه برای کلمات کلیدی مرتبط با محصولات یا سرویس های شما توسط کاربران، ارائه کنند.

به عنوان مثال، سایت Alibaba برای عبارت “خرید بلیط قطار” رتبه اول را در صفحه نتایج دارد.

آن ها برای ترافیک ارگانیکی که از جستجوهای مشتری های خودشان به دست می آورند، هیچ هزینه مالی را پرداخت نمی کنند.

با ایجاد کردن تغییرات کوچک یا پیچیده در وبسایت خودتان، کسب و کار شما میتواند سئو خودش را تقویت کرده و در نتیجه رتبه بندی شما در موتور جستجو بهبود پیدا می کند. هدف بیشتر کسب و کار ها، رتبه بندی در صفحه اول گوگل، بینگ، و دیگر موتورهای جستجو برای کلمات و عبارات کلیدی می باشد که مرتبط با محصولات یا سرویس های شما می باشد. تنها روشی که میتوانید برای بهبود رتبه بندی خودتان استفاده کنید، بهبود سئو در طول زمان می باشد.

رتبه بندی در SERP ها چیست؟

حالا که شما فهمیده اید که سئو چیست و چه معنا و مفهومی دارد، می خواهیم کمی جلوتر برویم. یکی دیگر از سوالات رایج که می شنویم این است؛ رتبه بندی SERP چیست؟

SERP به معنی صفحه نتایج موتور جستجو می باشد. رتبه بندی SERP شرکت شما یعنی جایگاه سایت شما در موتور جستجو. بهبود بهینه سازی موتور جستجو به شما کمک می کند که رتبه بندی خودتان را تقویت کرده و قابلیت رویت سایت خودتان به صورت آنلاین را بهبود بخشید. هر چه رتبه بندی شما در SERP ها برای کلمات و عبارات کلیدی مربوطه بالاتر باشد، احتمالا مشتریان بیشتری سایت و خدمات و محصولات شما و یا موضوعات مربوطه در موتور جستجو را پیدا می کنند.

برای بیشتر بخش ها، بیشتر مشتریان فقط صفحه اول گوگل، بینگ یا هر موتور جستجوی دیگر را بررسی می کنند. به همین دلیل هر کسب و کاری که می خواهد قابلیت رویت خودش را در موتور های جستجو بیشتر کرده و مشتریان خودش را افزایش دهد، باید تلاش کند که رتبه بندی SERP خودش را بهبود بخشد.

 

من می دانم سئو چیست و کار بهینه سازی هم کرده ام؛ حال چگونه سئو سایت خود را بهبود بخشم؟

عوامل مختلفی وجود دارد که بر روی رتبه بندی و سئو شما تاثیر دارد. اگرچه گوگل از الگوریتم های پیچیده ای برای مشخص کردن رتبه بندی شما در موتور جستجو استفاده می کند، اما باز هم می توانید با استفاده از بهترین روش های موجود برای طراحی و تولید محتوای وبسایت، رتبه بندی خودتان را بهبود بخشید.

در ادامه ما به چند روش اشاره می کنیم که میتوانید با استفاده از آن ها رتبه بندی خودتان در نتایج موتور جستجو را بهبود بخشید.

تولید محتوای با کیفیت؛ یکی از بهترین روش ها برای بهبود رتبه بندی سئو، تولید کردن محتوای با کیفیت منحصر به فرد و مهم می باشد. هر چه محتوای با کیفیت تری تولید کنید، موتور های جستجو اهمیت بیشتری به سایت شما میدهند و متوجه می شوند که سایت شما مفید می باشد.

جستجوی کلمات کلیدی را انجام دهید؛ یکی دیگر از المان های مهم برای بهبود سئو، جستجوی کلمات کلیدی می باشد. شما باید کلمات کلیدی را پیدا کنید که مشتریان و بازدید کنندگان سایت شما به دنبال آن ها هستند. سپس باید محتوای خودتان را بر اساس این کلمات و عبارات کلیدی ایجاد کنید تا بتوانید احتمال رتبه بندی در SERP ها را افزایش دهید.

مطمئن شوید که سایت شما با موبایل سازگار است؛ اگر می خواهید در بازار دیجیتال رقابت کنید، قطعا باید سایتی سازگار با موبایل داشته باشید. سایت های سازگار با موبایل نه تنها باعث بهبود تجربه کاربری در وبسایت شما می شود، بلکه بر روی رتبه بندی سئو شما هم تاثیر دارد.

بهینه سازی وبسایت برای جستجوی صوتی؛ آیا می دانید که بر اساس گفته گوگل، حالا 41% از بزرگسالان و 55% از نوجوانان به صورت روزانه از جستجوی صوتی استفاده می کنند؟ به علاوه، بر اساس تحقیقات Gartner 30% از جستجوها در سال 2020 به صورت جستجوی صوتی خواهد بود. در دنیای امروز که در آن بسیاری از افراد ترجیح میدهند که از جستجوی صوتی استفاده کنند، قطعا این موضوع بر روی سئو وبسایت شما تاثیر میگذارد.

مهم ترین تفاوت در جستجوی صوتی و متنی (تایپ شده) کلمات کلیدی مورد استفاده می باشند. وقتی یک نفر می خواهد به صورت نوشتاری جستجو کند در موتور جستجو می نویسند «رخت خواب ارزان»، اما وقتی همین فرد بخواهد به صورت صوتی جستجو کند، می گوید «چطور می توانم یک رخت خواب ارزان بخرم؟». پس می بینید که در جستجوی صوتی، کلمات کلیدی طولانی تری مورد استفاده قرار می گیرند. چون که به صورت طبیعی، عبارات گفتاری طولانی تر هستند و بیشتر حالت سوالی دارند. پس اگر می خواهید بدانید که کلمات کلیدی سئو چیست، در ابتدا باید مشخص کنید که منظور از آن کلمه کلیدی، به صورت صوتی است یا متنی.

چند عامل سئو دیگر وجود دارد که شما باید آن ها را کنترل کنید. اما، عوامل مختلفی از آن ها به صورت خارجی هستند یعنی این عوامل تحت تاثیر بازدید کنندگان و یا خوانندگان وبسایت شما می باشد. مثلا اعتبار سایت شما مبتنی بر کیفیت سایت ها یا افراد دیگری است که از لینک صفحات شما استفاده کرده و یا صفحه شما را برای دیگران به اشتراک می گذارند. هر چه سایت های با کیفیت بیشتری از لینک شما استفاده کرده باشند، اعتبار شما نیز بیشتر خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل سئو که میتواند بر روی رتبه بندی SERP شما تاثیر داشته باشد، این است که آیا بازدید کنندگان زمان کافی برای تعامل با محتوای شما صرف میکنند یا سریع سایت شما را ترک می کنند. این پارامتر با نام نرخ پرش هم شناخته می شود. به دلیل این که نمی توان به هیچ صورتی تضمین کرد که بازدید کنندگان مدت زمان طولانی در سایت شما بمانند و از محتوای شما استفاده کنند، شما باید محتوای جذابی ایجاد کنید که مخاطبین دوست داشته باشند از آن ها استفاده کنند و در سایت شما باقی بمانند.

عوامل منفی تاثیرگذار بر سئو چیست؟

فعالیت های خاصی وجود دارند که می توانند به بهبود سئو شما کمک کنند اما عواملی نیز وجود دارد که تاثیر منفی بر روی بهینه سازی موتور جستجو دارند. در این قسمت، ما چند عامل سئو منفی را بررسی می کنیم:

محتوای ضعیف یا بدون اطلاعات کافی؛ بعضی از شرکت ها تلاش می کنند تا از روش های ساده برای تولید محتوا استفاده کنند و محتوای ضعیفی را در وبسایت خودشان قرار میدهند. اما، محتوایی که اطلاعات کمی داشته باشد معمولا تاثیر منفی بر روی سئو شما ایجاد می کند. این محتوا برای بازدید کنندگان وبسایت شما مفید نیست در نتیجه گوگل و دیگر موتورهای جستجو سایت شما را به خاطر محتوای ضعیف جریمه می کنند.

محتوایی که بیش از حد کلمه کلیدی در آن نوشته شده باشد؛ یکی دیگر از موضوعاتی که میتواند به صورت منفی بر روی رتبه بندی موتور جستجو تاثیر داشته باشد استفاده زیاد از کلمات کلیدی است. این موضوع زمانی رخ میدهد که شما مقدار زیادی از کلمات کلیدی را بدون دلیل در محتوای خودتان استفاده کنید. مثلا، ممکن است در یک پست وبلاگ بیست مرتبه از کلمه کلیدی استفاده کنید اما پست شما ارزش یا مفهومی نداشته باشد. این متن فقط پر شده از کلمات کلیدی. موتور های جستجو، این رفتار را جریمه می کنند زیرا واقعا ارزشی برای بازدید کنندگان ندارد.

لینک به محتوای اسپم؛ در بخش قبلی، ما در رابطه با بک لینک از منابع با کیفیت و تاثیر مثبت آن بر روی اعتبار وبسایت شما صحبت کردیم که باعث می شود رتبه بندی شما در موتور جستجو بهبود پیدا کند. اما در صورتی که شما از وبلاگ های اسپم، تالارهای گفتمان و یا منابع کم اعتبار دیگری لینک داشته باشید، ممکن است این موارد بر روی رتبه بندی SERP شما تاثیر منفی داشته باشد.

این ها تنها چند مورد محدود هستند که بر روی سئو شما تاثیر منفی دارد. بهترین روش برای اجتناب از جریمه شدن به خاطر این حالت از رفتار، استفاده از بهترین روش های سئو و تمرکز بر روی تولید محتوای با کیفیت می باشد. بهینه سازی موتور جستجو نیاز به زمان دارد تا بتواند باعث تولید ترافیک ارگانیک در سایت شما شود. حال شاید بگویید که این پروسه زمان بر است و در نهایت سودرسانی سئو چیست؟

درست است که سئو سایت یک پروسه زمان بر است؛ اما، استفاده از بهترین روش ها و تلاش برای ایجاد کردن محتوای با کیفیت و مفید، قطعا در انتها سود زیادی را برای شما ایجاد می کند. به این صورت که وقتی یک سایت، رنک یک در نتایج جستجو را بعد از مدت زمان زیادی به دست می آورد، به همین راحتی ها شاهد افت رنک نخواهد بود و اگر به درستی از تکنیک های سئو استفاده کند، ممکن است برای سال  

تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی سئو چیست؟

یکی دیگر از سوالل های که خیلی زیاد آن را می شنویم این است که ایا شبکه های اجتماعی برای سئئو تاثیر زیادی دارد یا خیر ؟

این سوال ، بسیار مهمی است که پیدا کردن جواب آنمیتواند کمک بسیار بزرگی به شما بکند 

چند روش وجود دارد که فعالیت در رسانه های اجتماعی بر اساس آن ها می توانند بر روی سئو و رتبه بندی شما در SERP ها تاثیر داشته باشند. به صورت کلی، محتوای رسانه های اجتماعی شما باعث می شود که ترافیک بیشتری به وبسایت شما جذب شود. با اشتراک گذاری لینک ها به صورت منظم در وبسایت و ارائه لینک محتوای خودتان در رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک و لینکدین، باعث می شود که مشتریان احتمالی بیشتری را به سایت خودتان جذب کنید و محتوای خودتان را به افراد بیشتری ارائه کنید.

پروفایل های شرکت شما در رسانه های اجتماعی نیز می توانند در موتورهای جستجو رتبه بندی شود. مثلا همین الان نام شرکت خودتان را در گوگل جستجو کنید. آیا پروفایل رسانه های اجتماعی شما هم نمایش داده می شود؟ شرکت هایی که در رسانه های اجتماعی هم فعالیت دارند، معمولا از فیسبوک، توییتر، لینکدین و پروفایل های دیگر استفاده می کنند تا این پروفایل ها همراه با وبسایت شرکت در نتایج جستجو نمایش داده شود. بهترین روش برای رتبه بندی پروفایل های رسانه های اجتماعی، فعالیت و مشارکت فعال با مخاطبین و دنبال کنندگان در رسانه های مختلف می باشد. البته هنوز ابتدای کار هستید؛ اما اگر بدانید که کارکرد ابزارهای سئو چیست، متوجه خواهید شد که بسیاری از این ابزارهای تحلیل سئو سایت، پروفایل های شبکه های اجتماعی را هم به شما نشان می دهند. این یعنی شبکه های اجتماعی از طرق مختلف می توانند به رتبه بندی شما در نتایج جستجوی گوگل کمک کنند.

گاهی اوقات اعتبار اجتماعی شما هم بر روی رتبه بندی SERP ها تاثیر دارد. این یعنی موتورهای جستجو تعداد دنبال کنندگان و میزان مشارکت آن ها نسبت به پروفایل های رسانه های اجتماعی شما را برای رتبه بندی در نظر می گیرند. سپس آن ها از این اطلاعات استفاده می کنند تا رتبه بندی برند شما را در نتایج جستجو، مشخص کنند.

 

چرا سئو برای کسب و کار من مهم است؟

حالا که میدانید سئو چیست و اندکی در رابطه با نحوه کارکرد آن آگاهی دارید، ممکن است با خودتان بگویید که سئو چرا باید برای من مهم باشد؟

مهم نیست که شما در چه زمینه ای فعالیت می کنید یا کسب و کار شما چقدر بزرگ یا کوچک است، اما مشتریان هر روزه به دنبال برند های آنلاین مانند برند شما هستند. یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به این مشتریان احتمالی، استفاده از موتورهای جستجو می باشد.

این طور در نظر بگیرید: وقتی می خواهید در رابطه با یک محصول یا یک سرویس اطلاعات به دست بیاورید کجا را جستجو می کنید؟

اینترنت!

به همین دلیل مشتریان شما هم برای یافتن پاسخ سوالات و یا تحقیق در رابطه با محصولات یا سرویس های مختلف از اینترنت و موتورهای جستجو استفاده می کنند. برای بیشتر مشتریان، سفر خریدار با جستجو در موتور هایی مانند گوگل شروع می شود. آن ها به دنبال عبارات یا کلمات کلیدی مطابق با نیازها و یا چالش های خودشان می گردند و سپس به وبسایتی می روند که می تواند راهکار خوبی را به آن ها ارائه کند. در صورتی که آن ها اول با کسب و کار شما رو به رو شوند، ممکن است صدها هزار دلار به درآمد شما اضافه شود.

با بهبود سئو، شما میتوانید رتبه بندی خودتان در صفحه نتایج موتور جستجو را بهبود بخشید. این موضوع باعث بهبود قابلیت رویت شما، افزایش احتمال جذب مشتریان و بهبود رتبه بندی شما می شود. با استفاده از محتوای با کیفیت که بر روی کلمات و عبارات کلیدی مربوطه تمرکز دارد، میتوانید در زمان نیاز مشتریان به آن ها کمک کرده و پاسخ سوالات و راهکار مشکلات آن ها را ارائه کنید.

بهینه سازی موتور جستجو برای  کسب و کارهای کوچکی که میخواهند در بازار آنلاین رقابت کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. بیشتر کسب و کارهای کوچک بودجه های بازاریابی دیجیتال کمی دارند. اگر چه ممکن است نتوانند با شرکت های بزرگ در زمینه تبلیغات رقابت کنند، اما باز هم سئو می تواند تاثیر خوبی بر روی کار آن ها داشته باشد. هر  شرکت، فارغ از اندازه اش می تواند بهینه سازی موتور جستجو را تقویت کرده و رتبه بندی خودش را در SERP ها افزایش دهد.

فراتر از موتورهای جستجو بیاندیشید

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید در رابطه با وبسایت شرکت خودتان در نظر داشته باشید، این است که دیدگاه شما باید فراتر از موتورهای جستجو باشد. به بیان دیگر، شما باید به فکر کاربران انسانی باشید که به وبسایت شما می آیند و از محتوای شما استفاده می کنند. البته ممکن است در نگاه اول این موضوع کمی عجیب  باشد، اما این نگرش یکی از بهتری روش ها برای بهبود سئو و رتبه بندی در موتور جستجو می باشد.

مثلا شما میتوانید محتوایی را بنویسید که به صورت عالی برای موتور جستجو بهینه سازی شده است، اما در صورتی که این محتوا برای انسان ها بی معنی باشد، در این صورت هیچ فایده ای نصیب کسب و کار شما نمی شود. اصلا مهم نیست که چند مرتبه از یک کلمه کلیدی در پست یا صفحه خودتان استفاده می کنید، در صورتی که محتوا به بازدید کنندگان شما کمکی نکند، قطعا آن ها سایت شما را ترک کرده و دیگر به سایت شما باز نمی گردند.

شرکت شما در زمان طراحی وبسایت باید انسان ها را در نظر داشته باشد نه موتور جستجو. بازدید کنندگان باید بتوانند از دسکتاپ یا موبایل به راحتی از سایت شما استفاده کنند و در آن جابجا شوند. هر چه یافتن اطلاعات مورد نیاز کاربران سخت تر باشد، احتمال این که سایت شما را ترک کرده و به سراغ سایت دیگری بروند، بیشتر خواهد بود.

نگاهی دقیق تر به سئو (معرفی برخی از اصطلاحات)

خب امیدواریم تا اینجای کار به خوبی درک کرده باشید که سئو چیست چراکه در این بخش بدون داشتن درک درستی از بیس سئو، نمی توانید مفاهیم را درک کنید. همیشه سعی کنید در ابتدا پایه خوبی ایجاد کنید و بر روی آن، ساختار مدنظر خود را بسازید. یادتان هست در مدرسه، بیان می شد که فلانی پایه ریاضی اش ضعیف است؟ این مسئله در مورد سئو سایت نیز کاملا صدق می کند. پس اگر هنوز نمی دانید سئو چیست، برگردید و این مقاله را حتی برای چند مرتبه مطالعه کنید تا مشکلی در آینده برای شما به وجود نیاید؛ البته اگر می خواهید در زمینه بهینه سازی سایت فعالیت خود را شروع کنید!

در ابتدای کار موتور جستجوی گوگل، درک مفهوم سئو کمی سخت بود؛ اما وب سایت های برتری که در این زمینه فعالیت داشتند، عبارات و اصطلاحاتی را بیان کردند تا درک سئو برای همگان ملموس شود. یکی از کارهایی که این وب سایت، از جمله Moz، انجام دادند، این بود که فعالیت های مرتبط با سئو را به چندین بخش دسته بندی کردند. در ادامه این دسته بندی ها و نام گذاری ها را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید یکی از این عبارات بود. یادتان است که در بالاتر بیان کردیم که سئو یعنی هماهنگی سازی سایت خود با الگوریتم رتبه بندی گوگل؟ خب باید بگوییم که برخی فعالیت ها وجود دارند که خارج از این چارچوب بوده و می توانند رتبه وب سایت شما را افزایش دهند! در ادامه بیشتر در مورد این مسئله صحبت می کنیم و فعلا کاری با این نوع فعالیت ها نداریم. سئو کلاه سفید در واقع یعنی سئو خوب، سئو قانونی، سئو جوانمردانه یا هر اسمی که می خواهید بر روی آن بگذارید. تمامی فعالیت هایی که در قالب سئو کلاه سفید شناخته می شوند، مطابق با قوانین گوگل و الگوریتم آن هستند و هر وب سایتی که بهتر از سایت های دیگر، این تطابق را به گوگل بفهماند، می تواند در رتبه های برتر نتایج جستجوی گوگل، رتبه بندی شود.

سئو کلاه سیاه

دسته دیگری که برخی از فعالیت های سئو در آن قرار می گیرند، سئو کلاه سیاه می باشد. کلاه سیاه شامل روش ها و تکنیک هایی است که هدف از انجام تمامی آن ها، دور زدن خزنده موتور جستجوست.

اگر از قدیم الایام اهل جستجو کردن در فضای وب بوده باشید، حتما برایتان پیش آمده که عبارتی را جستجو کنید و وارد یکی از لینک های صفحه اصلی گوگل شوید؛ اما بعد از ورود، هیچ محتوا یا مطلب مرتبطی که شما را به آنچه می خواستید برساند، ندیده اید!

این مسئله یکی از تکنیک های سئو کلاه سیاه بود که طی آن کاربران مختلف برای عبارت کلیدی های متعدد وارد یک صفحه می شدند و آن صفحه رنک و ورودی کلی وب سایت را به شدت افزایش می داد.

اما امروزه دیگر چنین اقداماتی از سوی وبمسترها امکان پذیر نیست.

چراکه گوگل بروز رسانی های زیادی در الگوریتم رتبه بندی خود ایجاد کرده است تا از بروز و به ثمر رسیدن تکنیک های کلاه سیاه، جلوگیری کند. ولی هنوز هم روش هایی وجود دارد که برخی از وبمسترها از آن ها استفاده می کنند تا الگوریتم گوگل را دور زده و در بین رتبه های برتر قرار بگیرند.

سئو کلاه سیاه دقیقا برخلاف کلاه سفید، در تلاش است تا فعالیت هایش بر اساس قوانین گوگل نباشد.

سئو داخلی یا همان On-page SEO

احتمالا نام این نوع از بهینه سازی سایت را زیاد شنیده اید و تا حدودی با آن آشنایی دارید. سئو داخلی شامل تمام چیزهایی می شود که کاربران شما آن ها را در سایت مشاهده می کنند. بخش عمده آن را محتوای سایت تشکیل می دهد. یعنی شما تمامی فاکتورهای داخلی سایت خود را برای موتور جستجو و کاربران بهینه سازی کنید.

سئو داخلی در صورتی در بهبود رتبه بندی سایت شما تاثیرگذار است که محتوای ساختاریافته، یونیک، باکیفیت و خاص را به مخاطبین ارائه کند.

بنابراین فهمیدیم که مهم ترین بخش در سئو داخلی این است که اطمینان حاصل کنید که محتوای شما باکیفیت و فوق العاده است. اما این به تنهایی کافی نیست و یکسری فاکتور مهم دیگر وجود دارند که باید رعایت شوند. اگر علاقه مند هستید بیشتر در این زمینه اطلاعات به دست بیاورید، مقاله سئو داخلی ما می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

سئو خارجی یا همان Off-page SEO

ارائه یک تعریف دقیق برای سئو خارجی شاید کمی دشوارتر از سئو داخلی باشد. اما به طور خلاصه و جامع، سئو خارجی را می توان به صورت زیر تعریف نمود:

اولین و مهم ترین بخش از سئو خارجی وب سایت، لینک سازی است. همیشه به خاطر داشته باشید که لینک سازی یکی از بزرگترین بخش های سئو سایت به شمار می رود و همواره به آن نیاز خواهید داشت. برخی از کارشناسان سئو سایت، لینک سازی را سخت ترین کاری که در زمینه بهینه سازی سایت وجود دارند، می دانند.

این مسئله خیلی مهمی است…

لینک گرفتن از وب سایت هایی که اعتبار خوبی نزد گوگل دارند، می توانند در رتبه بندی صفحات سایت شما تاثیر بسزایی بذارد. دقت داشته باشید که هیچ زمان نمی توان تاثیری که یک لینک بر روی وب سایت می گذارد را اندازه گیری کرد. طبیعی است که کسب لینک از وب سایت های معتبر، کار آسانی نیست.

شبکه های اجتماعی یکی دیگر از سیگنال های تاثیرگذار خارجی هستند که رتبه سایت شما را بهبود خواهند داد. اگر کاربران در شبکه های اجتماعی مختلف مثل فیسبوک، توییتر و … در مورد وب سایت شما صحبت کنند و شما در آنجا نیز به عنوان یک برند شناخته شده حضور داشته باشید، این مسئله به طور غیرمستقیم می تواند به افزایش اعتبار شما در گوگل کمک کند. علاوه بر این ها، شما می توانید طرفداران خود در شبکه های اجتماعی را به وب سایت خود دعوت کرده و از این طریق ورودی خوبی به دست بیاورید.

تا اینجای کار فهمدید که سئو چیست و زیرشاخه های کلاه سفید، کلاه سیاه، داخلی و خارجی آن چه تعاریفی دارند. دو بخش مهم دیگر می ماند به نام های سئو فنی و سئو محلی که هر سئوکاری باید آن ها را به خوبی بشناسد.

سئو فنی (Technical SEO)

قبل از اینکه بخواهیم یک وب سایت را بهینه سازی کنیم، باید بیس و اساس آن را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنیم که مشکلی در آن وجود نداشته باشد. اگر از همین ابتدای کار مشکل اساسی در یک وب سایت وجود داشته باشد، اکثر اقدامات بعدی شما که به جهت بهبود رتبه سایتتان است بی ثمر خواهد بود. به این پروسه که طی آن مشکلات فنی سایت مورد تحلیل قرار گرفته و مرتفع می شوند، سئو تکنیکال یا فنی می گویند. فشرده سازی کدها، بهبود سرعت سایت، امنیت، وضعیت صفحات 404 و ریدایرکت ها، بررسی وضعیت تگ ها و … از جمله اقداماتی هستند که در سئو فنی باید انجام شوند.

طبعا انجام برخی اقدامات سئو فنی نیازمند دانش کدنویسی است. به همین دلیل معمولا سئوکارانی که مهارتی در این زمینه ندارند، مشکلات شناسایی شده را به توسعه دهنده وب سایتشان انتقال می دهند و از او می خواهند تا این مشکلات را مرتفع کند. بعد از آن، مسیر بهینه سازی سایت هموار شده است و شما به راحتی می توانید به دیگر بخش های سئو سایت بپردازید و بهترین نتیجه را بگیرید.

 :: بازدید از این مطلب : 233
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 27 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

اگر شما یک بازاریاب بوده و یا کمی در مورد انواع افزونه گوگل کروم اطلاعات داشته باشید، طبیعتا می دانید که آن ها در سئو سایت اهمیت بسیار زیادی دارند. بر اساس آمارهای به دست آمده، 97 درصد مردم اطلاعات مورد نیاز خود درباره یک کسب و کار را بیشتر از طریق فضای مجازی به دست می آورند و گوگل نیز حدود 90 درصد از کل جستجوهای فضای مجازی را از آن خود کرده است. این نکته برای بازاریابان مهم است که حتما وقت مناسبی برای بهینه سازی سایت خود در نظر بگیرند. این باعث می شود تا یک بازاریاب بتواند در زمان مصرفی خود، صرفه جویی لازم را داشته باشد.

بهترین افزونه های گوگل کروم برای سئو سایت

بر اساس گفته های اساتید آموزش سئو خوشبختانه وقتی صحبت از بهبود سئو سایت و بهینه سازی زمان می شود، شما می توانید برای کمک کردن به این روند، از افزونه های گوگل کروم استفاده کنید. در واقع تعداد بسیار زیادی از آن ها وجود دارد اما شما برای نتیجه گرفتن باید بهترین آن ها را شناسایی کنید.

در نتیجه ما برای راحتی شما 20 مورد از بهترین افزونه های گوگل کروم را جمع آوری کرده و در ادامه این مقاله به بررسی جداگانه هر کدام از آن ها می پردازیم. این افزونه های به گونه ای انتخاب شده اند که برای بهبود سئو سایت کاربرد ویژه ای داشته باشند. افزونه های Google Chrome برای جستجوی ایده استراتژی سئو و برررسی سریع تجزیه و تحلیل عملکرد رقبا مفید هستند. برخی از آن ها با ارائه نمودارهای مختلف، به شما کمک می کنند تا به خوبی وضعیت رقبایتان را مورد بررسی بهتری قرار دهید.

 

 

 

افزونه MozBar

 

قیمت: به مدت 30 روز رایگان و پس از آن به ازای هر ماه مبلغ 99 دلار باید بپردازید.

MozBar به کاربران خود این امکان را می دهد تا با یک کلیک، وضعیت سئو سایت خود را بررسی کنند. افزونه moz جزو بهترین افزونه های گوگل کروم می باشد. این افزونه در حین مشاهده هر صفحه وب سایت، معیارهایی را ارائه می دهد که به کاربرانش این امکان داده می شود تا SERP ها را به یک فایل CRV منتقل کرده و آن ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. بروز رسانی و ارتقا به نسخه کامل افزونه MozBar امکانات زیادی از جمله تحلیل سختی کلمات کلیدی را به شما ارائه می کند.

چگونه در MozBar عضو شویم؟
برای شروع کار با MozBar کار سختی را پیش روی ندارید. فقط کافیست که:
1. MozBar را دانلود کرده و آن را در مرورگر Chrome خود نصب کنید.
2. وارد حساب Moz خود شوید. https://moz.com/login
3. یا اگر هنوز حساب کاربری ندارید، یک حساب رایگان Moz Community ایجاد کنید .
4. نماد MozBar ‘M’ را از نوار ابزار در سمت راست بالای مرورگر خود پیدا کنید.

افزونه Keyword Everywhere

 

قیمت: رایگان

Keyword Everywhere افزونه ای است که سه نوع اطلاعات مختلف برای عبارات کلیدی موجود در صفحات سایت ها نشان می دهد:

حجم جستجوی ماهانه

هزینه برای هر کلیک

رقابت Google Adwords

این یک افزونه مرورگر است که با استفاده از آن می توانید در عین حالی که در یک صفحه حضور دارید، وضعیت کلمات کلیدی آن را مورد بررسی قرار دهید.


Keyword Everywhere را چگونه نصب کنم؟
شما باید برای نصب این افزونه مراحل زیر را انجام بدهید:
• ابتدا باید افزونه Chrome یا افزونه Firefox را نصب کنید.
• پس از نصب افزونه، باید ثبت نام کنید و Keyword Everywhere را نصب کنید.
• روی نماد “K” در سمت راست بالای مرورگر خود کلیک کنید. در پنجره باز شده، شما میتوانید از نسخه رایگان این افزونه استفاده کنید و در صورت درخواست اطلاعات بیشتر، مبلغی را برای امکانات بیشتر باید پرداخت کنید.

افزونه SimilarWeb

 

قیمت: رایگان

افزونه SimilarWeb یک افزونه محبوب می باشد که به کاربران معیارهای کلیدی جذب ترافیک وب سایت را ارائه می کند و کاربران در حالی که در گوگل در حال جستجو هستند، می توانند با استفاده از آن، ترفندها و استراتژی هایی که برای بهینه سازی یک صفحه سایت انجام شده است را مشاهده کنند. افزونه SimilarWeb برای آن دسته از افرادی مناسب است که به دنبال پیدا کردن جدیدترین و تاثیرگذارترین استراتژی های سئو سایت می باشند. همچنین کاربرانی که می خواهند چندین معیار مختلف صفحات سایت مورد نظرشان را مورد تحلیل قرار دهند، می توانند از این افزونه استفاده کنند.

امکانات افزونه SimilarWeb چیست؟
رتبه وب سایت ها را در سراسر جهان به شما نشان خواهد داد و شما میتوانید عملکرد رقبای خود را بشناسید و همسو با آنها قدم بردارید.
از دیگر امکانات این افزونه:
مشاهده ترافیک وب سایت و معیارهای کلیدی برای هر وب سایت، از جمله رتبه بندی، نرخ ترافیک، رتبه بندی کلمات کلیدی و منبع ترافیک را به شما نشان خواهد داد.

افزونه Redirect Path

 

قیمت: رایگان

مایکروسافت افزونه Redirect Path به کاربران خود معرفی کرده است که با استفاده از آن می توانند متوجه دستور زبان نادرست بشوند؛ این افزونه Redirect Path نام دارد. این افزونه کدهای وضعیت Http و جاوا اسکریپت را تغییر مسیر می دهد. همچنین سایر Http header ها و آدرس های IP سرور را به کاربرانش نشان می دهد.

امکانات افزونه Redirect Path چیست؟

Redirect Path از کدهای وضعیت 301، 302، 404 و 500 HTTP و همچنین تغییر Javascript استفاده می کند و موضوعات بالقوه ای را به وجود می آورد که ممکن است بلافاصله مورد توجه شما قرار نگیرند. اما این افزونه سریعا به شما اعلام خواهد کرد.

افزونه Seo Meta in 1 Click

 

قیمت: رایگان

SEO Meta in 1 Click تمام برچسب های متا و اطلاعات اصلی سئو را برای یک صفحه وب فقط با یک کلیک نمایش می دهد. طول عناوین و متا دیسکریپشن،URL، عناوین و تعداد تصاویر بدون تگ alt، مواردی هستند که می توانید با دانلود این افزونه گوگل کروم مورد بررسی قرار دهید.

امکانات افزونه Seo Meta in 1 Click در یک نگاه:

تمرکز بر روی:

عنوان و طول آن

توضیحات و طول آن

url ها و تگ کنونیکال

متا تگ روبات ها

نمایش هدر به ترتیب درH1، H2، H3، H4، H5 و H6

تعداد تصاویر با داشتن ALT و یا بدون  آن

تعداد لینک (داخلی و…)

نمودار اجتماعی و داده های توییتر

افزونه BuzzSumo

 

قیمت: رایگان

آیا به تحلیل سئو به صورت عمومی نیازمندید؟ افزونه BuzzSumo به شما در این زمینه کمک می کند. این افزونه به شما امکان می دهد به راحتی بهترین محتوا را در صفحات شبکه های اجتماعی شناسایی کنید. استفاده از BuzzSumo می تواند در عملکرد سئو سایت کمک کننده باشد و همچنین بک لینک های شما را مورد بررسی قرار دهد.

شامل اشتراک کنندگان توییتر است که دیگر در دسترس رسمی نیست
– ببینید چه کسی صفحه را در توییتر به اشتراک گذاشته است
– مشاهده تعداد بک لینک برای URL
– بیشترین محتوای مشترک را برای وب سایت فعلی مشاهده کنید
– فرمت های محتوا با عملکرد برتر را تحلیل کنید
– به راحتی مطالب را از طریق فیس بوک، توییتر و پینترست به اشتراک بگذارید

تمام نامهای تجاری و شرکت ها علائم تجاری یا علائم تجاری ثبت شده دارندگان مربوطه هستند. استفاده از آنها به معنای وابستگی یا تأیید آنها نیست.

افزونه Hunter

 

قیمت: برای برنامه های کلی به صورت رایگان و برای استفاده از امکانات بیشتر ماهانه مبلغ 49 دلار باید بپردازید.

افزونه Hunter به شما کمک می کند تا اطلاعات تماس موجود در مرورگر را فورا پیدا کنید. این افزونه روند عملیات خود را با استفاده از “جستجوی دامنه” انجام می دهد. Hunter می تواند تمامی آدرس های ایمیلی که در صفحه سایت وجود دارد را برای شما جمع آوری کند.

فقط با یک کلیک آدرس های ایمیل را از هرجای وب پیدا کنید.
با استفاده از hunter برای Chrome، می توانید بلافاصله با مراجعه به وب سایت با چه کسی تماس بگیرید. در کنار آدرس های ایمیل می توانید نام ها، عناوین شغلی، شبکه های اجتماعی و شماره تلفن ها را بدست آورید. تمام داده ها دارای منابع عمومی هستند که در نتایج جستجو به تفصیل شرح داده شده اند.

★ جستجوی دامنه
دامنه جستجو قدرتمندترین ابزار یافتن ایمیل در نوع خود است. برای پیدا کردن تمام آدرس های ایمیل مربوط به وب سایتی که بازدید می کنید، روی نماد موجود در Chrome کلیک کنید. این شامل رایج ترین الگوی ایمیل استفاده شده، فیلترهای بخش و منابع عمومی است.
آدرس های ایمیل تأیید شده اند یا نمرات اطمینان به آنها بازگردانده می شوند. اگر هنوز آدرس ایمیل تأیید نشده است، می توانید با کلیک روی نماد علامت تیک کنار آن، این کار را انجام دهید.

افزونه Mangools

 

قیمت: 10 روز اول به صورت رایگان و پس از آن 29 دلار به ازای هر ماه استفاده باید پرداخت کنید.

با استفاده از این افزونه می توانید قدرت سئو سایت ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. افزونه Magnools که جزو بهترین افزونه های کروم برای وردپرس می باشد، این عملیات را با استفاده از جدیدترین معیارها و تحلیل های وب سایت Moz و Majestic انجام می دهد. همچنین می توانید به اطلاعات و ویژگی های بیشتری در زمینه بررسی دقیقتر بهینه سازی سایت، دست پیدا کنید.

افزونه Google Trends

 

قیمت: رایگان

Trends بخشی از Google Webmaster Tools است. این افزونه گوگل کروم در واقع مجموعه ای از افزونه ها است که در زمینه همگام سازی وب سایت ها با گوگل فعالیت هایی را انجام می دهند. Google Trends تحلیلی را با استفاده از نمودارها ی مختلف از نتایج برتر SERP ها در کشور مورد نظر شما نشان می دهد. شما می توانید از این اطلاعات برای شناسایی چگونگی سئو این صفحات برتر گوگل استفاده کنید.

افزونه SEMrush

 

قیمت: ماهانه مبلغ 99 دلار برای دانلود افزونه گوگل کروم و استفاده از امکانات آن باید پرداخت کنید.

این مورد که جزو افزونه های کروم برای وردپرس است، گزارش هایی از عملکرد دامنه و صفحات جداگانه سایت ارائه می کند. یکی از ویژگی های اصلی این افزونه گوگل کروم این است که دارای جعبه ابزار سئو می باشد که با استفاده از آن می توانید بک لینک ها و رتبه کلمات کلیدی را مورد بررسی قرار دهید. این افزونه همچنین پیشنهادهایی را برای بهینه سازی شما ارائه می کند که به خوبی با جدیدترین استراتژی های سئو سایت متناسب می باشد. با دانلود افزونه گوگل کروم SEMrush به طور کلی می توانید قدم بزرگی در بهینه سازی سایت خود بردارید.

افزونه Serpstat

 

قیمت: در ابتدا به صورت رایگان و سپس باید برای برنامه پایه 69 دلار بپردازید.

با به کارگیری افزونه Serpstat می توانید سریعا سئو سایت خود و همچنین رقبایتان را مورد بررسی قرار دهید. پس از کلیک کردن بر روی آیکون مرورگر، می توانید یک حسابرسی سئو درباره دامنه مورد نظر به دست بیاورید. این افزونه از سه قسمت تشکیل شده است؛ فاکتورهای سئو داخلی، تحلیل صفحه سایت و بررسی دامنه.

افزونه Ahrefs

 

قیمت: 99 دلار به صورت ماهانه باید پرداخت شود.

Ahrefs با استفاده از نوار ابزار سئو خود در کروم، ویژگی های وب سایت را بررسی کرده و کلمات کلیدی، لینک ها و پروفایل های برتری را که موجب پیشرفت سئو وب سایت شما می شوند را پیشنهاد می کند. برای دریافت جزئیات هر کدام از فاکتورهای بالا، تنها کافی است که بر روی آن کلیک کنید.

افزونه Check My Links

 

قیمت: رایگان

این افزونه وضعیت عملکرد لینک های صفحات شما را مورد بررسی و پیشرفت قرار خواهد داد و باعث بهبود رنک سایت شما خواهد شد . دانلود افزونه گوگل کروم Check My Links می توانید به راحتی تمامی لینک های شکسته شده را شناسایی کرده و صرفه جویی قابل توجهی در زمان انجام دهید.

افزونه Ninja Outreach Lite

 

قیمت: رایگان

این افزونه رایگان گوگل کروم باعث می شود تا مرورگرها بتوانند از داده های پبشرفته استفاده کنند. افزونه Ninja Outreach Lite فاکتورهایی که بسیار در بهینه سازی سایت اهمیت دارد را مورد بررسی قرار می دهد؛ مثل URL یک صفحه سایت، عنوان، لینک ها، متا دیسکریپشن، لیست دنبال کنندگان برند شما در شبکه های اجتماعی و تکنیک های کسب درآمد.

افزونه PageSpeed Insights by Google

قیمت: رایگان

این افزونه در واقع یک ابزار مهم سئو می باشد که اطلاعاتی در دسکتاپ و تلفن های همراه برای شما ارائه می کند. بعد از بارگذاری صفحه سایت مورد نظر، این افزونه امتیازی برای سرعت صفحه سایت در نظر گرفته و پیشنهاداتی برای بهبود عملکرد و بهینه سازی سرعت آن ارائه می کند.

افزونه Woorank

قیمت: در 14 روز اول می توانید به صورت رایگان از این افزونه استفاده کنید، اما بعد از آن باید ماهانه 49 دلار برای نسخه معمولی و 149 دلار برای نسخه کامل پرداخت کنید.

افزونه Woorank یک تحلیلگر سایت می باشد که درست شبیه افزونه گوگل کروم قبلی عمل می کند. این افزونه به کاربران اجازه می دهد تا پیشنهادات بهبود سئو سایت را مشاهده کنند. در واقع این افزونه یک تحلیل بسیار عمیق از عملکرد قسمت های مختلف صفحه سایت مورد نظر شما ارائه می کند.

افزونه NoFollow

قیمت: رایگان

با استفاده از افزونه NoFollow بازاریابان می توانند یک نمای کلی از صفحات وب سایت مشاهده کنند که با متا تگ های nofollow کدگذاری شده است. از آن جایی که لینک های nofollow  جزو معیارهای سئو سایت محسوب نمی شود، کاربران می توانند هر صفحه سایت خارجی که به وب سایت آن ها لینک داده و آن لینک نیز ایندکس شده است را شناسایی کنند. برای صفحاتی که نمی خواهید ایندکس شوند، مثل لندینگ پیج ها، افزونه NoFollow بررسی می کند که آیا این صفحات به درستی کدگذاری شده اند یا اینکه لینک های صفحه مورد نظر عملکرد درستی ندارند.

افزونه Impactana

قیمت: رایگان

این نوار ابزار مجموعه ای از معیارها را ارائه می کند که در گوگل کروم فعال هستند. این معیارها به دو دسته تقسیم می شوند؛ Buzz و Impact. این دسته ها به بررسی محتوای شبکه اجتماعی و تحلیل بازخورد کاربران می پردازند.

افزونه BuzzStream

قیمت: 14 روز خدمات رایگان ارائه می کند و بعد از آن 24 دلار ماهانه باید برای استفاده از این افزونه پرداخت کنید.

این افزونه به بازاریابان اجازه می دهد تا روندی که برای کسب و کار شما مفید است را به شکل تخصصی سازماندهی کنند. این افزونه با افزونه دیگری به اسم BuzzMarker ترکیب شده و در روند لینک سازی، تقویت محتوا و بهبود اینفلوئنسرها فعالیت هایی را انجام می دهند.

افزونه Sreaming Frog SEO Spider

قیمت: سالانه مبلغ 160 دلار برای استفاده از این افزونه باید بپردازید.

افزونه Sreaming Frog SEO Spider به شما کمک می کند تا در بین URL های موجود جستجو کرده و مشکلاتی را که مربوط به سئو می شود شناسایی و مرتفع کنید. در واقع این افزونه یک روند بسیار طولانی را برای شما آسان و سریع تر می کند. کشف محتواهای تکراری یا کپی شده و شناسایی لینک های شکسته شده از اصلی ترین فعالیت های این افزونه می باشند.

استفاده کردن از افزونه های گوگل کروم که در این مقاله بهترین آن ها را برای شما معرفی کردیم، می تواند قدم بزرگی در بهبود وضعیت و عملکرد سئو وب سایت شما را داشته باشد . پس امیدواریم در استفاده از آن ها نهایت دقت را داشته باشید.

 :: بازدید از این مطلب : 160
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 26 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

افزایش بازدید گوگل یکی از پر چالش ترین مفاهیمی است که در مورد سئو سایت وجود دارد. همچنین افراد زیادی به دنبال تکنیک ها و روش هایی خاص برای رسیدن به افزایش بازدید سایت در گوگل هستند. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این مقاله آموزش سئو مهمترین نکاتی که در این زمینه وجود دارد را برای شما ارائه کنیم.

 

 

 

 

نکاتی که در این مقاله وجود داره، یکسری مطلب بیهوده نیست که برای گذران وقت تولیدشون کرده باشیم دوست عزیزم!!! به همین خاطر، پیشنهادم بهت اینه که حوصله کنی و برعکس خیلی از افرادی که اهمیتی به مطالعه نمیدن، این مقاله رو تا انتها بخونی. مطمئن باش به خاطرش از نیوسئو تشکر می کنی

چرا ترافیک دریافتی از گوگل اهمیت زیادی دارد؟

بازدید و ترافیک طبیعی که از گوگل دریافت می کنید، در واقع بهترین نوع ترافیکی است که می توانید برای صفحات سایت خود داشته باشید؛ چرا که رایگان است، افزایش پیدا می کند و همچنین کاربرانی که از گوگل استفاده می کنند، غالبا دارای یک ذهن آماده هستند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که اگر فقط به همین افزایش بازدید گوگل تکیه کنید، ممکن است در آینده مشکلاتی برای سئو سایت شما به وجود بیاید. شما همیشه باید مطابق با جدیدترین اصول سئو و همچنین بروز رسانی های الگوریتم گوگل باشید. اگر اینطور عمل نکنید، ممکن است که ترافیک سایت شما به یکباره افت شدیدی پیدا کند.

بسیاری از سایت ها در حال حاضر ممکن است که عملکرد و بازدید خوبی داشته و همچنین بتوانند درآمد خوبی از صفحات خود کسب کنند. اما اگر بتوانید عملکرد آن ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید، متوجه می شوید که این سایت ها، آینده درخشانی نداشته و اگر در روند بهینه سازی خود تغییری ایجاد نکنند، به احتمال زیاد با شکست و آسیب های مهمی مواجه خواهند شد.

یکی از اصلی ترین دلایلی که این سایت ها بازدید و رتبه خود را از دست می دهند، این است که دچار جریمه های گوگل می شوند. در نتیجه، برای اینکه بتوانید با خاطر جمعی هرچه تمام بر افزایش بازدید گوگل رایگان متمرکز شوید، حتما باید اساسی ترین نکات سئو سایت را به خوبی در روند استراتژی های خود پیاده سازی کنید.

چقدر زمان می برد تا افزایش بازدید سایت فوق العاده ای داشته باشیم؟

مسئله مهمی که باید بدانید این است که رویکرد ما در این مقاله افزایش بازدید سایت در گوگل، بسیار مفید، طبیعی و ایمن است. اگر به دنبال یکسری ترفند سئو هستید که ترافیک و بازدید وب سایت شما را در مدت زمان کوتاهی افزایش دهند، باید بگوییم که این مقاله نمی تواند آنطور که تصور می کنید به شما کمک کند؛ چراکه روند کلی افزایش بازدید در گوگل، نیازمند تامل و زمان می باشد. البته دقت داشته باشید که این زمان، برای وب سایت های مختلف با زمینه فعالیت های گوناگون، متفاوت بوده و به عوامل متعددی بستگی دارد.

تکنیک های افزایش بازدید گوگل رایگان

اکنون وقت آن است که به موضوع اصلی این مطلب بپردازیم. برای رسیدن به بازدید مورد نظر خود، باید از دستورالعمل خاصی پیروی کنید که در ادامه بهترین و مهمترین راه های افزایش بازدید سایت در گوگل را برای شما عزیزان ارائه کرده ایم. به شما قول می دهیم که اگر این تکنیک های افزایش بازدید گوگل را به صورت قدم به قدم رعایت کنید، در آینده ای نه چندان دور به آن نتیجه ای که مدنظر دارید، خواهید رسید.

1. تجزیه و تحلیل تمامی فعالیت های خود قبل از اجرا

اگر می خواهید که یک استراتژی سئو سایت خوب داشته باشید، اولین کاری که باید بکنید این است که عبارت های کلیدی مورد نظر خود را به خوبی شناسایی کنید و مشخص کنید که به چه اهدافی می خواهید برسید. تنها وب سایت های کمی وجود دارند که این موارد را در روند فعالیت های خود پیاده سازی کرده اند و به موفقیت های چشمگیری نیز رسیده اند.

وقتی که در مورد عناوین صفحات سایت خود جستجو می کنید، باید مطمئن باشید که قصد دارید در مورد چه موضوعی مطلب بیان کنید. همچنین باید بدانید که وب سایت شما قرار است چه تفاوت هایی با دیگر رقبا که در مورد عنوان مورد نظر تولید محتوا کرده اند، داشته باشد. منحصر به فرد بودن محتوا، جزو مهمترین راه های افزایش بازدید سایت در گوگل می باشد.

هنگامی که می خواهید تحقیق کلمات کلیدی صفحات سایت خود را شروع کنید، بسیار مفید است که بدانید چه کسانی رقیب های شما در زمینه مورد نظر هستند و رقابت برای کلمه کلیدی هدف شما، چقدر است. شما باید در انتخاب عبارات کلیدی خود دقت زیادی داشته باشید؛ در غیر این صورت ممکن است عباراتی که مورد هدف خود قرار دهید، نتوانند هیچ ترافیکی برای سایت شما جذب کنند! ابزارهای رایگان و غیر رایگان زیادی برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارند که به شما کمک می کنند بهترین بازدید را برای سایت خود به ارمغان بیاورید.

در مورد عبارات کلیدی، بهتر است که توجه ویژه ای به عملکرد رقبای خود در این زمینه داشته باشید. عبارت های کلیدی مورد استفاده آن ها و ابزارهایی که برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده می کنند، مهمترین مواردی هستند که باید آن ها در نظر داشته باشید. نکته بسیار مهمی که وبلاگ نویسان موفق به آن تاکید دارند، این است که در مورد افزایش بازدید گوگل به صورت رایگان همیشه باید صبور باشید و به هیچ وجه دست از تلاش کردن نکشید. خیلی از افراد به محض اینکه به نتیجه دلخواه خود نمی رسند، استراتژی مورد نظر را تغییر می دهند و همین امر سبب می شود تا این دسته از افراد هیچ زمان نتوانند افزایش بازدید سایت خوبی داشته باشند.

2. استفاده از نام دامنه و تنظیمات وردپرس هاست انحصاری

گوگل ارزش بسیار بیشتری برای آن دسته از سایت هایی قائل هست که از نام دامنه و هاست منحصر به فرد خود استفاده کرده اند؛ گوگل در واقع تصور می کند که وب سایت مورد نظری که شرایط گفته شده را داشته باشد، برای حرفه خود اهمیت و ارزش بیشتری قائل می باشد. در نتیجه، در مورد افزایش بازدید در گوگل، این دسته از وب سایت ها در اولویت هستند. در ادامه چند مهم برای انتخاب نام دامنه مناسب را بیان کرده ایم.

تطابق آن با کلمات کلیدی اصلی کسب و کارتان

به کار بردن یک اسم یا صفت جذاب در کنار کلمه کلیدی مورد نظر

شاخص بودن دامنه

3. تغییر تنظیمات اصلی وردپرس برای بهبود سئو سایت

برای بیشتر افراد، وردپرس پلتفرمی است که مطابق با اصول سئو و بهینه سازی سایت عمل می کند. با این حال بهتر است که چند مورد از تنظیمات اصلی وردپرس خود را تغییر دهید تا بهترین نتیجه را در زمینه سئو سایت خود داشته باشید.

 

اولین ساختار پیش فرض، لینک های ثابت شما است که غالبا برای برخی دسته های دسته کوچک از تاریخ و نام تنظیم می شود. بهتر است این مورد را به حالتی تنظیم کنید که فقط نام پست ارسال شود؛ چراکه کلمات کلیدی هدف باید در پست نمایش داده شوند.

برای انجام این کار تنها کافی است که به Settings > Permalinks > Post Name مراجعه کنید. البته دقت داشته باشید که این تنظیمات تنها باید برای محتواهای جدیدی که قرار است بر روی سایت قرار بگیرند، انجام شود؛ در غیر این صورت، خطاهایی در مورد لینک هایی که به ساختار قبلی صفحه سایت شما داده شده اند، ایجاد می شود.

نکته مهم بعدی این است که اطمینان حاصل کنید که تمامی عنوان های صفحات سایت شما با تگ h1 تنظیم شده باشند. غالباً در وردپرس دیده می شود که عنوان پست با تگ h2 مشخص شده است. شما می توانید با مراجعه به Appearance > Editor > Single Post تغییرات لازم برای تگ عنوان خود را ایجاد کنید.

4. نصب یک پلاگین برای وردپرس مثل Yoast

حال اگر بخواهید که به صورت حرفه ای فعالیت های خود را به پیش ببرید، بهتر است که یک پلاگین برای وردپرس خود نصب کنید که به صورت مخصوص برای بهبود روند بهینه سازی سایت شما طراحی شده باشد. WordPress SEO by Yoast بهترین گزینه برای انتخاب است.

البته دقت داشته باشید که این افزونه برای مبتدیان و افراد متوسط ممکن است که کمی دلهره آور باشد؛ چراکه دارای تنظیمات و امکانات بسیار زیادی در ساختار خود می باشد. البته جای هیچ نگرانی جدی وجود ندارد؛ به این دلیل که شما می توانید از آموزش های کاملی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید و روند کارهای خود را به خوبی ارتقا دهید.

 

یکی از ویژگی های مهم این افزونه این است که به شما اطلاع می دهد که آیا اشتباهات زیادی دارید یا خیر. ابزارهای زیادی در این زمینه وجود دارد اما ما پیشنهاد می کنیم که از WordPress SEO by Yoast استفاده کنید.

5. بهبود تجربه کاربری با دقت بسیار زیاد

پلاگین های موجود برای وردپرس، معمولا سعی دارند وب سایت شما را در نظر موتورهای جستجو خوب جلوه بدهند. اما مسئله ای که شما باید از آن اطمینان حاصل کنید، این است که صفحات سایت شما باید برای انسان ها نیز جلوه خوبی داشته باشد. در واقع، استراتژی بهبود تجربه کاربری سایت باید با دقت هرچه تمام انجام شود.

نکته مهم این می باشد که هرچه تجربه کاربری بهبود پیدا کند، رتبه صفحات سایت نیز افزایش پیدا خواهد کرد و این باعث می شود روی کسب و کار شما تاثیر بسزایی بگذارد . چراکه گوگل به طور مکرر اعلام کرده است که تجربه کاربری یکی از فاکتورهای اصلی رنکینگ این موتور جستجو می باشد. هدف اصلی گوگل این است که بهترین نتایج را برای کاربران خود به نمایش در بیاورد.

مهمترین کاری که در این زمینه می توانید انجام دهید، اطمینان حاصل کردن از موبایل فرندلی بودن صفحات سایت است. وب سایت شما باید قالب های واکنش گرا (responsive) تلفن همراه را داشته باشد. بعد از بروز رسانی الگوریتم رتبه بندی گوگل که برای صفحات AMP اتفاق افتاد، این دسته از قالب ها، اهمیت زیادی پیدا کرده اند.

مسئله بعدی که برای بهبود تجربه کاربری اهمیت زیادی دارد، افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت می باشد. اگر واقعا به دنبال افزایش بازدید گوگل به شکل رایگان می باشید، باید تمرکز ویژه ای بر بهینه سازی سرعت سایت خود داشته و از تکنیک های مختلف موجود در این زمینه استفاده کنید. کاربران اگر نتوانند در ثانیه های ابتدایی که بر روی یک لینک کلیک می کنند، وارد وب سایت شوند، مطمئنا از صفحه مورد نظر خارج خواهند شد. از بهینه سازی تصاویر که نقش موثری در سرعت سایت دارند، غافل نشوید.

6. استفاده از پست مهمان

پست مهمان در واقع همان پستی است که شما آن را تولید می کنید که در یک وب سایت دیگر که متعلق به شما نیست، آن را انتشار می دهید. این مسئله در واقع یکی از بهترین کارها برای در معرض دید قرار دادن برندتان می باشد. طبیعی است که همین مسئله سبب می شود تا ترافیک دریافتی سایتتان نیز به مراتب افزایش پیدا کند.

بر خلاف برخی از افرادی که در زمینه سئو سایت فعالیت داشته و دوره های افزایش بازدید گوگل نیز برگزار می کنند، پست مهمان هنوز هم مثل قدیم، ارزش و تاثیر خود را حفظ کرده است.

یک نکته بسیار مهم که در این زمینه باید آن را در نظر داشته باشید، این است که سایت های میزبان خود را محدود به چند وب سایتی که می شناسید، نکنید. در حقیقت شما باید از گوگل استفاده کرده تا آن دسته از وب سایت هایی که بهترین شرایط را برای پسا مهمان دارند، پیدا کنید و از آن ها درخواست کنید تا مقاله های مورد نظر شما را در وب سایت خود منتشر کنند.

در مورد اهمیت پست های مهمان و تاثیر آن ها در افزایش بازدید در گوگل، همین بس که هنوز هم بسیاری از وب سایت های برتری که می شناسیم، از این روش برای تبلیغ برند و افزایش بازدید سایت خود استفاده می کنند. در نتیجه، اگر در مورد پست مهمان و اثرش بر روند ارتقا پیدا کردن بازدید و ورودی وب سایتتان، اطلاعاتی نداشته و فعالیتی هم انجام نداده اید، پیشنهاد نیوسئو به شما این است که در اسرع وقت، این کار را در اولویت های خود قرار دهید.

7. بروزرسانی منظم مقاله های سایت

به یکی از مهم ترین بخش های معرفی ترفندهای افزایش بازدید در سایت می رسیم؛ پس از شما می خواهم به سادگی از این بخش نگذرید.

اگر وب سایت، مشکل اساسی نداشته باشد، هیچ کاری به اندازه بروزرسانی محتوا نمی تواند به افزایش بازدید گوگل کمک کند.

یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل این است که شما به طور منظم، محتواهای تازه و بروز در وب سایت خود داشته باشید. در صورت بی توجهی به این قضیه، شدیدا از رقبای خود عقب خواهید افتاد.

پیشنهاد می کنم که در هر بروزرسانی که برای محتواهای وب سایت خود پیاده سازی می کنید، حداقل 300 تا 500 کلمه به متن محتوای مورد نظر اضافه کنید. همچنین علاوه بر افزودن متن به محتوا، بهتر است که برای بار دیگر تحقیق عبارت کلیدی را برای موضوع آن صفحه انجام دهید. چراکه ممکن است مردم در زمان های مختلف، از عبارت های دیگری نیز برای رسیدن به موضوع مورد نظر، استفاده کنند.

 

در نتیجه، دو اصل مهم بروزرسانی را برای افزایش بازدید سایت باید انجام دهید:

افزودن 300 تا 500 کلمه

افزودن عبارت کلیدی جدید با حجم جستجوی بالا

8. هدف قرار دادن عبارات کلیدی طولانی

این بخش را بر اساس نکاتی که امیر قمصری در یک کلاس خصوصی آموزش سئو مشهد بیان کرد، برای شما شرح داده ایم:

عبارت های کلیدی طولانی یا همان long-tail keywords یک گزینه بسیار فوق العاده برای افزایش بازدید در گوگل می باشند. این دسته از عبارت های کلیدی می توانند به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن، شما را به رنک های برتر صفحات نتایج جستجوی گوگل برسانند.

البته دقت داشته باشید که منظور ما این نیست که به طور کلی استراتژی محتوای وب سایت خود را به عبارت های کلیدی طولانی اختصاص دهید؛ شما باید این عبارات را نیز در گوشه ای از فعالیت های خود، در نظر داشته باشید.

علاوه بر این موارد، در سال های اخیر، مردم ما نیز برای اینکه در گوگل جستجو کنند، از متن های طولانی، بیشتر از پیش استفاده می کنند. این مسئله خود یک دلیل بسیار محکم برای این است که شما باید از عبارت های کلیدی طولانی در محتواهای وب سایت خود استفاده کنید. بعد از پیاده سازی این مسئله، در مدت زمان کوتاهی شما شاهد افزایش بازدید گوگل خواهید بود و مخاطبین زیادی با استفاده از عبارات کلیدی طولانی وارد وب سایت شما خواهند شد.

نکته ای که وجود دارد این است که هر عبارت کلیدی طولانی، مناسب نیست؛ در نتیجه، قبل از شروع تولید محتوای خود، بهتر است از ابزارهایی مثل گوگل ترندز استفاده کرده و میزان جستجوی آن عبارت کلیدی توسط مردم را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. البته همان ابزارهایی که از آن ها برای تحقیق عبارات کلیدی استفاده می کردید نیز می توانند در این زمینه کمک زیادی به شما بکنند. به هر حال، بهتر است قبل از انجام هر کاری، جوانب را به خوبی بسنجید؛ مخصوصا اگر هدف آن کار افزایش بازدید گوگل باشد.

9. تولید عناوینی که کاربر نتواند در برابر آن ها مقاوت کند

هر مقاله یا دوره آموزشی افزایش بازدید سایت را که مورد بررسی قرار دهید، متوجه می شوید که عنوان ها یکی از عناصر بسیار مهم در سئو سایت هستند. بدون یک عنوان جذاب، حتی بهترین مقاله ها هم هیچ کاربری را جذب خود نمی کنند.

در نتیجه، بدون هیچ هزینه خاصی برای افزایش بازدید گوگل رایگان، باید بر روی توانایی خود در تولید عنوان های کاربر پسند کار کنید. برخی مواقع مخاطب شما فردی است که تنها با عناوین جذاب ترغیب می شود که بر روی لینک کلیک کند؛ در مقابل، ممکن است که شما با فردی سر و کار داشته باشید که دوست داشته باشد با مطالعه متن عنوان شما، به طور کامل متوجه موضوع اصلی مقاله شما بشود.

عنوان ها تنها در دنیای وب اهمیت ندارند، به فعالیت های خود در طول روز دقت کنید؛ هنگامی که در خیابان هستید، کدام بیلبوردها توجه شما را بیشتر از دیگر موارد به خود جلب می کنند؟ قطعا آن مواردی که از عنوان های ترغیب کننده یا جذاب استفاده کرده اند. چراکه ذهن شما به صورت ناخودآگاه تشویق می شود تا بیشتر در مورد آن مطلب، اطلاعات به دست بیاورد. تبلیغات و بسیاری از سیستم های بازاریابی، بر اساس عنوان های تکان دهنده برپا هستند. در نتیجه، سعی کنید تا همیشه، حتی برای بی اهمیت ترین مطالب خود نیز، عناوینی جذاب و متفاوت با دیگران تولید کنید.

10. توجه به سئو داخلی سایت

برخی از افراد اصطلاحا می گویند که سئو مرده است و دیگر هیچ اهمیتی ندارد! اما اگر شما در این زمینه فعالیت داشته باشید، می دانید که به هیچ وجه وضعیت سئو به این شکل نیست. اگر سئو اثر خود را از دست داده بود، پس چرا بسیاری از وب سایت ها با ارائه بهترین خدمات و کیفیت، هنوز نمی توانند افزایش بازدید گوگل یا ارتقا رنک در این موتور جستجو را داشته باشند؟

در نتیجه همیشه باید اهمیت ویژه ای برای سئو در نظر داشته باشید؛ به خصوص در زمینه سئو داخلی وب سایتتان. مطمئنا با پیاده سازی تکنیک های صحیح برای بهینه سازی داخلی وب سایت، می توانید به خوبی شاهد بالا آمدن سایت در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر باشید.

دقت داشته باشید که تنها در صورتی می توانید ادعا کنید که سئو داخلی وب سایت خود را به خوبی انجام داده اید، که تمامی فاکتورهای مرتبط در این زمینه را رعایت کرده باشید. ما در این مقاله سعی کرده ایم به خوبی تکنیک های افزایش بازدید گوگل رایگان را برای شما بیان کنیم تا بدون هیچ هزینه ای و تنها با تمرین های مکرر، رتبه و بازدید وب سایت خود را در مدت زمان کوتاهی، بهبود دهید.

11. پیاده سازی نشانه گذاری های Schema

پیاده سازی نشانه گذاری های Schema شاید به طور مستقیم سبب نشود که شما افزایش بازدید گوگل داشته باشید، اما قطعا به موتور جستجو کمک می کند تا به شکل بهتری مطالب شما را پیدا و ایندکس کند. همانطور که می دانید، کمک کردن به موتور جستجو برای پروسه ایندکسش، موجب می شود تا بتوانید رنک بهتری دریافت کنید. افزایش رنک هم در انتها بازدید گوگل رایگان به به سمت وب سایتتان، سرازیر می کند.

12. ایمیل مارکتینگ را نادیده نگیرید

تعداد بسیار زیادی از کسب و کارها، برای جذب مشتری، از طریق ایمیل مارکتینگ اقدامات خود را انجام می دهند؛ برخی از متخصصین سئو اعتقاد دارند که ایمیل زدن در کشور ما تاثیر چندانی در روند بازاریابی کسب و کار شما ندارد! اما شما به هیچ عنوان از اهمیت ایمیل مارکتینگ غافل نشوید و سعی کنید همیشه با مخاطبین و کاربران مدنظر خود از طریق بازاریابی ایمیلی، در ارتباط باشید؛ چراکه هنوز هم یکی از راه های افزایش بازدید سایت در گوگل، ارتباط از طریق ایمیل می باشد.

13. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما ریسپانسیو است

مدت زیادی است که استفاده انحصاری از اینترنت برای سیستم های PC به پایان رسیده است. همه شما می دانید که افراد برای دسترسی به دنیای آنلاین، بیشتر از تلفن های همراه خود استفاده می کنند.

حال اگر شما وب سایتی داشته باشید که برای تلفن های همراه طراحی نشده باشد، در واقع شما به کاربران موبایل خود می گویید که از سایتتان خارج شده و به جای دیگری بروند! حتی اگر یک وب سایت اصلی دیگر دارید، باز هم باید ریسپانسیو بودن را برای تمامی وب سایت های مرتبط با برند خود، پیاده سازی کنید. در این صورت که افزایش بازدید گوگل برای شما اتفاق خواهد افتاد.

14. مطمئن شوید که وب سایت پرسرعتی دارید

آیا شخص شما تا به حال شده است که 30 ثانیه صبر کنید که یک صفحه سایت باز شود؟

اگر وب سایتی داشته باشید که مدت زمان زیادی طول بکشد که برای کاربر بارگذاری بشود، تعجبی ندارد که نرخ پرش آن سر به فلک بکشد. هیچ فردی بیشتر از 3 تا 5 ثانیه برای دسترسی پیدا کردن به محتوای یک صفحه، صبر نخواهد کرد. بنابراین، اگر وب سایت کندی دارید، به هیچ عنوان نباید انتظار افزایش بازدید گوگل را از این موتور جستجو داشته باشید.

 

مطمئن شوید که صفحات سایت شما سئو فنی فوق العاده ای داشته باشند؛ سعی کنید از توسعه دهنده وب سایتتان بخواهید که در این زمینه به شما کمک کند. قطعا او می تواند مشکلاتی را درک کند که شاید شخص شما تجربه کافی برای حل آن ها را نداشته باشید.

15. پرورش یک نمونه از جامعه

مردم تمایل دارند که خواسته ها و تمایلات خود را در دنیای آنلاین مشاهده کنند. همچنین آن ها دوست دارند که این حرف ها را خودشان بزنند. در نتیجه، شما می توانید با پیاده سازی یک سیستم نظرگذاری در وب سایت خود، برای آن ها شرایطی را فراهم کنید که گفته های خویش را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

این یکی از تکنیک های افزایش بازدید در سایت است که کمتر کسی به آن توجه می کند؛ در نتیجه، شما می توانید در پروسه افزایش بازدید گوگل یک قدم از رقبای خود جلوتر باشید و ترافیک زیادی را از آو وب سایتتان کنید.

شما شخصا هم می توانید در این کامنت ها شرکت کنید؛ قطعا وب سایت هایی هستند که با کسب و کار شما مرتبط هستند. این وب سایت ها زمینه بسیار خوبی هستند برای آشنایی با افراد جدید و شما می توانید با به کار گیری دانسته های خود و ارائه اطلاعات مناسب به افرادی که اظهار نظر کرده اند، آن ها را به وب سایت خود بکشانید. البته دقت داشته باشید که در این زمینه هیچ گاه نباید زیاده روی کرد!

16. خودتان را در کامنت ها به دیگران بشناسانید

مطمئنا شما در طول روز، وب سایت های زیادی که در زمینه کسب و کار شما در حال فعالیت هستند را بررسی می کنید و یا حداقل به آن ها سر می زنید تا اطلاعات کسب کنید. خب، اگر این وب سایت ها از اعتبار و رنک بالایی برخوردار باشند، چرا در نظرات آن ها شرکت نکنید و نام برند خودتان را به دیگران نمی شناسانید؟

درست که کامنت گذاری به سرعت نمی تواند موجب افزایش بازدید گوگل شود؛ اما دقت داشته باشید که افزایش شهرت برند و همینکه دیگران با مشاهده سایتتان متوجه شوند که این نام برند را قبلا در جایی شنیده اند، می تواند به پیشرفت شما کمک بسزایی بکند.

دقت کنید که کامنت های شما باید کاربردی و مفید باشد؛ اگر بتوانید عملکرد خوبی در این زمینه داشته باشید، شاید در همان موقع، کاربران تمایل پیدا کنند که در مورد شما و ماهیت شغلتان بیشتر بدانند. طبیعتا شما در شغل خود متخصص هستید؛ در نتیجه، سعی کنید تا مقاله ها یا صفحات پربازدید سایت رقیب را مطالعه کرده و مشکلات آن را پیدا کنید و با رعایت کمال احترام، در بخش کامنت ها این موارد را بیان کنید. مطمئنا این یکی از موثرترین راه های افزایش بازدید سایت در گوگل است.

17. بررسی اطلاعاتی که از تحلیل ها به دست آورده اید

گوگل آنالیتیکس ابزاری است برای تجزیه و تحلیل؛ این ابزار تمامی اطلاعاتی که در مورد وب سایتتان لازم دارید را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین سعی کنید که همیشه آن را بررسی کنید و از داده های آن در جهت بهبود استراتژی های افزایش بازدید گوگل استفاده کنید.

در ابزار گوگل آنالیتیکس به این دقت داشته باشید که کدام صفحات، بیشتر ورودی را داشته اند؛ سپس همان تکنیک هایی که برای آن صفحات استفاده کردید را بر روی صفحات ضعیف خود نیز پیاده سازی کنید.

18. افزایش فعالیت در شبکه های اجتماعی

برندهای زیادی تنها صرف اینکه محتواهایشان را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند، توقع افزایش ورودی از این رسانه ها را دارند. در صورتی که شما باید یک پیج فعال در شبکه های اجتماعی باشید و تعامل خود با کاربرانتان را به حداکثر برسانید.

در کامنت گذاری ها شرکت کنید و به کامنت هایی که در صفحه شما گذاشته می شود به خوبی و با لحنی CTA وار، پاسخ دهید. به یاد داشته باشید که در شبکه های اجتماعی، افرای که برای آموزش حضور دارند، تعداد زیادی ندارند؛ در نتیجه، شما باید برای هر دو دسته از افراد، محتوا تولید کنید. در این صورت تعامل شما پیشرفت می کند و می توانید به هدف اصلی خود یعنی افزایش بازدید رایگان گوگل برسید.

19. در استراتژی محتوای خود از ویدئو هم استفاده کنید

محتواهای متنی، بسیار خوب و ارزشمند هستند؛ اما ویدئو در عین حالی که می تواند بازدید سایت را افزایش دهد، این کاربران جذب شده را ترغیب می کند تا با بند شما تعامل داشته باشند. آمارها نشان می دهد که اطلاعاتی که یک فرد از طریق ویدئو در ذهنش نگه می دارد، به مراتب بیشتر از محتواهای متنی است.

این مسئله نشان می دهد که ویدئو مارکتینگ یک تکنیک بسیار عالی برای انتخاب و استفاده است؛ با ویدئو هم مخاطبین جدید جذب کنید و هم تعاملات کسب و کار اینترنتی خود را به شدت افزایش دهید.

20. تحقیق در مورد مسائل روز

طبیعی است که افزایش بازدید گوگل نیاز به این دارد که محتواهای شما بروز و مطابق با نیازهای جدید کاربران باشند. اگر از ابزار خاصی برای این کار استفاده می کنید، باید بگوییم که بهتر است دست از این کار بردارید؛ با توجه به تجربه ای که در نیوسئو به دست آورده ایم، بهترین کار این است که شبکه های اجتماعی مورد علاقه مخاطبین هدفتان را مدنظر داشته باشید و در آن ها بررسی کنید که مردم به دنبال چه موضوعاتی می گردند.

21. برگزاری وبینارها

مردم تمایل به این دارند که مطالب جدید را فرا بگیرند. وبینارها یکی از ابزارهای فوق العاده هستند که با استفاده از آن ها می توانید دانش و مهارت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر برگزاری وبینارها با یک کمپین تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی همراه باشد، این دو مورد می توانند به کمک همدیگر، سبب افزایش بازدید گوگل برای وب سایت شما بشوند.

22. انجام مجدد تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق عبارت های کلیدی فقط به این قضیه ختم نمی شود که شما پرجستجوترین کلماتی که وجود دارد را شناسایی کنید و از آن ها در روند بهینه سازی وب سایتتان استفاده کنید؛ بعد از آن هم وقتی رنک قابل قبولی برای آن عبارت کلیدی دریافت کردید، همه چیز را رها کنید و فقط شاهد دریافت ورودی از همان عبارت باشید!

 

به بیان دیگر، تحقیق کلمات کلیدی یعنی اینکه شما استراتژی هایی برای شناسایی بهترین کلمات کلیدی کسب و کارتان به کار ببرید که بر اساس آن ها، دریافت ورودی وب سایتتان، محدود به چند عبارت کلیدی خاص نشود.

البته منظورمان را اشتباه متوجه نشوید؛ عبارت هایی که شناسایی می کنید، همگی باید مرتبط با ماهیت کسب و کاری که انجام می دهید، باشند. منظور ما این است که در همین عبارت هایی که انتخاب کرده اید، ورودی سایت را محدود به چند عبارت خاص نکنید.

دقت داشته باشید که استفاده از عبارت هایی که موجب ایجاد صفحات نامرتبط در سایت می شود، به شدت برای سئو سایت مضر می باشد.

در نتیجه، اگر می بینید که در روند تحقیق عبارت های کلیدی سایتتان دچار اشتباه شده اید، پیشنهاد می کنیم که چندین و چند بار این کار را انجام دهید و نتایج را با متخصصین سئو در میان بگذارید تا در نهایت، بتوانید به بهترین شکل ممکن، به آن افزایش بازدید گوگل که مدنظر دارید، برسید.

23. تمرکز بر روی عباران کلیدی رقبا

به احتمال زیاد، تا همین الان هم چندین بار تصمیم گرفته اید که از استراتژی های به کارگیری عبارات کلیدی رقبای خود استفاده کنید؛ به این دلیل که خود شما شخصا نتوانسته اید هیچ ایده جدیدی در حوزه کسب و کارتان راه اندازی کنید.

پیشنهاد می کنیم که اگر شما نیز جزو افرادی هستید که می خواهید از ایده های رقبای خود بهره ببرید، از ابزار تحلیل سئو Ahrefs استفاده کنید؛ این ابزار اطلاعات مناسبی در مورد عبارت های کلیدی ای که رقبای شما در حال استفاده از آن ها هستند و و شما از آن ها استفاده نمی کنید، در اختیارتان قرار می دهد.

24. رپورتاژ آگهی ماهانه

درست است که هزینه سفارش یک رپورتاژ آگهی در یک وب سایت خبری با اعتبار دامنه بالا، بسیار زیاد است و شاید برای شمایی که به تازگی کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کرده اید، این هزینه ها کمی سنگین باشد، اما پیشنهاد نیوسئو به شما این است که سفارش و انتشار رپورتاژ آگهی را در همین ابتدای فعالیت آنلاین خود شروع کنید؛ حداقل سعی کنید ماهانه یک رپورتاژ در یک وب سایت معتبرتر از وب سایت خودتان، منتشر کنید.

رپورتاژ آگهی در واقع نوعی از بک لینک است؛ رپورتاژ باید محتوایی 800 تا 1000 کلمه داشته باشد و این محتوا دارای لینک هایی باشد که شما قصد افزایش رتبه آن ها در گوگل را دارید. بعد از تولید رپورتاژ آگهی توسط خود شما، باید سفارش ثبت رپورتاژ در یک سایت را بگیرید و از آن ها بخواهید که محتوای شما را در سایتشان نشر دهند, رپورتاژ آگهی بک لینکی است که همواره در سایت هدف باقی خواهد ماند.

25. لینک سازی طبیعی

لینک سازی طبیعی زمانی رخ می دهد که دیگر وب سایت ها بدون هیچ هماهنگی خاصی، به صفحات سایت شما لینک بدهند. خب البته واضح است که اگر پروسه ساخت بک لینک به صورت طبیعی کار راحتی بود، کسی دغدغه رسیدن به رنک یک گوگل را نداشت!

اگر لینک سازی طبیعی ساده بود؛ در حقیقت به کلی ممکن بود سئو سایت، اهمیت خود را از دست بدهد و افزایش بازدید گوگل، محدود به تولید محتوا بشود؛ در این صورت شما می توانستید با تولید محتواهای با کیفیت، برای هر عبارت کلیدی که می خواهید، در بین رنک های برتر قرار بگیرید.

چگونه با بازاریابی محتوا می توان ترافیک سایت را افزایش داد؟

 

در بالا، 25 تکنیک بسیار کاربردی در زمینه بالا بردن بازدید و ورودی سایت به شما عزیزان ارائه کردیم. اما در ادامه می خواهیم نحوه پیاده سازی تکنیک های بازاریابی محتوا، به گونه ای که منجر به افزایش بازدید گوگل شوند را به شما عزیزان ارائه کنیم. بازاریابی محتوا یکی از بخش های اصلی و ضروری هر کسب و کار اینترنتی می باشد؛ حتی بهترین محتواهای تولید شده هم بدون بازاریابی محتوا، ارزشی ندارند.

بازاریابی محتوا در واقع یک سازوکار تبلیغاتی با هدف رشد کسب و کارتان است؛ به این صورت که محتوای با کیفیت شما طی پروسه بازاریابی، در بسترهای متعدد نشر داده می شود تا مخاطبین جدیدی جذب برند شما بشوند.

حال نکته مهمی که وجود دارد این است که آیا بازاریابی محتوا به همین راحتی اتفاق می افتد؟ قطعا باید یکسری اصول خاص از ابتدا تا انتها در نظر گرفته بشود تا این شیوه بازاریابی به نتیجه برسد. در ادامه، این اصول و نکات را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

26- محتوایی تولید کنید که مردم تمایل به اشتراک گذاری آن داشته باشند

اگر خوب به این مسئله فکر کنید، چیزهایی که ما تمایل خوبی برای به اشتراک گذاری و یا لینک دادن به آن ها را داریم، حجم جستجوی بسیار بالایی دارند یا اینکه به شدت کاربردی و مفید هستند. وقتی این قضیه را به محتوای سایت شما ارتباط دهیم، متوجه می شویم برای اینکه بتوانید در بازاریابی محتوا موفق بوده و افزایش بازدید گوگل شگفت آوری داشته باشید، باید تلاش کنید تا ارزش بسیار بالایی را در محتواهایتان بگنجانید.

27- تولید اینفوگرافیک ها

همه محتواهای ساده و خشک می توانند با ادغام شدن یک اینفوگرافیک به بهترین محتواهای موجود تبدیل گردند! البته فراموش نکنید که اینفوگرافیک ها باید به گونه ای باشند که کاربر با مشاهده آن ها هم آموزش ببیند و هم سرگرم شده باشد.

اینفوگرافیک هایی که اصطلاحا تو چشم باشند، می توانند توجه افراد زیادی را به خود جلب کنند؛ به این دلیل که علاوه بر اینکه در وب سایت شما منتشر شده اند، بلکه وب سایت های دیگر نیز به احتمال زیاد از اینفوگرافیکی که شما تولیدش کرده اید، در محتواهای خود استفاده می کنند.

28- تولید محتوای ویدئویی

آمارها نشان می دهند که وب سایت های فروشگاهی که در روند تولید محتوای خود از ویدئو استفاده کردند، رشد درآمد 49 درصدی نسبت به افرادی که اهمیتی به ویدئو نمی دهند، داشته اند و همچنین کاربران دنیای وب اعلام کرده اند که این ویدئوها هستند که در نهایت موجب می شوند تا آن ها خرید آنلاین خود را نهایی کنند.

حتما لازم نیست که ویدئوهای حرفه ای بسازی؛ می تونی با استفاده از ویدئوهای ساده ای که با یک گوشی هم میشه ساختشون، تفاوت عجیب و غریبی در فروش سایتت ایجاد کنی (البته سعی کن که بتونی در آیند به صورت حرفه ای تولید محتوای ویدئویی بکنی).

29- مصاحبه با رهبران صنایع

اگر شما درگیر با طوفان فکری باشید که ایده های بسیار زیادی به ذهن شما خطور کند، ممکن است هیجان زده شوید و بخواهید که این ایده ها را با مدیران و سرمایه گذاران متعددی در میان بگذارید. برخی از افراد، از انجام این کار منصرف می شوند. به این دلیل که می ترسند؛ اما شما جزو این افراد نباشید و ایده های خود را از طرق مختلف با افراد متعدد در میان بگذارید؛ علی الخصوص با مدیران وب سایت ها.

ممکن است که مدیر وب سایتی از ایده شما خوشش بیاید و در وب سایت خود در مورد برند شما صحبت کند و مطمئن باشید که اگر از او بخواهید، می توانید لینک هم دریافت کنید. این لینکی که از مدیر وب سایت موردنظر دریافت کردید، علاوه بر انتقال اعتبار، می تواند موجب افزایش بازدید سایت شما نیز بشود.

پس هراسی از ابلاغ ایده های خود نداشته باشید؛ البته دقت کنید که این ایده ها را نباید با هرکسی در میان گذاشت. متاسفانه افراد زیادی وجود دارند که از ایده های شما سواستفاده می کنند و در نهایت هیچ سود و مزیتی برای شما باقی نخواهد ماند.

30- افزودن دکمه های به اشتراک گذاری

این طور نیست که موتورهای جستجو میزان توجه وب سایت شما به شبکه های اجتماعی را در نظر بگیرند. اما این مسئله می تواند عوامل بهبود رتبه بندی را تقویت کند؛ افزودن دکمه های به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی هیچ هزینه ای برای شما ندارد. عدم قرار دادن فیلد یا بخشی برای به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی، فرصت فوق العاده ای را از پست های شما برای افزایش بازدید، می گیرد.

31- تولید محتواهای مقاله علمی محور

حتما تا الان مقاله های علمی را مطالعه کرده اید؛ پس متوجه شده اید که این مقاله ها، طول متن بسیار زیادی دارند. شما از این ویژگی، یعنی طولانی بودن محتوا، می توانید در جهت افزایش بازدید سایت خود استفاده کنید. چطور چنین چیزی امکان پذیر است؟

دلایل متعددی وجود دارد که به ما توضیح می دهند که چرا محتواهای طولانی بهتر هستند:

گوگل چندین بار اعلام کرده است که محتواهای طولانی را دوست دارد.

تولید محتواهای کوتاه باعث می شود تا چندین محتوای متعدد با عبارات کلیدی شبیه به هم ایجاد شوند که این خود از افزایش رتبه سایت جلوگیری می کند.

اگر واقعا بخواهید بهترین و باکیفیت ترین محتواها را تولید کنید، به صورت طبیعی، طول متن آن ها زیاد خواهد شد.

تصور مردم از محتواهای طولانی، مفید بودن آن هاست.

32- لینک سازی داخلی برای محتواها

شاید تصور کنید که این نکته بسیار ساده است که در بیشتر مقاله های آموزشی بهینه سازی سایت آن را به شما گوشزد کرده اند. اما جالب است بدانید که اکثر وبمسترها این اهمیت را درک می کنند اما آن را عملی نمی سازند. تقریبا می توان گفت که لینک سازی داخلی محتواهایشان را فراموش می کنند و همه تمرکزشان را بر روی ساخت بک لینک های باکیفیت می گذارند.

البته هیچ اشکلی ندارد که شما برای افزایش بازدید گوگل وب سایت خود به سراغ ساخت بک لینک بروید.

مسئله مهم این است که در صورتی بک لینک های شما می توانند بهترین تاثیر را داشته باشند که بتوانید بهترین ساختار را برای لینک سازی داخلی پیاده سازی کنید.

مدل های زیادی برای ساختار لینک سازی داخلی تبیین شده است که شما می توانید با یک جستجوی ساده آن ها را پیدا کرده و برای افزایش بازدید سایت از آن ها نهایت بهره را ببرید. ما برای یکی از پروژه های بهینه سازی سایتی که قرار بود مجموعه نیوسئو آن را انجام دهد، تنها با استفاده از یک استراتژی لینک سازی داخلی صحیح، توانستیم سایت را به صفحه یک برسانیم و سپس با ساخت بک لینک های باکیفیت، توانستیم وب سایت موردنظر را به میانگین رنک دو صفحه اول نتایج جستجوی گوگل برسانیم.

 

33- اضافه کردن هفتگی محتواها

فعالیت منظم در بخش تولید محتوای سایت، به روند رشد شما سرعت می بخشد. هرچه محتوای بیشتری در وب سایتتان داشته باشید، شانس بیشتری برای رنک گرفتن برای عبارات کلیدی متعدد در نتایج جستجوی گوگل را دارید. به علاوه، با گذشت زمان شما به کاربران خود می فهمانید که در چه زمان های مشخصی، قرار است که یک پست جدید در سایتتان منتشر شود.

اگر وقت این را ندارید که به صورت منظم در وب سایت خود مقاله منتشر کنید، بهترین راهکار استخدام یک تولید کننده محتواست که دانش کافی در زمینه سئو داشته باشد. در این صورت، شما می توانید با همکاری یکدیگر، استراتژی هایی بچینید که بهترین نتیجه را بدهند. همین امر به تنهایی می تواند به خوبی موجب افزایش بازدید گوگل شود.

34- محتوای خود را بروز نگه دارید

اگر واقعا می خواهید در میان رقبایتان حرفی برای گفتن داشته باشید، یکی از مهم ترین کارهایی که باید در این زمینه انجام دهید، این است که تمامی محتواهای قدیمی و صعیفی که در وب سایت شما وجود دارد را بروز کنید.

همانطور که می دانید، موتورهای جستجو محتواهای جدید را به محتواهای قدیمی ترجیح می دهند. پس اگر صفحه ای وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل، رنک خوبی دریافت نمی کند، ممکن است که دلیل آن قدیمی بودن محتوا و اطلاعاتی باشد که شما آن ها را در آن صفحه قرار داده اید. با بروز رسانی کردن این محتوا، افزایش بازدید گوگل درخوری را شاهد خواهید بود.

البته دقت داشته باشید که بروز رسانی محتوا امری است که باید د=تداوم در آن به خوبی رعایت شود و در هر بروز رسانی که انجام می شود، تغییرات درست و حسابی ایجاد شود. یادتان نرود که اگر محتوای بسیار قدیمی را می خواستید بروز کنید، لینک داخلی از آن محتوا به موارد جدیدتر بدهید. با این کار، ساختار داخلی سایتتان، ارزش بیشتری پیدا می کند.

35- ساخت پادکست یا ابزارهای رایگان

اگر بتوانید بدون دریافت هیچ هزینه ای، به کاربران خدماتی ارائه کنید که ارزش داشته باشد، مطمئن باشید ترافیک بسیار زیادی کسب می کنید. پادکست ها، ویدئوهای آموزشی و ابزارها از بهترین مواردی هستند که شما می توانید از آن ها استفاده کنید تا افراد را جذب کنید. بسیاری از وب سایت های برتر، مثل ماز، یکی از استراتژی های افزایش بازدید گوگل شان، همین ابزارهایی است که ارائه می کنند. هنگامی که بتوانید افراد را جذب وب سایت خود کنید، سپس دست شما باز است تا با رعایت اصول صحیح، این کاربران را به مشتری های دائمی برند خود تبدیل کنید.

در دنیای وب فارسی، ابزارهای زیادی در سایت ها وجود ندارد که اعتبار و کیفیت خوبی داشته باشد؛ این بهترین موقعیت برای شماست تا در اوج قرار بگیرد. چراکه رقیب زیادی ندارید.

36- برگزاری مسابقات و اهدای جوایز

روش دیگر برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت، میزبانی مسابقات و اهدای جوایز است. کاربران با تمام قدرت و ترس از دست دادن زمان، بازی می کنند؛ وب سایت های زیادی از طریق این ترفند و تبلیغ دهان به دهانی که برای مسابقات آن ها انجام شده است، به شهرت و رنک بسیار بالایی رسیده اند.

37- ساخت دوره های رایگان به صورت آنلاین

اگر بخواهیم به روند کاری برندهای موفق در چند سال اخیر نگاه کنیم، متوجه می شویم که ساخت و ارائه دوره های رایگان یکی از بهترین سازوکارهایی بوده است که این برندها از آن استفاده کردند و مزیت های زیادی را نصیب خود کردند.

علاوه بر این، اطلاعات کاربران زیادی که می خواهند از دوره رایگان شما استفاده کنند، جمع آوری می شود و شما می توانید از آن ها در آینده برای رسیدن به اهداف بازاریابی کسب و کار خود استفاده کنید. بنابراین، بر اساس دانش، مهارت و طبع کسب و کارتان، موضوعی را انتخاب کنید که کاربران شدیدا به دنبال آن هستند. سپس با ساخت یک محصول آموزشی باکیفیت و قرار دادن آن در سایتتان به صورت رایگان، شاهد افزایش ورودی گوگل به بهترین شکل ممکن باشید. این استراتژی در واقع یک معامله دو سر سود است که هم مزایایی برای شما دارد و هم کاربران را به آنچه که می خواهند، می رساند.

طبیعتا ساخت یک محصول آموزشی برای شما هزینه بردار خواهد بود؛ اما این دارای اشکال نمی باشد چرا که شما در حال سرمایه گذاری بسیار بزرگی برای کسب و کار خود می باشید.

 :: بازدید از این مطلب : 251
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 25 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

نحوه بهینه سازی تصاویر برای افزایش سرعت وب سایت

 

 

 

هیچ کس به دنبال این نیست که گوگل را نسبت به وب سایتش متنفر سازد، خوشبختانه، شما با بهینه سازی تصاویر می‌توانید عملکرد وب سایتتان را بهبود بخشید. یکی از مشکلات موجود در قالب بندی تصاویر و عکس ها، کاهش کیفیت شدید پس از کم حجم کردن تصاویر می‌باشد، که این موضوع به نوبه خود خیلی مهم است و در دید کاربران نسبت به وب سایت شما تاثیر گذار است. بهینه سازی تا وقتی خوب است که با کم کردن حجم باعث کاهش کیفیت و زشت شدن تصویر نشوید. در این مقاله به شما نکاتی را  ارائه می‌دهیم که اجازه می‌دهد تصاویر و عکس‌ها را به اندازه‌ای کم حجم و بهینه سازی کنید که کیفیت بالای خود را از دست ندهند و بتوانید آن‌ها را با افتخار در وب سایتتان به نمایش بگذارید.

بنابراین بیایید نگاهی به نحوه قالب بندی تصاویر بدون زشت کردن آنها و همچنین نحوه بهینه سازی عکس ها برای افزایش سرعت وب سایت بیاندازیم.

مزایای قالب بندی تصاویر

در ابتدا بهتر است که پاسخ این سوالات را بدانیم : چرا باید تصاویر وب سایتمان را قالب بندی کنیم ؟ مزایای این کار چیست ؟

در سئو عکس چندین مزیت مختلف وجود دارد. با توجه به تاریخچه HTTP مربوط به 15 سپتامبر 2017 به طور میانگین 65 درصد حجم یک صفحه وب به عکسها و تصاویر آن بستگی دارد. بنابراین ، هنگامی که می‌خواهید وب سایت وردپرسی خود را برای افزایش سئو و سرعت سایت، بهینه سازی کنید ، با توجه به این آمار باید عنصر مهمی به نام تصاویر را در اولین مرحله بهینه سازی قرار دهید. این عنصر نسبت به اسکریپت‌ها و فونت‌ها اهمیت بسیار بیشتری دارد.

و از قضا ، یکی از راحت‌ترین و بهترین راه‌های بهینه سازی سایت ، بهبود حجم تصاویر است ولی بیشتر مدیران وب سایت‌ها به آن توجه نمی‌کنند.

میانگین داده های هر صفحه وب

در این‌جا نگاهی به مزایای اصلی بهینه سازی عکس‌ها می‌پردازیم:

سرعت لود صفحه شما را بهبود می‌بخشد و در نتیجه باعث سئوی بهتر و نتیجه ای موفقیت آمیز در موتورهای جستو می‌گردد، البته بارها درباره اهمیت عکس در مقالات اشاره کردیم و در سئو داخلی گفتیم که گوگل چه میزان در سرعت سایت و بهینه سازی تصاویر اهمیت می‌دهد. کم شدن دیدگاه‌ها ، کمتر شدن بازدید کنندگان روزانه و … می‌تواند به دلیل کم بودن سرعت و بیش از حد منتظر ماندن کاربران برای لود وب سایت باشد. اگ شما قصد دارید سرعت وب سایت خود را بهبود بخشید می‌توانید از خدمات منحصربه‌فرد افزایش سرعت سایت میزفا استفاده نمایید.

فایل‌های بک آپ (پشتیبان) خیلی سریع تر ساخته می‌شوند.

باعث افزایش رتبه سایت در گوگل می‌شود. وب سایت شما نسبت به قبل رنک بهتری در صفحات موتور جستجو می‌گیرد. فایل‌های سنگین باعث کاهش سرعت وب سایت شما می‌شوند و موتور‌های جستجوگر از وب سایت‌های کند متنفر هستند. گوگل دوست دارد که تصاویر شما را هرچه سریع‌تر در بخش تصاویر خود مرتب و ایندکس کند. تا به حال کنجکاو نشدید که چه مقدار از ترافیک وب سایت شما از طریق بخش تصاویر گوگل می‌باشد ؟ وارد گوگل آنالیتیکس وب سایت خود شده و طبق این آموزش ، ترافیک ورودی از بخش تصاویر گوگل خود را بررسی کنید.

تصاویر کم حجم ، ترافیک کمتری مصرف می‌کنند که شبکه اینترنت و مرورگرها از همچنین تصاویری استقبال می‌کنند.

حجم کمتری از سرور شما را اشغال می‌کند. (بستگی به تعداد تصاویر شاخص بهینه شده شما دارد)

نحوه بهینه سازی تصاویر برای وب و عملکرد بهتر وب سایت

هدف اصلی در بهبود تصاویر سایت ، پیدا کردن تعادل بین کمترین حجم و بهترین کیفیت قابل قبول است. تقریبا برای روش‌های بهینه سازی بیشتر از یک راه وجود دارد. یکی از بهترین راه‌های موجود انجام بهینه سازی در تصاویر ، فشرده سازی عکس قبل از آپلود در سایت می‌باشد که در بیشتر اوقات در نرم‌افزارهایی مانند Adobe Photoshop و Affinity Photo امکان پذیر است. بعضی از بهینه سازی‌ها نیز توسط افزونه‌ها انجام می‌شوند که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم.

دو نکته اصلی که در بهینه سازی تصاویر باید به آن توجه کنید ، فرمت فایل و نوع فشرده سازی که استفاده می‌کنید، می‌باشد. با انتخاب بهترین نوع ترکیب بندی فرمت تصویر و بهترین نوع فشرده سازی ، می‌توانید به میزان قابل ملاحظه‌ای حجم تصاویر خود را کاهش دهید. شما باید هر تصویر یا هر فرمتی از تصاویر را آزمایش کنید تا متوجه شوید که کدام نوع فشرده سازی بهترین نوع برای آن نوع از فرمت یا تصویر می‌باشد.

انتخاب فرمت فایل تصویری صحیح

قبل از شروع به اصلاح تصاویرتان ، باید بدانید که کدام نوع از فرمت تصویری برای تصاویر شما مناسب است و از انتخاب بهترین فرمت اطمینان یابید. در زیر با فرمت‌هایی که می‌توانید در وب سایتتان استفاده کنید آشنا می‌شوید :

فرمت PNG – با کیفیت‌ترین نوع تصویر را به شما تحویل می‌دهد ولی با حجمی بسیار بالا. برای فشرده سازی تنها از lossless استفاده می‌کند. البته گاهی فرمت PNG از بقیه فرمت‌ها حجم کمتر و کیفیت بهتری دارد و باید تست کرد، مخصوصا در تصاویری که دارای تعداد رنگ کمتر هستند.

فرمت JPEG – از فشرده سازی lossy و lossless استفاده می‌کند . شما می‌توانید سطح کیفیت تصاویرتان را تا دریافت کیفیتی خوب و حجمی قابل قبول کنترل کنید.

فرمت GIF – تنها از 256 رنگ استفاده می‌کند. بهترین انتخاب برای تصاویر متحرک است و تنها از نوع فشرده سازی lossless استفاده می‌کند.

فرمت‌های دیگری نظیر WebP و JPEG XR نیز وجود دارد ، ولی متاسفانه توسط تمامی مرورگرها پشتیبانی نمی‌شوند. در حالت ایده‌آل، شما برای تصاویر حجیم و پر از رنگ بهتر است که از فرمت JPG (JPEG) استفاده کنید و برای تصاویر ساده، شفاف (Transparent) و یا عکس هایی با تعداد رنگ کمتر از فرمت PNG استفاده کنید.

کیفیت و سایز فشرده سازی

نکته : تصویر اصلی قبل از فشرده سازی حجمی بالغ بر 2.06 مگابایت را داشته است.

فشرده سازی ضعیف (بالاترین کیفیت) JPG – 543 KBفشرده سازی قوی (کمترین کیفیت) JPG – 39 KB

همانطور که مشاهده می‌کنید، تصویر ابتدایی بیشتر از 540 کیلوبایت حجم دارد. به عنوان یک تصویر ، یک تصویر بسیار زیبا و پر کیفیت است. اگر بتوانید صفحه خود را با بقیه تصاویر کمتر از 1 یا 2 مگابایت نگه دارید، حجم قابل قبولی برای یک تصویر است. همچنین در نظر داشته باشید که 590 کیلوبایت نسبت به تصویر اصلی یک چهارم شده است. تصویر دوم که از نظر کیفیت وحشتناک می‌باشد ولی 39 کیلوبایت حجم دارد. کاری شما باید انجام دهید ، ایجاد کردن تصویری با کیفیت و حجمی میانه بهترین و بدترین کیفیت می‌باشد.

بنابراین ما تصویر را دوباره فشرده سازی کردیم ولی این بار درجه فشرده سازی را در حالت معمولی (Medium در فتوشاپ) قرار دادیم. کیفیت تصویر قابل قبول و حجم آن نیز 132 کیلوبایت شد که برای یک تصویر با چنین کیفیت بالایی قابل قبول است. این تصویر حدودا 4x کوچک‌تر از تصویر ابتدایی با فشرده سازی کم و 8x کوچک‌تر از تصویر اصلی می‌باشد.

به طور معمول ، تصاویر ساده PNG باید 100 کیلوبایت یا کمتر باشند تا وب سایت بهترین عملکرد را داشته باشد.

فشرده سازی معمولی (کیفیت خوب) JPG – 132 KB

متد بهینه سازی lossy و lossless

یکی از مهم‌ترین مورد‌هایی که باید در بهینه سازی تصاویر به آن توجه کنید، دانستن و انتخاب بهترین متد بهینه سازی عکسها با انتخاب یکی از دو متد lossy و lossless می‌باشد.

Lossy : یک فیلتر می‌باشد که هنگام بهینه سازی بخشی از داده‌های تصویر را حذف می‌کند. این متد تصویر را ضعیف می‌کند و باید هنگام بهینه سازی توجه لازم را در کیفیت تصاویر داشته باشید. حجم تصاویر در این متد بسیار کاهش پیدا می‌کند. در نرم‌افزار‌هایی مانند Adobe Photoshop ، Affinity Photo و دیگر  نرم افزار‌های موجود می‌توانید با انجام تنظیماتی از این متد استفاده کنید و همچنین کیفیت تصویر را کنترل کنید. برای مثال در Adobe Photoshop هنگام گرفتن خروجی JPEG از شما متد خروجی را درخواست می‌کند که می‌توانید از متد lossy compression و lossless compression استفاده کنید.

Lossless : یک فیلتر می‌باشد که هنگام بهینه سازی، داده‌ها را فشرده سازی می‌کند. این متد کیفیت تصویر را کاهش نمی‌دهد ولی تصاویر نباید از قبل فشرده سازی شده باشد تا به بهترین روش عمل کند.  با نرم افزار‌هایی مانند Adobe Photoshop ، Affinity Photo و … و همچنین بعضی از افزونه‌های وردپرس نیز با متد Gzip این کار را انجام می‌دهند.

بهتر است که برای هر تصویر تکنیک‌های فشرده سازی مختلف را بررسی کنید تا بهترین کیفیت و حجم را پیدا کنید. اگر نرم افزار‌های شما گزینه ذخیره سازی مخصوص وب (Save for Web در فتوشاپ منوی File) را دارند ، مطمئن شوید که به صورت وب ذخیره سازی کنید. این گزینه در بیشتر ویراستار‌های تصویر موجود است و به شما اجازه می‌دهد که به اندازه مورد نیاز تصویر را بهینه سازی کنید. شما در فشرده سازی مقداری کیفیت تصویرتان را از دست می‌دهید ، بنابراین باید توجه کنید که این مقدار را کنترل کنید و بهترین را انتخاب کنید.

ابزار‌ها و نرم افزار‌های بهینه سازی تصاویر

ما در اینجا چندین ابزار و نرم افزار را به شما معرفی می‌کنیم که بعضی‌هایشان پولی و بعضی‌هایشان رایگان است و با آن‌ها می‌توانید تصاویرتان را بهینه سازی کنید. بعضی‌هایشان بهینه سازی را به صورت دستی به خودتان می‌سپارند و بعضی‌هایشان به صورت خودکار بهینه سازی را برایتان انجام می‌دهند. بنده به شخصه طرفدار نرم افزار Affinity Photo هستم ، که هم ارزان است و هم بیشتر امکانات نرم افزار Adobe Photoshop را دارد.

فشرده سازی تصاویر در Affinity Photo

بعضی از ابزار‌ها و نرم افزار‌های خوب برای بهینه سازی تصاویر :

Adobe Photoshop

Gimp

Paint.NET

GIFsicle

JPEGtran

JPEG Mini

OptiPNG

pngquant

FileOptimizer

ImageOptim

TinyPNG

Trimage

تغییر اندازه تصاویر برای مقیاس بندی

یکی دیگر از مشکلات موجود در بهینه سازی تصاویر، هنگامی رخ می‌دهد که باید آن‌ها را برای مقایس بندی یا سایز (Scale) اقدام به آپلود کنید و اجازه ندهید که CSS اندازه آن‌ها را تغییر دهد. این بخش به اندازه فشرده سازی مهم نیست، اما نکته دیگریست تا تصاویر شما با حداکثر سرعت ممکن در تمامی دستگاه‌ها اجرا شوند. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید ، به صورت پیش‌فرض تصاویر شما توسط سیستم تغییر اندازه داده می‌شوند. در بخش تنظیمات> رسانه ، می‌توانید حداکثر طول و عرض تصاویر را تعیین کنید. با این‌کار دیگر CSS تصاویر شما را با کدگذاری‌های خود کوچک نمی‌کند.

تنظیمات بخش رسانه وردپرس

بخش رسانه وردپرس به صورت پیش‌فرض ریز تصویرهایی (thumbnails) با توجه به تنظیمات وردپرستان می‌سازد. با این‌حال ، تصویر اصلی بدون تغییر سایز و به همان شکل باقی می‌ماند. اگر می‌خواهید در حجم وب سایتتان صرفه جویی کنید و تصاویر اصلی را ذخیره سازی نکنید می‌توانید از افزونه رایگانی به نام Imsanity استفاده کنید.

افزونه Imsanity به شما اجازه می‌دهد که تمامی تصاویر وب سایت خود را محدود به یک سایز کنید و تا تصاویر بزرگ‌تر از یک اندازه‌ای در رسانه شما باقی نمانند و حذف شوند. افزونه Imsanity بلافاصله بعد از آپلود تصویر به وردپرس متصل می‌شود، ولی قبل اینکه وردپرس روی تصویر عملیاتی انجام دهد ، تصویر را نسبت تنظیماتی که ایجاد نموده اید، بررسی و تنظیمات را اعمال می‌کند. بنابراین با توجه به کاری که افزونه انجام می‌دهد متوجه می‌شوید که به صورت پیش‌فرض وردپرس نیز همین کار را می‌کند ولی تنها تصویراصلی را قبل از آپلود کامل تغییر سایز نمی‌دهد.

افزونه های بهینه سازی که می‌توانید استفاده کنید

خوشبختانه ، در وردپرس نیازی نیست که هیچ یک از فشرده سازی‌ها و تغییر سایزها را به صورت دستی انجام دهید. شما می‌توانید با نصب افزونه‌هایی یک سری از کار‌های بهینه سازی تصاویر را به صورت خودکار انجام دهید. در زیر به افزونه‌هایی اشاره می‌کنیم که بلافاصله پس از دانلود شروع به انجام عملیات بهینه سازی تصاویر می‌کنند و تصاویری مطلوب و بهینه تحویل شما می‌دهند. همچنین‌، این افزونه‌ها امکان بهینه سازی تصاویری که از قبل آپلود کرده‌اید را نیز دارند.این یک ویژگی بسیار مفید است، به خصوص اگر شما وب سایتی پر از تصاویر آپلود‌ شده داشته باشید. در این مقاله تعدادی از بهترین افزونه‌های تصاویر را به شما معرفی می‌کنیم که با آن‌ها می‌توانید بهترین عملکرد را در وب سایت خود داشته باشید.

فقط توجه داشته باشید که نباید تنها به افزونه‌ها تکیه کنید. به عنوان مثال، در بعضی از سرور‌های میزبانی کم کیفیت شما اجازه ندارید که تصاویر و فایل‌هایی بیشتر از 2 مگابایت آپلود‌ کنید و همچنین علاوه‌بر خود در نظر گیری سرور‌های میزبانی کم کیفیت ، به طور کلی شما نباید تصاویری بیشتر از 2 مگابایت در بخش رسانه وردپرس آپلود کنید ، زیرا این تصاویر به سرعت حجم وب سایت شما را پر می‌کنند و شما را مجبور می‌کنند که مقدار حجم وب سایت خود را افزایش دهید.

افزونه Imagify Image Optimizer

افزونه Imagify Image Optimizer

افزونه Imagify توسط تیم سازنده Wp Rocket ساخته شده است، که افزونه‌هایی بسیار عالی در خصوص بهینه سازی سرعت وب سایت ارائه می‌کند. این افزونه با Woocommerce ، WP Retina و NextGen Gallery سازگار است. همچنین با ویژگی Bulk (بهینه سازی تعداد بالا) می‌توانید تصاویرتان را با 3 سطح مختلف فشرده سازی ، عادی (نرمال) ، خشونت آمیز (aggressive) ، فوق العاده (ultra) فشرده سازی کنید.

این افزونه امکان بازسازی نیز دارد و درصورتی که از بهینه سازی راضی نبودید می‌توانید دوباره درخواست بازسازی تصاویر را بدهید تا دوباره تصاویر شما را به حالت اولیه برگرداند و دوباره بهینه سازی کند. این افزونه یک نسخه رایگان و یک نسخه تجاری دارد. با هر اکانت رایگان شما ماهیانه اجازه دارید که 25 مگابایت تصویر را بهینه سازی کنید.

خلاص شدن از تصاویر اصلی و تغییر اندازه تصاویر بزرگ نیز در این افزونه امکان پذیر است.

محیط کاربری افزونه Imagify

افزونه ShortPixel Image Optimizer

افزونه ShortPixel Image Optimizer

افزونه ShortPixel Image Optimizer یک افزونه رایگان است که به شما این امکان را می‌دهد که در هر ماه 100 تصویر را بهینه سازی کنید و چندین نوع فرمت مختلف مانند JPEG ، PNG ، GIF ، WebP و همچنین فرمت PDF را پشتیبانی می‌کند و برای بهینه سازی از هر دو متد lossy و lossless می‌تواند استفاده کند. این افزونه می‌تواند تصاویر CMYK را به RGB تبدیل کند و با انتقال تصاویر شما به فضای ابری و سپس بازگرداندن آنها به وب سایت وردپرسی شما در بهینه سازی پردازنده و حافظه RAM هاست شما نیز کمک می‌کند و همچنین یک نسخه پشتیبان از تصویر اصلی شما نیز تهیه می‌کند که در صورتی که از کیفیت راضی نبودید ، تصویر اصلی را بازگردانید. در بهینه سازی تصاویر در این افزونه محدودیت حجمی وجود ندارد.

افزونه Optimus Image Optimizer

افزونه Optimus Image Optimizer

افزونه Optimus Image Optimizer از متد lossless برای بهینه سازی تصاویر شما استفاده می‌کند. همانطور که در بالا گفتیم در متد lossless هیچ اطلاعاتی از تصویر شما پاک نمی‌شود. این افزونه از افزونه‌های WooCommerce ، Multi-Site پشتیبانی می‌کند و یک بخش bulk بسیار خوب دارد تا تصاویر آپلود شده قدیمی را نیز بهینه سازی کند. این افزونه همچنین از WP Ratina‌ نیز پشتیبانی می‌کند.

یک نسخه رایگان و یک نسخه تجاری برای این افزونه ارائه می‌شود. در نسخه تجاری که شما می‌بایست سالیانه هزینه اشتراک را بپردازید ، حق بهینه سازی بی‌نهایت تصویر را دارید. اگر این افزونه را با افزونه Catch Enabler ترکیب کنید ، امکان استفاده از فرمت WebP که فرمتی برای بهینه سازی تصاویر می‌باشد و به تازگی توسط گوگل توسعه داده شده است، نیز خواهید داشت.

افزونه WP Smush

افزونه WP Smush

افزونه WP Smush شاید یکی از پرطرفدار‌ترین و پراستفاده‌ترین این لیست باشد نیز در دو نسخه رایگان و تجاری عرضه شده است. این افزونه اطلاعات پنهان در تصاویر را کاهش می‌دهد تا تصویر بدون کاهش کیفیت ، کم حجم شود. افزونه smush پس از آپلود تصاویر به سرعت تصاویر را اسکن کرده و آن‌ها را بهینه سازی می‌کند و همچنین تصاویر قدیمی شما را نیز می‌تواند بهینه سازی کند.

در نسخه رایگان می‌توانید ۵۰ تصویر را در حال عادی بهینه کنید و اگر نیاز به بهینه سازی دستی داشتید نیز می‌توانید هر تصویری که دوست دارید را به صورت دستی بهینه سازی کنید. Smush می‌تواند فرمت‌های JPEG ، PNG و GIF را بهینه سازی کند . در حالت رایگان Smush تصاویر زیر ۱ مگابایت را بهینه سازی می‌کند.

افزونه TinyPNG (همچنین فرمت JPEG را نیز فشرده سازی می‌کند)

افزونه TinyPNG

افزونه TinyPNG که تحت فضای ابری TinyPNG و TinyJPG می‌تواند ماهیانه ۱۰۰ تصویر را برای شما بهینه سازی کند نیز یکی از بهترین‌های وردپرس می‌باشد و می‌تواند تصاویر PNG و JPEG شما را بهینه سازی کند.

این افزونه به طور خودکار تصاویر جدید و قدیمی وردپرس شما را بهینه سازی می‌کند. این افزونه همچنین ساختار CMYK را به RGB تبدیل می‌کند، به گفته سازنده این پلاگین تصاویر JPEG را تا ۶۰ درصد و تصاویر PNG را تا ۸۰ درصد بهینه سازی می‌کند و هیچ تغییری در کیفیت اصلی تصویر ایجاد نمی‌شود. این افزونه محدودیتی در حجم تصاویر ندارد صرفا با یک ایمیل می‌توانید از خدمات این افزونه استفاده نمایید.

افزونه ImageRecycle

افزونه ImageRecycle

افزونه ImageRecycle ، افزونه ایست که تصاویر و فایل‌های PDF شما را به صورت خودکار بهینه سازی می‌کند. این افزونه نه تنها که روی بهینه سازی تصاویر بلکه در بهینه سازی فایل‌های PDF نیز تمرکز دارد. یکی از بهترین امکانات این افزونه امکان تعیین کردن کم‌ترین حجم تصویر برای بهینه سازی است. برای مثال ، اگر نمی‌خواهید که تصاویر با حجم کمتر از ۸۰ کیلوبایت بهینه‌ سازی شوند کافیست که ۸۰ کیلوبایت را حداقل حجم بهینه سازی قرار دهید. و این باعث می‌شود که شما از بیش از حد فشرده نشدن تصاویرتان اطمینان یابید. این افزونه همچنین شامل Bulk برای تصاویر قدیمی (امکان بهینه سازی گروهی عکس های از قبل آپلود شده) و همچنین امکان تغییر اندازه خودکار نیز می‌باشد. نکته : این افزونه یک تست ۱۵ روزه به کاربران خود هدیه می‌دهد ولی به طور کلی افزونه‌ای تجاری به حساب می‌آید و برای استفاده از آن باید هزینه ای بپردازید. در این افزونه تصاویر در سرور های واسطه ای سازنده آپلود و بهینه سازی می‌شوند. برای خرید این افزونه نیازی نیست که به صورت اشتراکی هزینه پرداخت کنید ولی باید بسته‌هایی مخصوص خریداری کنید که در آن تعداد تصاویری که شما مجاز به فشرده سازی هستید معین شده است که بسته ‌ها از ۱۰ دلار برای ۱۰ هزار تصویر شروع می‌شود.

تاثیر بهینه سازی تصاویر بر روی وب

بعد از توضیحات کامل نحوه کاهش حجم عکسها وقت بررسی تاثیر آن و تغییرات در سرعت لود سایت می‌باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم با انجام آزمایش به شما نشان دهیم که بهینه سازی تصاویر چه تاثیری بر روی وب سایت شما می‌گذارد.

تصاویر JPEG بهینه سازی نشده

در ابتدا ما ۶ تصویر بهینه سازی نشده را در وب سایت آپلود کردیم که تمامی آن‌ها سایزی بیشتر از ۱ مگابایت داشتند. این آزمایش را ما ۵ بار تکرار کردیم تا از تصادفی نبودن نتایج اطمینان یابیم. همانطور که در زیر مشاهده می‌کنید ، زمان لود وب سایت ما ۱.۵۵ ثانیه در حالتی که صفحه ما ۱۴.۷ مگابایت حجم دارد می‌باشد.

تست سرعت قبل از بهینه سازی تصاویر

 

تصاویر JPEG بهینه سازی شده

حال پس از بهینه سازی تصاویر با استفاده از افزونه Imagify و حالت خشونت آمیز ، همانطور که مشاهده می‌کنید ، زمان لود صفحه ما ۴۷۶ میلی ثانیه و حجم صفحه ۲.۹ مگابایت شده است . ( این بررسی را نیز ۵ بار تکرار کردیم تا اطمینان کامل حاصل کنیم)

پس از مقایسه نتایج متوجه شدیم که زمان لود وب سایت ما ۵۴.۸۸ درصد و حجم صفحه ۸۰.۲۷ درصد کاهش یافته است.

تست سرعت بعد از بهینه سازی تصاویر

تقریبا هیچ نوع بهینه سازی دیگری وجود ندارد که بتواند زمان لود وب سایت شما را ۵۰ درصد کاهش دهد. برای همین است که بهینه سازی تصاویر خیلی مهم است و کار سختی نیز نمی‌باشد زیرا تمامی این عملیات‌ها با استفاده از افزونه‌ها صورت می‌پذیرد هر چند باید قبول کرد به اندازه کار دست قوی نیست ولی بد هم نیست. این روش یکی از بهترین روش‌های افزایش سرعت وردپرس است. دیگر راه بهینه سازی سرعت وب سایت شما ، استفاده از یک میزبانی وب مخصوص و مربوط به وردپرس می‌باشد.

با بهینه سازی تصاویر شما خیلی راحت می‌توانید خطاهای Optimize Images و Serve scaled images در زمان تست سرعت لود صفحه در ابزارهای Google PageSpeed Insights یا GTmetrix را نیز برطرف کنید.

 

خطای بهینه سازی تصاویر در PageSpeed Insights

اگر شما هشدار بهینه سازی دیگری در بخش هشدار‌های تست سرعت سایت داشتید ، در مقالات آنالیز سایت با GTMetrix و بخش آنالیز سایت با Pingdom وب سایت میزفا را بررسی کنید.

استفاده از فرمت SVG

توصیه دیگری که می‌توانیم به شما بکنیم ، استفاده از SVG ها در کنار تصاویرتان است. SVG ها یک نوع از فرمت‌های وکتور می‌باشند که برای لوگوها ، آیکون‌ها ، فایل‌های تکست و دیگر تصاویر ساده استفاده می‌شوند.

در زیر دلایل استفاده از SVG ها را به شما می‌گوییم:

فایل‌های SVG در ویرایشگر‌های تصاویر و مرورگرها امکان تغییر مقیاس دارند و برای طراحان وب و گرافیک کاران رویایی طراحی شده است.

گوگل همانند PNG و JPEG ، فایل‌های با فرمت SVG را نیز ایندکس می‌کند و این نگرانی شما را بابت سئو برطرف می‌کند برخلاف تصاویر با تکنولوژی base64 که آن‌ها تا این تاریخ ایندکس نمی‌کند.

فایل SVG در بیشتر اوقات (نه همیشه) حجمی کمتر از فایل‌های JPEG و PNG دارند. این مهم باعث افزایش سرعت لود وب سایت می‌شود.

در زیر تفاوت ۳ فرمت PNG و JPEG و SVG را در تصاویر وکتور(برداری) می‌بینید.

 

فرمت JPEG (پس از بهینه سازی 81.4 کیلوبایت)

فرمت JPEG

فرمت PNG (پس از بهینه سازی 85 کیلوبایت)

فرمت PNG

فرمت SVG ( پس از بهینه سازی 6 کیلوبایت)

فرمت SVG

همانطور که در بالا دیدید ، تصویر SVG ساده ما حدودا ۹۲.۵۱ درصد از فایل JPG و همچنین حدودا ۹۲.۸۳ درصد نیز از PNG کم حجم تر است.

بهترین روش‌ها

در زیر به برخی از شیوه‌های عمومی در مورد چگونگی بهینه سازی تصاویر وب می‌پردازیم :

تا جایی که ممکن است از تصاویر وکتور به جای تصاویر PNG و JPEG استفاده کنید.

از CDN برای افزایش سرعت لود تصاویر توسط کاربران در هرجای جهان استفاده کنید.

تصاویرتان را با استفاده از فشرده سازی Gzip ، بهینه سازی کنید.

بخش‌های غیر ضروری تصاویر را حذف کنید.

بخش‌های سفید تصاویر را پاک کنید و توسط CSS آن‌ها را بسازید.

از افکت‌های CSS3 تا جای ممکن استفاده کنید.

تصاویرتان را با ابعاد خودشان در html و css سایت لود کنید (اشاره به خطای serve scaled images).

برای نوشتن متن بر روی تصاویر از وب فونت‌ها استفاده کنید. (آن‌ها عکس را بهینه تر می‌کنند و امکان تغییر اندازه را در تصاویر و نوشته محیا می‌کنند)

از تصاویر شطرنجی تنها در بخش‌هایی که اشکال و جزئیات وجود دارد استفاده کنید.

از bit-depth برای کاهش پلات رنگ استفاده کنید.

در جاهایی که می‌توانید از متد lossy برای فشرده سازی استفاده کنید.

در صورت نیاز به انیمیشن از GIF استفاده کنید.

برای پیدا کردن بهترین تنظیم در تصاویر با فرمت‌های مختلف، آن‌ها را آزمایش کنید.

اگر بهترین کیفیت و بهترین جزئیات را نیاز دارید از فرمت PNG استفاده کنید.

برای تصاویر اصلی و اسکرین شات‌ها از JPEG استفاده کنید.

مقیاس تصاویر را نسبت به صفحه نمایش تنظیم کنید تا تعداد پیکسل‌ها کاهش یابد.

هر Metadata غیر ضروری را حذف کنید.

عملیات فشرده سازی را تا جای ممکن خودکار کنید.

در بعضی موارد شما نیازمند لود تنبل برای نمایش تصاویر هستید (مقاله جامع lazy loading چیست را مطالعه نمایید).

در ابزاری مانند photoshop تصاویر را به صورت Save for Web خروجی بگیرید، این گزینه در سربرگ File موجود است.

هنگامی که شما از بهترین شیوه برای بهینه سازی سازی تصاویر و قالب‌بندی آنها استفاده کردید . سایت شما در مرورگرها ، موتورهای جست‌وجو ، شبکه‌ها و همچنین توسط کاربران سریع‌تر لود می‌شود.

آیا تا به حال تصاویر خود را بهینه سازی کرده‌اید؟ برای بهینه سازی تصاویرتان به صورت دستی دست به کار شدید یا از طریق افزونه یا هردو؟ آیا ابزارهای سئو یا افزونه های بهتری برای بهبود سرعت سایت می‌شناسید؟ آیا چیزی برای اضافه کردن به مقاله دارید؟ یادتان نرود میتوانید نظراتتان را با ما در میان بگذارید 

 :: بازدید از این مطلب : 210
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 24 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

منظور از DOM چیست؟

 

کلمه DOM مخفف Document Object Model می‌باشد که به فارسی مدل شی‌گرای سند ترجمه می‌شود. DOM یک رابط برنامه نویسی مخصوص HTML و XML می‌باشد و یک نمایه ساختار یافته (نمودار درختی) را برای سند فراهم می‌کند، برای تعریف نحوه دسترسی و دستکاری آن‌ها نیز از زبان‌های اسکریپتی مانند JavaScript استفاده می‌شود.

نمودار درختی DOM ما دقیقا مانند دیگر نمودار درختی خانواده می‌باشد و اطلاعات متغیری در آن قرار می‌گیرد. برای مثال باید عرض کنیم که ما برای شما یک نمونه خیلی ساده از DOM را طراحی کرده‌ایم:

نمودار درختی DOM

شرایط Laymen در DOM

برای ساده‌تر کردن شرایط بهتر است از ابزار Devtools Chrome استفاده کنید. (در مقاله تجزیه و تحلیل سرعت وبسایت به وسلیه کروم بیشتر درباره ابزار قدرتمند Devtools Chrome صحبت کردیم ) این ابزار بخشی مخصوص DOM HTML دارد که شما می‌توانید به راحتی به این بخش دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که فایل HTML سایت شما به صورت پیش‌فرض از DOM تشکیل نشده است بلکه این مرورگر کاربر است DOM را پس از ادغام فایل HTML و منابع Javascript و CSS  ایجاد می‌کند. بنابراین شما می‌توانید محتوایی که در ابزار Devtools Chrome می‌بینید را نسخه تجزیه‌شده HTML خود بدانید.

ابزار توسعه دهندگان Chrome

منظور از مسدود سازی DOM چیست؟

اگر قصد بهینه سازی سرعت وب سایت خود، توسط وب سایت‌های آنالیز سرعت وب سایت دارید، می‌بایست به بخش مسدودسازی DOM توجه زیادی کنید زیرا بخشی بسیار مهم در کاهش لود سرعت وب سایت می‌باشد. این بخش‌ها در بیشتر اوقات در وب سایت‌ها در قسمت منابع render blocking قرار می‌گیرند. مانند HTML Render Blocking – CSS Render Blocking – JavaScript Render Blocking به این بخش مربوط می‌شوند.

یکی از بهترین راه‌های یافتن مسدودسازی DOM استفاده از بخش Devtools Chrome می باشد که در زیر راه استفاده از آن را به شما می‌آموزیم:

1 – راه‌اندازی ابزار توسعه‌دهنده در گوگل Chrome

ویندوز : F12 – یا استفاده از Ctrl + Shift + I

مکینتاش : Cmd + Opt + I

2 – به پنل Network بروید و صفحه را با Ctrl + R رفرش کنید.

3 – اکنون شما یک نمودار آبشاری از لود وب سایتتان را مشاهده می‌کنید. در حال حاضر ما می‌خواهیم به دوچیز بپردازیم یکی از آن‌ها سرعت لود محتوای DOM می‌باشد و که براساس میلی ثانیه می‌باشد و در نمودار قبل از رنگ آبی می‌باشند.

از آنجا که فایل‌های CSS و جاوا‌اسکریپت از دسته منابعی هستند که امکان render blocking در آن‌ها وجود دارد و بین یا قبل از رنگ آبی مخصوص DOM لود می‌شوند ، می‌توانیم فرض کنیم که آن‌ها باعث مسدود‌سازی DOM نیز می‌شوند.

توجه داشته باشید که تصاویر به عنوان Render Blocking شناخته نمی‌شوند بنابراین درصورتی که در بخش DOM نمایش داده شدند می‌توانید آن‌ها را نادیده بگیرید، اگرچه ما همچنان توصیه می‌کنیم که تصاویر خودتان را بهینه‌سازی کنید.

در نمونه زیر دو منبع Style.css و Jquery.min.js هردو DOM را مسدود می‌کنند.

مسدودسازی DOM

نمونه دیگری که می‌توانید برای این کار استفاده کنید ،ابزار PageSpeed Insights گوگل می‌باشد. همانطور که در زیر مشاهده می‌کنید، همان دوفایلی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم در اینجا نیز مشکل render blocking دارند.

گوگل PageSpeed Insight

توصیه های ما را دنبال کنید تا مشکل مسدود‌ شدن DOM وب سایت خود توسط فایل‌های CSS و JavaScript را حل کنید و سرعتتان را افزایش دهید. شما می‌توانید کاری کنید تا DOM وب سایت شما به تدریج ایجاد شود.

این را در نظر بگیرید که اصلا نیازی به این نیست که حتما نمره ۱۰۰ از ۱۰۰ را در بررسی‌های PageSpeed Insights گوگل کسب کنید ، برای مثال باید عرض کنیم که برای فونت‌های گوگل شما راهی برای حل مشکل Render Blocking ندارید. پس سعی کنید که منابعی که Render Block می‌شوند در وب سایت شما بیشتر از ۱۰ عدد نشوند و همیشه کمتر از ۱۰ عدد باشند. با این‌کار سرعت لود وب سایت شما بسیار افزایش پیدا می‌کند.

CSS

non-render blocking کردن CSS

اگر می‌خواهید که به صورت کامل فایل‌های CSS وب سایتتان را Non-Render Blocking کنید، تنها یک راه خوب دارید. آن هم inline کردن فایل‌های CSS می‌باشد. برای اینکار می‌بایست کد‌های CSS وب سایتتان را در تگ‌های:: بازدید از این مطلب : 185
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 22 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

نحوه اضافه کردن باکس اطلاعات سایت در نتایج موتور جستجوی گوگل و فرق آن با باکس بیزینس

قبل از هر چیزی باید بدانید که ما در نتایج گوگل چندین باکس با هدف‌های مختلف داریم و ادامه مطلب ما به معرفی دو نوع از باکس‌ها میپردازیم

معرفی باکس اطلاعات (information box)

نمونه باکس اطلاعات شرکت نوکیا در سمت راست نتایج جستجو گوگل

به این نوع باکس‌ها که در شکل بالا مشخص است Knowledge Graphs یا information box نیز گفته می‌شود، همان طور که از نام این باکس مشخص است یک سری اطلاعات کلی در اختیار کاربر میدهد. گوگل از سایت‌های مختلف که مورد تایید خودش است اطلاعات را ایندکس میکند و در نتایج جستجو نشان میدهد باکس اطلاعات از نوع Rich Answers است (Rich Answers چیست)، میتوان گفت گوگل اکثر نوشته‌های داخل باکس اطلاعات را از سایت ویکی پدیا استخراج می‌کند و وقتی شما نام برندهای معروف را سرچ میکنید خلاصه‌ای از آن برند در سمت راست همراه با نتایج جستجو نشان داده میشود، اگر زبان موتور جستجوی گوگل شما فارسی باشد باکس اطلاعات به شکل فارسی برای شما نمایش داده میشود و اگر زبان گوگل انگلیسی باشد باکس اطلاعات به انگلیسی نشان میدهد البته اگر اطلاعات در ویکی پدیا به این زبان‌ها ترجمه شده باشد.

باکس اطلاعات دیجی کالا به شکل فارسی و هم انگلیسی در نتایج جستجو گوگل

در باکس اطلاعات موارد زیر اصولا درج می‌شود:

آدرس شرکت یا دفترکاری

شماره تلفن

ساعات کاری

امتیاز

لوگو و عکس‌های مربوط به شرکت

آدرس شرکت در نقشه و …

چگونه باکس اطلاعات را در نتایج جتسجوی گوگل برای شرکت خود بسازیم؟

میتوان گفت این عمل مستقیما دست شما نیست و نمیتوانید چنین باکس‌هایی را برای سایت خود در نتایج جستجو بسازید. گوگل براساس محبوبیت نام برند شما، تعداد دفعات سرچ شده نام برند، میزان لایک ، اشتراک گذاری و فالورهای شما در صفحات رسمی شبکه‌های اجتماعی و به شکل کلی براساس فاکتورهایی که خودش مد نظر دارد و انیکه چقدر میتواند به برند شما اعتماد کند چنین باکس‌هایی را برای سایت شما در نتایج جستجو ایجاد میکند. ولی توجه کنید که درست است این عمل مستقیما دست شما نیست ولی با داشتن سیاست‌های مناسب و گذر زمان میتوانید به نتیجه لازمه برسید، به این مورد توجه کنید که برای اضافه کردن شبکه‌های اجتماعی به این باکس اطلاعات باید از داده‌های ساخت یافته (structured data) استفاده کنید ( structured data چیست ) ولی بقیه موارد را گوگل از اطلاعات موجود در ویکی پدیا فراخوانی میکند.

در آینده این پست آپدیت خواهد شد و نحوه اضافه کردن شبکه های اجتماعی در باکس اطلاعات با ابزار structured data خواهیم گفت.

معرفی باکس بیزینس (Business box)

باکس بیزینس یک وکیل در نتایج جستجو گوگل

نحوه درج اطلاعات موجود در باکس بیزینس برخلاف باکس اینفورمیشن است و شما خودتان مستقیما تایین میکنید که چه اطلاعاتی در آن قرار بگیرد. در باکس بیزینس موارد زیر اصولا درج می‌شود.

آدرس شرکت یا دفترکاری

شماره تلفن,ساعات کاری

امتیاز

لوگو و عکس‌های مربوط به شرکت

آدرس شرکت در نقشه و …

برای ثبت چنین اطلاعاتی باید به Google Business  مراجعه کنید و اطلاعات لازمه را پر کنید آموزش ثبت و نحوه درج اطلاعات و وریفای سایت را در آینده به شکل کامل در همین پست آموزش خواهیم داد.

آپدیت (July 11 2018): قبلا باید به بیزینس گوگل مراجعه میکردید برای اینکه بتونید مثل عکس وکیل مشخصات شرکت خودتان را ثبت کنید ولی حال کافی است وارد ادرس Google Map شوید و در مکانی که شرکت شما در واقعیت وجود دارد را در نتیجه مشخص کنید و سپس کلیک راست کرده و گزینه Add a missing place انتخاب کنید و سپس به راحتی مشخصاتی که از شما می‌خواهید را به شکل صحیح درج کنید.

توجه داشته باشید که درج اطلاعات در گوگل مپ به معنی تایید و نشان دادن آن نیست و و باید از گوگل تاییدیه واقع شود که رتبه خوبی به دست آورد ، اینکه اسم شرکت را چه چیزی انتخاب میکنید بسیار مهم است و اگر سایت شما در نتایج حتی با سرچ نام شرکتتان رتبه اول را ندارد گوگل ممکن است آدرسی که درج می‌کنید را تایید نکند و فکر کند اطلاعات اشتباه را درج می‌کنید، به همین منظور بهتر است در نام شرکت خود چه به شکل فارسی و چه به شکل انگلیسی رتبه اول باشید تا گوگل مطمئن شود اطلاعات وارد شده صحیح هستند.

 :: بازدید از این مطلب : 159
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 21 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

سئو وردپرس بهتر است یا جوملا

 

اگر شما از سیستم مدیریت محتوا جوملا برای وبسایت خود انتخاب کرده‌اید لازم است بدانید که یکی از ضعف‌های این سیستم نسبت به بزرگترین رقیب آن یعنی وردپرس، پایین بودن سئو اولیه در آن است و این بدان معناست که شما باید به روش‌های مختلف سعی کنید که وب سایت جوملای شما در بالاترین نتایج جستجوهای کاربران وب در موتورهای جستجو قرار گیرد. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که وردپرس و جوملا ابزاری هستند که یک سری فاکتورهای مطلوب و دیگری مطلوب‌تر برای افزایش رتبه سایت فراهم کرده‌اند و این بدان معنا نیست که اگر از وردپرس استفاده کنید یعنی سایت شما سئو شده است، صرفا فقط بدانید که شرایط اولیه سئوی وردپرس بهتر از جوملا است هر چند برای یک متخصص سئو سایت این موضوع مهم نیست و می‌تواند شرایط لازم و مناسب را در هر سیستم مدیریت محتوایی چه رایگان (همانند وردپرس و جوملا) و چه اختصاصی فراهم کند.

در این مقاله آموزشی قصد داریم تا طی یازده گام اساسی، برای بالابردن سئو وبسایت جوملا در موتور جستجوی گوگل را به شما آموزش دهیم.

از درستی نوع سرور خود اطمینان پیدا کنید.

به عنوان نخستین و مهمترین مرحله از آموزش سئو جوملا، توصیه می‌شود از سرورهای IIS ( ویندوزی)  پرهیز کنید چرا که به احتمال قوی با مشکلات بسیاری در نصب و پیکربندی جوملا و سئو آن در چنین سرورهایی مواجه خواهید شد و از سویی بازنویسی URL ها در IIS معمولا نیاز به ماژول‌هایی دارد که کار با آن‌ها به هیچ وجه آسان نیست. بنابراین بهترین کار استفاده از یک سرور Apache با قابلیت rewrite-mode می‌باشد چرا که کامپوننت های سئو در آن‌ها عملکرد بهتری بر Joomla داشته و امکان بازنویسی URL ها را در این سی ام اس فراهم است .

تغییر نام txt به .htaccess

بازنویسی URL ها علاوه بر افزایش میزان خوانایی آدرس صفحات جوملا، می‌تواند یک تجربه کاربری و حس خوب را رقم بزد، از طرفی این امکان باعث می‌شود که با انتخاب عبارات و کلمات کلیدی مناسب، محتوای صفحه را به گونه‌ای معرفی کنیم که سئو جوملا مورد نظر، از نگاه موتور جستجو افزایش یابد. برای فعالسازی امکان بازنویسی URL های جوملا نیاز به تغییر نام htaccess.txt  به .htaccess می‌باشد.

فعالسازی قابلیت SEF و بازنویسی URL ها

نکته سوم از سئو جوملا این هست که در قسمت تنظیمات کلی (Global Configuration) -> تنظیمات SEO سایت جوملا گزینه‌های آدرس های بهینه برای موتورهای جستجو (Search Engine Friendly URLs) و استفاده از mod_rewrite را فعال کنید.

بهینه سازی ادرس جوملا در تنظیمات کلی

URL های مورد علاقه موتور جستجو بدین معناست که بخش های پایانی و تولید شده اتوماتیک حذف و با نام مستعاری که برای آیتم منوی آن صفحه در نظر گرفته‌اید جایگزین شود. بازنویسی URL نیز برای حذف عبارات index.php از پایان URL ها استفاده می شود. SEF همان Search Engine Friendly است. و آدرس های بهینه برای موتورهای جستجو را SEF URLs گویند.

راستی یک مقاله عالی در زمینه URL ها بنده نوشتم و حتما پیشنهاد میکنم مقاله آدرس فارسی یا انگلیسی بخوانید.

تصحیح فایل txt

در فایل robots.txt که به طور خودکار توسط جوملا تولید می شود، امکان دسترسی روبوت ها به تصاویر موجود در پوشه images غیرفعال شده است. با توجه به اینکه تصاویر، تاثیر بسزایی در ترافیک سایت شما در موتورهای جستجو دارند، به شدت توصیه می‌شود جهت افزایش سئو سایت جوملا خود، پوشه /images/ را از فایل robots.txt حذف کنید. اگر اطلاعاتی درباره این فایل ندارد مقاله جامع فایل robots.txt را مطالعه فرمایید.

نصب ویرایشگر JCE

JCE کامپوننت بسیار مفیدی برای سئو وبسایت جوملا می‌باشد که استفاده از آن به شدت توصیه می‌شود. علاوه بر رایگان بودن این ویرایشگر، با نصب آن ویژگی‌های بسیاری برای بهبود سئو جوملا از جمله امکان افزودن ابعاد تصاویر و تگ alt ، فراهم می‌شود.

ویرایشگر JCE برای بهبود سئو جوملا

قرار دادن متن جایگزین و ابعاد تصاویر

سئو عکس همیشه مورد توجه سئوکار ها بوده است، با نصب JCE می‌توانید به کلیه تصاویر موجود در سایت جوملا، ابعاد و متن جایگزین اختصاص دهید. افزودن ابعاد به تصاویر باعث می‌شود که قبل از بارگیری تصویر در مرورگر، فضایی به آن اختصاص یابد و این امر باعث بهبود افزایش سرعت جوملا و همینطور سئو سایت شما می‌شود.

مدیریت تگ های متا

اگر چه امروزه متا تگ کلمات کلیدی تقریبا منسوخ شده است، اما متا تگ های توضیحات و عنوان هنوز بسیار با اهمیتند. ویرایش این متاتگ ها در سایت جوملا شما به صورت تکی بسیار زمان بر است، یک روش جایگزین استفاده از یک کامپوننت محبوب و بسیار مفید در این باره، با نام  SEO Boss می باشد. این افزونه متا تگ توضیحات را به تمام صفحات می افزاید و شما تنها یکبار آن را ویرایش می کنید. همچنین میزان سئو جوملا شما در موتور جستجو را به شما اطلاع می دهد. البته این موارد مربوط به سئوی داخلی یک سایت می‌شود و ما یک مقاله بی‌نظیر و بسیار کامل درباره سئو داخلی انتشار دادیم که با خواندن آن حتما شگفت‌زده خواهید شد.

نمایش دامنه سایت جوملا با www یا بدون www

یکی از مشکلات سئو جوملا همین موضوع هست، هر چند با چند کد ساده رفع می‌شود، برخلاف وردپرس که به طور خودکار آدرس ها را با www به بدون www انتقال می‌دهد، در سایت جوملا نیاز است به صورت دستی فایل  .htaccess ویرایش شود. بدین منظور یکی از دو کد زیر را باید در این فایل وارد نمود.

برای www:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.

RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

برای بدون www  :

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} www.mizfa.com

RewriteRule (.*) http://mizfa.com/$1 [R=301,L]

لینک دهی داخلی به شکل اصولی

یکی از مسائل اساسی در سیستم های مدیریت محتوا به ویژه جوملا ایجاد شدن محتوای تکراری است که تاثیر منفی بر سئو سایت جوملا دارد و می‌تواند اثر بر روی پنالتی شدن سایت توسط گوگل را داشته باشد. برای رفع این مشکل لازم است حتما به شکل دقیقد و اصولی به آن محتوا لینک داخلی داده شود، بدان معنا که برای ایجاد لینک سازی داخلی حتما باید به آدرس دقیق سایت ( که با www یا بدون آن نوشته شده است) و یا / و پسوند (مثل .html) در دامنه آن دقت شود.

بهبود سرعت وب سایت

ما در این وب سایت بسیار درباره افزایش سرعت سایت بحث کردیم و مقالات بسیار کامل و جامعی انتشار دادیم، شما می‌توانید در قسمت آموزش Gtmetrix مقالات با این موضوعات را مطالعه نمایید. سیستم مدیریت محتوا جوملا را می‌توان با روش‌های لازمه موجود باعث بهبود سرعت بارگیری آن شد که ما در اینجا به شکل خیلی خلاصه به کمک سه روش زیر، شما را در این امر راهنمایی میکنیم:

10-1. تنظیمات کش سایت: مرورگر لازم است به مرورگر تفهیم شود که میخواهیم تا چه مدتی وب سایت ما را ذخیره کنند. بدین منظور لازم است  فایل .htaccess ویرایش و کدی مشابه کد زیر به آن افزوده شود. در غیر اینصورت یعنی زمانی که نخواهیم زمان مشخصی را برای مرورگر تعیین کنیم یا ذخیره نوع خاصی از محتوا مد نظرمان نباشد، میتوان از این کد صرف نظر کرد. https://mizfa.com/blog/leverage-browser-caching/

## EXPIRES CACHING ##

 

ExpiresActive On

ExpiresByType image/jpg "access 1 year"

ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"

ExpiresByType image/gif "access 1 year"

ExpiresByType image/png "access 1 year"

ExpiresByType text/css "access 1 month"

ExpiresByType text/html "access 1 month"

ExpiresByType application/pdf "access 1 month"

ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"

ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"

ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"

ExpiresDefault "access 1 month"

 

## EXPIRES CACHING ##

10-2. فعال کردن Gzip: یک روش بسیار عالی برای افزایش سرعت بارگیری سایت فعالسازی Gzip است. بدین منظور بایستی به تنظیمات اصلی جوملا در Global Configuration رفته و در قسمت سرور، این گزینه را فعال کنید. توجه داشته باشید که این گزینه زمانی کار خواهد کرد که mode_gzip سرور شما فعال باشد.

فعال سازی gzip در جوملا

10-3. بهینه سازی تصاویر: یکی از مهم‌ترین موارد در سئو جوملا و سرعت آن است، فارغ از اینکه از جوملا یا هر CMS دیگر استفاده می‌کنید، بهینه سازی تصاویر قبل از بارگذاری وبسایت یک امر بدیهی برای هر برنامه نویس وب است. برای فشرده سازی تصاویر خود می توان از نرم افزارهای مخصوص این کار همچون فتوشاپ و یا ابزارهایی همچون ابزار Google’s Page Speed tool  استفاده نمود. البته اگر دنبال ابزار سئو بیشتر هستید در لینک اشاره شده کلیک کنید.

راستی تمایل داری مثلا عکس‌هایی با حجم های بسیار بالا رو به راحتی بدون کاهش افت کیفیت، به حداقل حجم ممکنه برسونی؟آموزش کم کردن حجم عکس ها را از دست ندهید !

نصب XMap

به جرات می توانیم بگوییم XMap یکی از بهترین افزونه های سئو جوملا برای ایجاد نقشه سایت است که می توان در دو فرمت xml و html نقشه سایت را در آن ایجاد کرد. وارد XMap شده و یک نقشه سایت در آن ایجاد کنید، آیتم های منو را انتخاب و اولویت های آن ها را تنظیم کنید و سپس روی ذخیره و viola کلیک کنید. در نهایت تنها لازم است تا این نقشه سایت به ابزار وب مسترتولز گوگل معرفی شود. اگر روش کار را نمی‌دانید آموزش گوگل وبمستر را هم از دست ندهید.

افزونه های سئو وبسایت جوملا

بنابر تجربه می‌توان گفت با استفاده از جوملا 2.5 بدون استفاده از افزونه های غیر ضروری، سئو بسیار ساده‌تر است. با این حال، در صورتی که می‌خواهید کنترل بیشتری بر تنظیمات سئو خود داشته باشید، در اینجا دو مورد از افزونه های محبوب سئو جوملا را معرفی می‌کنیم:

افزونه Sh404sef که یک افزونه همه کاره سئو به شمار می رود و تنظیمات آن بسیار آسان است.

افزونه Artio JoomSEF – JoomSEF که شبیه به sh404SEF است اما به اندازه آن قدرتمند نبوده و تنظیمات آن کمی خسته کننده است، ولی نسخه رایگان آن نیز وجود دارد.

 

در پایان باید عرض کنیم که با رعایت نکات سئو بالا در ساختار جوملا، طی مراحلی باعث بهبود سئوی جوملا می‌شود ولی این همه ماجرا نمی‌باشد و اگر قصد دارید بیشتر درباره سئو بدانید پیشنهاد میکنم مقالات سئو سایت ما را مطالعه نمایید و همینطور می‌توانید از سرفصل‌های پست آموزش سئو در جهت افزایش رتبه سایت خود در نتایج گوگل استفاده کنید. و همیشه بدانید که باید به روز باشید که این امر به ویژه با در نظر گرفتن تغییرات اخیر الگوریتم و روحیه گوگل که در تلاش برای مقابله با سایت های بهینه سازی نشده است، بیشتر اهمیت پیدا می‌کند.

خوشحال می‌شویم دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

 :: بازدید از این مطلب : 153
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

نحوه انتقال سایت از HTTP به HTTPS

1 – خرید گواهینامه SSL یا استفاده از Let’s Encrypt

 

برای شروع ، شما به یک گواهینامه معتبر SSL نیازمندید. گواهینامه‌های SSL یک فایل کوچک هستند که کلیدی به اطلاعات یک سازمان خاص اضافه می‌شوند و پس از نصب شدنشان بر روی سایت باعث فعال شدن پروتکل HTTPS برای افزایش امنیت وب سایت و سرور می‌شوند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی گواهینامه SSL مختلف وجود دارد که شما می‌توانید از بین آن‌ها یکی را که به درد کسب و کارتان می‌خورد انتخاب کنید. دو وب سایت زیر بهترین وب سایت‌های فروش گواهینامه SSL هستند که شما می‌توانید از طریق وب سایت‌های خدمات ارزی از آن‌ها SSL مورد نیاز خود را خریداری کنید:

GoGetSSL

SSLs.com

در این وب سایت‌ها شما می‌توانید یک گواهینامه Comodo Positive SSL cert را با هزینه‌ای کمتر از  ۹ دلار خریداری کنید.

گرچه وب سایت‌های ایرانی بسیار معتبری نیز برای خریداری و تهیه گواهینامه‌های SSL وجود دارد ولی به جهت حفظ رقابت در کشور (نمی‌خوایم دعوا راه بیاندازیم ?) این وب سایت‌ها را معرفی نمی‌کنیم ولی بدانید که همچین وب سایت‌‌هایی هستند و با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید از آن‌ها خرید انجام دهید.

تفاوت انواع گواهینامه SSL :

تایید کننده دامنه (Domain Validation) : گواهی نامه DV هم گفته می‌شود، این گواهی نامه تایید بر روی تک دامنه‌ و ساب دامنه دارد،  بدون تایید به تایید سازمان یا شرکت و یا شخص می‌توان آن را تهیه کرد. (تنها تایید ایمیل آدرس لازم دارد) ، ارزان و تحویل به صورت آنی است. (همانند عکس پایین گواهی نامه عادی)

تایید کننده تجاری/سازمانی (Business/Organization Validation) : گواهی نامه OV هم گفته می‌شود، تایید تک دامنه و ساب دامنه ، تایید کننده مراودات تجاری و سازمانی با حداکثر امنیت و اعتماد دهی ، تحویل در یک تا سه روز کاری. (همانند عکس پایین گواهی نامه عادی)

تایید کننده گسترده (Extended Validation) : گواهی نامه EV هم گفته می‌شود، تایید تک دامنه و ساب دامنه ، تایید کننده مراودات تجاری و سازمانی با حداکثر امنیت و اعتماد دهی ، تحویل در دو الی هفت روز کاری و دارای نوار سبز رنگ تایید. (همانند عکس پایین گواهی نامه گسترده)

شاخص های اعتماد :

در حال حاضر گواهینامه‌های SSL دو نوع مختلف تاییدیه را برای وب سایت‌ها در نظر گرفته‌اند. اولین نوع آن تاییدیه گسترده می‌باشد که یک نوار سبز رنگ نمایش‌دهنده نام شرکت شما در صفحه مرورگر نمایش داده می‌شود، این گواهینامه از لحاظ قیمت بسیار گران قیمت می‌باشد. دومین نوع گواهینامه‌ها ، تاییدیه به صورت تجاری یا تایید دامنه می‌باشد که یک قفل سبز رنگ کنار آدرس وب سایت شما می‌آید و نام شرکت به نمایش گذاشته نمی‌شود.

در زیر تفاوت این دو را مشاهده می کنید :

تفاوت گواهینامه‌های SSL

همچنین اگر امکان خرید گواهینامه  SSL را ندارید می‌توانید از Let’s Encrypt استفاده نمایید که گواهینامه‌ای رایگان ولی بدون هیچ مبلغ گارانتی‌ای می‌باشد. این گواهینامه به شما به صورت ۳ ماهه رایگان تحویل داده‌ می‌شود و شما می‌توانید از آن در وب سایتتان استفاده کنید و کمی اعتماد را به مشتریان خود بدهید. فقط بهتر است بدانید که این گواهینامه امنیت وب سایت شما را تضمین نمی‌کند. برای تهیه این گواهینامه می‌توانید از CertBot استفاده کنید.

گواهینامه SSL رایگان توسط certbot

2 – نصب گواهینامه SSL بر روی وب سایت

در زیر راه‌های ساده نصب و فعالسازی گواهینامه SSL بر روی وب سرور‌های مختلف را برای شما قرار داده‌ایم. بسته به اینکه چه نوع وب سروری دارید ، مراحل نصب متفاوت است. (در زیر آموزش فعالسازی گواهینامه SSL شرکت Comodo را لینک گذاری کرده‌ایم.)

آموزش نصب گواهینامه SSL بر روی وب سرور آپاچی (Apache)

آموزش نصب گواهینامه SSL بر روی وب سرور انجینکس (NGINX)

آموزش نصب گواهینامه SSL بر روی وب سرور مایکروسافت IIS ورژن ۷ و ۸

آموزش نصب گواهینامه SSL بر روی سی پنل

اگر شما می‌خواهید از طریق certbot یک گواهینامه رایگان Let’s Encrypt دریافت کنید نیز می‌توانید از آموزش‌های مختلفی که در قسمت مستندات این ربات قدرتمند موجود است استفاده کنید.

فعالسازی Let’s Encrypt بر روی وب سرور آپاچی در سیستم عامل اوبونتو

فعالسازی Let’s Encrypt بر روی وب سرور انجینکس در سیستم عامل اوبونتو

بررسی صحت گواهینامه:

برای بررسی صحت گواهینامه، شرکت‌های معتبر خارجی اقداماتی انجام داده‌اند که از این طریق شما می‌توانید گواهینامه‌هایی را که تهیه کرده‌اید را بررسی کنید و از صحت و قدرتمندی آن‌ها اطلاع یابید. در زیر دو نمونه از این وب سایت‌ها که صحت گواهینامه SSL شما را بررسی می‌کنند را قرار داده‌ایم.

آزمایشگاه بررسی SSL

بررسی صحت گواهینامه SSL (توسعه داده شده توسط KeyCDN)

3 – بروزرسانی تمامی لینک گذاری های سخت به HTTPS

استفاده از لینک گذاری‌های خانوادگی در وب سایت خیلی به وب سایت کمک می‌کند ولی برای یک انتقال ساده به HTTPS این لینک‌گذاری‌ها شما را مجبور به جست‌وجو و موشکافی کل وب سایت از کد‌های HTML گرفته تا دیتابیس می‌کند.

بروزرسانی این لینک‌گذاری‌های سخت در پلتفرم‌ها متفاوت است . برای مثال در وردپرس ما پیشنهاد می‌کنیم از ابزار Database Search and Replace Script ساخته شرکت Interconnect IT استفاده کنید. شما می‌توانید لینک‌ها را به صورت دستی تغییر دهید ولی در صورتی که یک وب سایت بزرگ داشته باشید تغییر لینک‌ها به صورت تک تک از دیتابیس کار را برای شما دشوار می‌کند. همچنین جداول Meta Data نیز در نظر بگیرید که بسیار جداولی طولانی و پر از لینک‌ هستند که کار را از آنچه به نظر می‌رسد سخت تر می‌کنند.

من پیشنهاد می‌کنم در صورتی که می‌خواهید از ابزار جست‌وجو و تبدیل استفاده کنید ، عملیات تغییر را در یک سرور پشتیبان برای توسعه انجام دهید و درصورتی که کارتان نتیجه بخش بود آن را انتقال دهید. یا در صورتی که وقت یا امکان چنین کاری را ندارید حداقل یک پشتیبان از اطلاعات قبل از هر عملی تهیه کنید. وب سایت هایی هستند که فضای ذخیره سازی بالایی برای بک آپ به شما ارائه می‌دهند و هزینه کمی هم دریافت می‌کنند.

برای فعالسازی ابزار جست‌و‌جو و جایگزینی شرکت Interconnect IT آن را از وب سایت شرکت دانلود کنید و در روت وب هاست خود آپلود کنید.

روت وب هاست

بعد از انجام این عملیات در کنار دامنه وب سایت خود /search-replace-db را قرار دهید و به صفحه جست‌وجو و جایگزینی وارد شوید. مانند تصویر زیر :

صفحه جست و جو و جایگزینی

در این قسمت شما می‌توانید تمامی لینک‌های وب سایت خود را به لینک جدید تبدیل کنید. توجه داشته باشید که تمامی فرمت های لینک‌ها اعمم از همراه با www. و بدون www. را باید در این قسمت جست‌و‌جو و جایگزین کنید.

http://mydomain.com

به

https://mydomain.com

http://www.mydomain.com

به

https://www.mydomain.com

پیشنهاد می‌شود که در ابتدا شما Dry Run را فعال کنید تا ببینید که چه لینک‌هایی تغییر پیدا می‌کند و بعد از اینکه از لینک‌ها مطمئن شدید روی Live Run کلیک کنید تا عملیات تبدیل انجام شود.

تبدیل لینک‌ گذاری‌های سخت به HTTPS

نکته : این عملیات کلیه لینک‌های شما شامل لینک وب سایت و وردپرس، لینک گذاری‌های سخت صفحات و مطالب و برچسب‌های استاندارد را بروزرسانی می‌کند.

اگر نتوانستید از ابزار بالا استفاده کنید ، تنها راهی که برایتان باقی می‌ماند استفاده از افزونه Really Simple SSL plugin می‌باشد. این افزونه رایگان به شما کمک می‌کند که به راحتی وب سایت وردپرسی خود را نسبت به گواهینامه SSL همگام سازی‌ کنید.

افزونه Really Simple SSL plugin

این افزونه بیشتر مشکلات وب سایت را حل می‌کند. برای مثال مسائل loadbalancer را حل می‌کند .

تمامی لینک‌های قدیمی شما را به HTTPS تبدیل می‌کند و تا جای ممکن از .htaccess برای این کار استفاده می‌کند و اگر این روش جواب نداد وارد فایل‌های جاوا اسکریپت می‌شود.

آدرس وب سایت و وردپرس را به HTTPS تبدیل می‌کند.

تمامی آدرس‌های http:// به صورت هوشمند به HTTPS تبدیل می‌شوند و به جز آدرس وب سایت و وردپرس هیچ تغییری در دیتابیس شما اعمال نمی‌شود.

 

4 –  تبدیل لینک فایل‌های JS متفرقه و Ajax به HTTPS

در بیشتر مواقع شما ممکن است که بخواهید از فایل‌های JS از ورودی‌های خارجی استفاده کنید ولی بعضی از ارائه دهندگان ممکن است که از SSL استفاده نکنند و این باعث به مشکل خوردن شما شود. با توجه به این موضوع شما باید همیشه در این رابطه بررسی کنید تا از لینک‌هایی کاملا امن و برمبنای پروتکل HTTPS استفاده کنید.

مشکل در یک وب سایت وردپرسی

برای مثال اگر شما از گوگل سرویس‌ هاستینگ خود را تهیه می‌کنید ، باید مطمئن شوید که فایل‌های شما در CDN با قابلیت HTTPS نگهداری می‌شوند. برای مثال فایل جی‌کوئری مخصوص CDN گوگل https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.3/jquery.min.js می‌باشد.

بررسی وب سایت برای پیدا کردن بخش‌های نا امن :

یک توسعه دهنده با نام jitbit یک ابزار بررسی SSL کوچک ولی بسیار پر استفاده را آماده سازی کرده است که از این طریق شما می‌توانید وب سایت خود را بررسی کنید و محتوا‌ی نا امن وب سایت را شناسایی کنید.

5 –  ریدایرکت ۳۰۱ به آدرس با پروتکل HTTPS

حالا بهتر می باشد که به مهم ترین بخش انتقال دامنه برسیم یعنی ریدایرکت http به https با کد  ۳۰۱ آدرس وب سایت . این بخش اصلی ترین قسمت انتقال آدرس سایت می‌باشد چرا که در صورتی که این کار را انجام ندهید انگار نه انگار که وب سایت شما به HTTPS تبدیل شده است و همچنان وب سایتتان با HTTP باز می‌شود.

همچنین در نظر بگیرید که اگر ریدایرکت های نوع دیگری را برای این صفحات استفاده کنید مطمئن باشید که به سئو وب سایت خود آسیب جدی‌ای وارد کرده اید، پس باید توجه داشته باشید که حتما با ریدایرکت ۳۰۱ آدرس وب سایت خود را به HTTPS تبدیل کنید.

 

اینکه از چه پلتفرمی در وب سایت خود استفاده می‌کنید اصلا اهمیت ندارد و هیچ وقت نداشته است و ما اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم که از طریق افزونه‌ها این کار را انجام دهید. با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید نحوه ریدایرکت ۳۰۱ را در وب سرور خود بیابید. برای مثال در زیر ما دو وب سرور انجینکس و آپاچی را برای شما کد‌های ریدایرکتشان را قرار داده ایم . برای دیگر وب سرور‌ها لطفا در گوگل جست‌و‌جو کنید.

 

وب سرور انجینکس :

کد‌های زیر را در بخش کانفیگ انجینکس قرار دهید :

 

server {

listen 80;

server_name domain.com www.domain.com;

return 301 https://domain.com$request_uri;

}

وب سرور آپاچی :

کد‌های زیر را در فایل .htaccess آپاچی قرار دهید :

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 

6 –  بروزرسانی فایل robots.txt

هرگونه لینک‌ گذاری‌های سخت و همچنین قوانین مسدودیت را در robots.txt خود بررسی کنید و تمامی دایرکتوری‌ها و فایل‌های تحت پروتکل HTTP را به HTTPS تغییر دهید.

7 –  نصب گواهینامه SSL بر روی CDN

بیشتر CDN ها امکانات مختلفی را برای فعالسازی گواهینامه SSL بر روی خود دارند. برای مثال کلودفلر به کاربرانی که از سرویس CDN خود استفاده می‌کنند و دامنه بین المللی دارند، یک گواهینامه SSL رایگان هدیه می‌دهد که پس از پایان قابل تمدید است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با CDN کلودفلر می‌توانید به مقاله ای که در رابطه با این CDN در پایگاه دانش میزفا نوشته‌ام مراجعه فرمایید.

متاسفانه اگر از CDN کلودفلر استفاده می‌کنید و دامنه IR و ایران برای وب سایت خود تهیه کرده اید باید اعلام کنم که CDN کلودفلر امکان استفاده از SSL را به طور کلی به شما نمی‌دهد و حتی نمی‌توانید در CDN کلودفلر از گواهینامه SSL شخصی خودتان استفاده‌ کنید. (تحریمیم ?)

اگر دامنه بین المللی دارید، حتی سرویس رایگان CDN کلودفلر نیز به شما یک گواهینامه رایگان SSL هدیه می‌دهد که یک گواهینامه رایگان COMODO می‌باشد و به صورت خودکار بر روی وب سایت شما فعال می‌شود و شما می‌توانید آن را در وب سایتتان استفاده کنید. همچنین اگر گواهینامه دیگری را تهیه کرده‌اید می‌توانید با فعالسازی سرویس ویژه کلودفلر گواهینامه شخصی خود را نیز به آن اضافه کنید.

8 –  بروزرسانی لینک‌های مبدا در CDN

شما همچنین باید مطمئن شوید که لینک‌های مبدا خودتان را در CDN تغییر داده باشید.

برای مثال اگر از KeyCDN استفاده می‌کنید ، از داشبورد KeyCDN وارد بخش Zones شوید.

صفحه Zones در KeyCDN

در بخش Zones بر روی کلید Manage مخصوص Zone مورد نظر خود کلیک کنید و کلید Edit را انتخاب کنید.

بخش Edit در KeyCDN

حال که صفحه pull zone باز شد. آدرس وب سایت خود را از پروتکل HTTP‌ به پروتکل HTTPS تغییر دهید.

بخش Pull Zone در KeyCDN

9 –  فعالسازی HTTP/2 در CDN

از داشبورد KeyCDN وارد بخش Zones شوید.

صفحه Zones در KeyCDN

در بخش Zones بر روی کلید Manage مخصوص Zone مورد نظر خود کلیک کنید و کلید Edit را انتخاب کنید.

بخش Edit در KeyCDN

بر روی Show Advanced Features کلیک کنید.

فعالسازی Show Advanced Features

پروتکل HTTP/2 را فعالسازی کنید و روی کلید Save کلیک کنید.

فعالسازی پروتکل HTTP/2

10 –  تبدیل تمامی لینک‌ گذاری‌های سخت CDN به HTTPS

دقیقا همانند مرحله سوم در وردپرس در این بخش نیز ما تمامی لینک گذاری‌های سخت وب سایتمان را در CDN از HTTP‌ به پروتکل امن HTTPS تبدیل می‌کنیم.

تغییر لینک‌گذاری‌های سخت بر مبنای پروتکل HTTP‌ به HTTPS

در انجام این کار دقت نظر فرمایید زیرا اعمال انجام شده تاثیر مستقیم بر روی سئو سایت شما دارد. همچنین مطمئن شوید که پس از تکمیل کار آدرس ها با پروتکل‌های HTTP‌ را حذف کنید. در KeyCDN بخشی به نام Delete Me وجود دارد که می‌توانید از آن برای حذف این آدرس‌های سخت استفاده کنید.

نوار اکشن در Database Search and Replace Script

11 –  سئو : کنسول گوگل ، سایت مپ و Fetch

پس از انجام این عملیات‌ها وقت آن است که وب سایتتان را در کنترل پنل وب مستر گوگل نیز به HTTPS تغییر دهید. برای اینکار شما راهی جز ایجاد یک وب سایت جدید در سرچ کنسول وب مستر گوگل ندارید ، بنابراین حالا روی Add a Property کلیک کنید. و آدرس وب سایت خود را همانند زیر وارد کنید.

اضافه کردن دامنه به سرچ کنسول گوگل

سایت مپ :

سایت مپ ها به روند ایندکسینگ وب سایت شما تاثیر خاصی نمی‌گذارند ولی برای اینکه شما خودتان از لینک‌های ایندکس شده خود با خبر شوید مفید هستند و همچنین از این طریق شما میتوانید مشکلات موجود در لینک‌های خود را نیز ببینید.

اگر در نسخه HTTP وب سایت خود سایت مپ را متصل کرده‌اید ، در این نسخه HTTPS نیز باید این کار را انجام دهید.

افزودن سایت مپ به سرچ کنسول گوگل

نکته : برای موتور‌های جست‌وجوی دیگر مانند یاندکس ، یاهو و بینگ نیز باید این راه‌ها را انجام دهید و  پروتکل جدید وب سایت را به موتور‌های جست‌وجو بشناسانید.

Fetch :

ما پیشنهاد می‌کنیم برای کمک به ربات‌های گوگل و همچنین سریع‌تر شدن روند ایندکس‌شدن نسخه HTTPS وب سایتتان از ابزار Fetch گوگل استفاده کنید. این ابزار باعث بررسی سریع ربات‌ها در وب سایتتان خواهند شد و روند ایندکس وب سایتتان را افزایش می‌دهند. (این کار به صورت خودکار نیز انجام می‌شود ولی کمی بیشتر از انجام دستی زمان می‌برد)

۱ – وارد بخش Fetch گوگل شوید و فیلد را خالی گذاشته و روی Fetch کلیک کنید.

ابزار Fetch گوگل

۲ – پس از انجام این کار روی گزینه Submit to index کلیک کرده و با انتخاب گزینه Crawl this URL and its direct links تمامی صفحات متصل به صفحه اصلی وب سایتتان را مورد بررسی ربات گوگل قرار دهید.

گزینه Crawl this URL and its direct links

12 –  سئو : ثبت دوباره فایل Disavow

آپدیت (Dec 24 2017): این مرحله ، مرحله‌ای است که بیشتری‌ها فراموش می‌کنند که انجام دهند، هر چند از نگاه بنده (پوریا آریافر) چندان اهمیت ندارد، به هر حال پس از انجام مرحله ۱۱ شما باید فایل Disavow پروتکل قبلی (پروتکل http) را از طریق این لینک گوگل دریافت کنید و در نسخه یا همان Property جدید که با آدرس HTTPS  در گوگل وب مستر است، فایل Disavow را آپلود کنید.

فایل Disavow چیست ؟ این فایل شامل بک لینک‌های اسپم و مضر برای سایت شما است که می‌تواند تاثیر منفی در سئوی سایت شما داشته باشد، ولی این موضوع اما و اگرهای بسیاری دارد، مثلا شما از چه طریقی اسپم بودن لینک را تشخیص می‌دهید؟ تجربه؟ ابزارهای آنلاین؟ نظر سئوکار؟ میزان صحت تشخیص شما چقدر می‌باشد؟ آیا گوگل با شما هم عقیده است؟ به هر حال توصیه نمی‌شود شما چنین عملی را انجام دهید و بهتر است این موضوع را به یک متخصص سئو بسپارید. ولی در کل می‌توان گفت که اگر به یقین رسیدید لینکی از سایت و یا لینک هایی از سایت اسپم است، زمانی اقدام به Disavow کنید که تعداد لینک‌ها به سمت سایت شما بسیار باشد.

نکته مهم: گاهی بنده مشاهده کردم دوستان برای پاک کردن آدرس سایت قدیمی خود در گوگل، آدرس قدیمی سایت خود را در فایل Disavow در Property همان آدرس آپلود و ارسال می‌کنند، این عمل کاملا غلط است و تاثیرات منفی به همراه دارد.

شما وقتی لینک‌های آدرس یک سایت را Disavow می‌کنید، یعنی به شکلی به گوگل می‌گویید لینک‌های آن سایت را برای من nofollow کن. یعنی بی تاثیر کردن لینک‌های سایت لینک دهنده.

این مرحله را شما وقتی باید انجام دهید که قبلا در نسخه http سرچ کسنول خود (یا همان Property قدیمی با آدرس http) فایلی از لینک‌ها را Disavow کرده باشید، و حال در اینجا می‌گوییم که دوباره در Property جدید آن فایل را دوباره Disavow کنید به این علت که ممکن است با تغییر آدرس سایتمان، گوگل با پیدا کردن دوباره لینک‌های اسپم سایت معرفی شده در Propery قبلی، تاثیر بر آدرس جدید را بگذارد، بیشتر این عمل جنبه محکم کاری را دارد ولی باز می‌گویم که بهتر است این عمل توسط متخصص سئو صورت بگیرد، در غیر این حالت، از Disavow کردن لینک‌هایی که مطمئن نیستید اسپم هستند یا خیر خودکاری کنید.

خب برای ثبت دوباره فایل Disavow به این لینک مراجعه کنید و فایل را در سرچ کنسول گوگل وارد کنید.

اتصال فایل Disavow

از موفق بودن عملیات اطمینان حاصل کنید .

یک نمونه از عملیات موفق

13 –  برورسانی آدرس وب سایت در گوگل آنالیز

سپس شما نیاز دارید که اطلاعات وب سایتتان در گوگل آنالیز را بروزرسانی کنید. کافیست که در گوگل آنالیز به بخش Account بروید و سپس بخش تنظیمات را مشاهده کنید. بعد از ورود به بخش تنظیمات ، می‌بایست اطلاعات وب سایت خودتان را از پروتکل HTTP به HTTPS تغییر دهید. این کار را برای Property Settings نیز انجام دهید. با این کار اطلاعات شما از دست نمی‌رود و تمامی آمار شما از ابتدا باقی خواهد ماند.

بروزرسانی گوگل آنالیز

14 –  بروزرسانی‌های دیگر

در اینجا چند نمونه از بروزرسانی‌های لازمی که شما باید برای انتقال از HTTP به HTTPS انجام دهید را بررسی می‌کنیم.

برچسب‌های استاندارد وب سایتتان را با پروتکل HTTPS همگام سازی کنید. اگر از ابزار مختلف وردپرس برای این کار استفاده کنید (مانند نمونه ای که در بخش سوم به آن اشاره کردیم) برچسب‌های استاندارد شما به صورت خودکار بروزرسانی خواهند شد. اگر از یک پلتفرم دیگر استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که برچسب‌ها بروزرسانی شوند.

لینک‌های PPC شخص ثالث خود را بروزرسانی کنید. (لینک‌‌هایی مانند AdWords ، Bing Ads و FB Ads)

لینک‌های مخصوص سرویس‌های ایمیل مارکتینگ را بروزرسانی کنید.

لینک‌های شبکه‌های اجتماعی خود را بروزرسانی کنید.

تمامی لینک‌های خروجی و بک‌لینک‌های خود را بروزرسانی کنید.

ابزار شمارنده لایک شبکه‌های اجتماعی خود را بروزرسانی کنید.

گوگل ۱۳ راه حل برای انجام پس از مهاجرت به HTTPS را در صفحه گوگل پلاس خود منتشر کرده است که اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید پیشنهاد می‌کنم حتما آن را بررسی نمایید.

خلاصه و نتیجه گیری پایانی : 

همانطور که مشاهده کردید راه‌های مختلفی برای مهاجرت  و انتقال صحیح از HTTP به HTTPS وجود دارد ولی اینکه شما کدام یک را انتخاب می‌کنید به خودتان بستگی دارد ولی راهی که امروز ما پیشنهاد کردیم یک راه عملی و خوب است که شما از این طریق می‌توانید عملکرد وب سایت خود را از طریق پروتکل HTTP/2 بهبود ببخشید و به افزایش رتبه سایت خود در گوگل خود کمک کنید، هر چند انتقال به این پروتکل نزدیک به ۲۰۰ میلی ثانیه باعث کاهش سرعت سایت می‌شود ولی این امر نیز چندان مهم نیست. حالا دیگر شما مطمئن هستید که وب سایتی امن دارید و ورود‌های شما دیگر بر مبنای یک فایل تکست ساده نیست و همه رمزگذاری خواهد شد.

اگر به دنبال منابع بیشتر در این زمینه هستید پیشنهاد میکنم مقاله سایت pixelprivacy را هم مطالعه کنید.

اگر راه یا امکان دیگری در نظر دارید که می‌توانید با ما در میان بگذارید فراموش نکنید که من ، همکارانم در گروهمان و کاربران وفادارمان از کارتان استقبال کرده و قدردان کارتان خواهیم بود.

 :: بازدید از این مطلب : 501
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 19 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

لینک فارسی بهتر است یا لینک انگلیسی

 

توجه: برای راحتی بهتر عباراتی مثل: لینک، URL ، پیوند یکتا، آدرس سایت، نامک و یا Slug را یک معنا فرض می‌گیریم، هر چند فرق های کوچکی با هم دارند. مثلا نامک که در وردپرس هست و به انگلیسی Slug گفته می‌شود برای این صفحه persian-url-or-english-url است درحالی که URL کل آدرس است، یعنی: https://mizfa.com/blog/persian-url-or-english-url/

نکته‌ای که باید بهش توجه کنید اینکه سئوی خوب، مجموعه‌ای از صدها فاکتور مختلف هست و در کل سئو خیلی به فاکتور url بستگی نداره ( url به همون آدرس، لینک یا نامک یک صفحه میگن ولی برای درک بهتر url چیست رو بخونید) و این مسئله در عمل ثابت شده، ما در ایران سایت‌های بسیار بزرگی داریم که از url فارسی در صفحات خودشون استفاده می‌کنن و همچنین کلی سایت موفق داریم که url های صفحاتشون به شکل انگلیسی هست، (URL فینگیلیش رو لطفا اصلا بهش فکر نکنید) حتی برخی ها از هر دو نوع استفاده می‌کنن، ولی طبق دلایل منطقی و تجربه شخصی خودم و خیلی از مهندسین سئو به این نتیجه رسیدیم که لینک انگلیسی به نگاه ما نزدیک هست. دوباره تاکید میکنم که این موضوع یک نظر کاملا شخصی است. ولی شاید بپرسید علت چیه؟
منابع معتبر درباره url ها چی میگن؟ اگر بیایم از تمام مقاله‌های مربوط به url در سایت‌های برتر تو حوزه سئو فاکتور بگیریم به این جمله میریم:

url هایی بهتر هستند که کوتاه، دارای معنا و همچنین مرتبط به پست باشند

جمله بالا از مطالعه ده ها سایت مختلف در زمینه سئو است و در این سایت‌ها اهمیت زیادی به نوع زبان آدرس داده نشده و شاید علتش این باشه که اکثر این سایت‌ها به زبان انگلیسی هستند پس این مورد براشون چالش انگیز نبوده. ولی در ادامه براتون منبع معتبر از گوگل میارم که میگه آدرس فارسی خوبه یا انگلیسی.

حالا قبل از خوندن ادامه مقاله از شما سوالی دارم و دوست دارم بهش فکر کنید و نظرتون رو بگید، مزیت های یک لینک فارسی نسبت به یک لینک انگلیسی چی هست؟ آیا موردی رو پیدا می‌کنید؟

دلایل برتر بودن url انگلیسی چیست

کوتاه بودن لینک انگلیسی نسبت به لینک فارسی

یک مشکل url فارسی طولانی بودن اون است. url انگلیسی یا همون لینک انگلیسی نسبت به url فارسی به شدت کوتاه هستند. شما کافیه یک تست انجام بدید در یک پست از ۵ کلمه انگلیسی در نامک (لینک پست) استفاده کنید و در یک پست دیگه ۱ کلمه فارسی در نامک بنویسید و بعدش هر دو url رو کپی و در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام انتشار بدید، فکر میکنید کدوم url طول بیشتری داره؟ بله درسته، url فارسی درحالی که ۴ کلمه کمتر داشت ولی طولانی‌تر بود و از تعداد کاراکترهای بیشتری تشکیل شده هست.

سئو مناسب url انگلیسی نسبت به url فارسی

همون‌طور که قبلا گفتیم هر چه url پست‌های سایت ما کوتاه‌تر باشه به بهینه سازی اصولی سایت نزدیک‌تر هست، پس با توجه به حرف‌های بالا و منطق می‌تونیم بگیم که پست‌ها با نامک انگلیسی در سئو مناسب‌تر هست.
ولی بدونید این یک نگاه تک بُعدی است و ما در این مقاله داریم درباره یک فاکتور کوچیک سئو حرف میزنیم و درباره کل سئو نمیگم.
دوستانی که وردپرس هستند برای تغییر کل ساختار آدرس باید قسمت تنظیمات و پیوند یکتا بشوند. البته در قسمت پیوند یکتا، فارسی یا انگلیسی مقاله ها و پست ها مطرح نیست. بلکه بیشتر ساختار آدرس کلی وبسایت در این قسمت پیاده سازی میشه.

کاربرپسند بودن آدرس انگلیسی نسبت به آدرس فارسی

یک لینک فارسی در تلگرام

وقتی پست‌ها یا مقالات شما با نامک انگلیسی درج میشه url کاربرپسندتر خواهد بود و به راحتی با یک نگاه میشه موضوع مقاله‌ها رو حدس زد ولی پست‌هایی که با نامک فارسی درج میشن url با حروف نامشخص در محیط‌های دیگه مثل شبکه های اجتماعی نشون داده میشن و اصلا با نگاه به لینک نمیشه حدس زد که مقاله مورد نظر درباره چی هست.
پس با لینک های انگلیسی تجربه کاربری (User Experience) بهتری سایت ما خواهد داشت. مقاله User Experience چیست را حتما مطالعه کنید تا به درک بهتری از نگاه‌های کاربران برسید.
ما در میزفا به تجربه کاربری بسیار اهمیت میدهیم و بر همین اساس بالای ۹۰ درصد از آدرس‌های سایتمان را انگلیسی قرار داده‌ایم.

به خاطر سپردن و تایپ کردن راحت‌تر url انگلیسی نسبت url فارسی

خیلی از مدیران، وبمستران، متخصصین سئو و طراحان سایت بدون سرچ کردن، مستقیم آدرس سایت‌های مورد نظر خودشون رو تایپ می‌کنند و وارد صفحه‌ای خاص از یک وب سایت میشن، حال اگر لینک یا url سایت فارسی باشه کار سختی هست و تقریبا در ۹۹ درصد موارد کسی لینک فارسی رو در نوار آدرس مرورگر خودش تایپ نمی‌کنه چون همون طوری که گفتیم کار دشواری هست ولی url انگلیسی به راحتی امکان پذیر هست، این مورد ممکنه برای بعضی از کابران عادی هم صدق کنه و نیازهایی خاصی به یک پست داشته باشن و لازم باشه هر روز سر بزنن، پس بهتره به راحتی کاربر در اعمال سئو داخلی سایتمون اهمیت بدیم.

ایندکس شدن سریع تر url انگلیسی نسبت به url فارسی

تجربه شخصی که خوده بنده داشتم نشون داده که لینک های انگلیسی سریع‌تر و راحت‌تر ایندکس میشن و موتورهای جستجو بیشتر دوستشون دارن و به نظرم باعث افزایش سرعت سایت هم میشه، چون url انگلیسی هندل کردنش برای سرور راحت‌تره تا فارسی، و سریع‌تر پاسخ میده، هر چند شاید این مورد قابل محسوس نباشه ولی حداقل در سرورهای اشتراکی که بیشترین میزبانی رو داره قابل توجه هست.

ایجاد شرایط سخت برای آنالیز در ابزارهای مختلف وبمستری

مشکل در url های فارسی به همین جا ختم نمیشه و گاهی در برخی ابزارهای آنالیز و ابزارهای سئو هم دیده میشه. خیلی وقت‌ها شما نیاز داری از ابزارهای مختلفی در جهت بهینه سازی و ارتقا رتبه سایت خود در گوگل استفاده کنی، مثلا یکی از این ابزارهای مهم سرچ کنسول است، مشکل زمانی آغاز میشه که ساختارهای آدرس ما فارسی هست و با چشم نمی‌توان تشخیص داد که آدرس‌های زیر برای کدام پست یا صفحه است. درحالی که در آدرس‌های انگلیسی این شرایط به راحتی در اختیار وبمستر و مختصص سئو قرار میگیره.

نمایی از آدرس های فارسی در وبمسترتولز یا سرچ کنسول نسخه قدیم

آپدیت (Jan 01 2020) عکس بالا قدیمی هست ولی از سال ۲۰۱۹ در نسخه جدید این مشکل حل شده و عکس پایین نسخه جدید است.

نمایی از آدرس های فارسی در سرچ کنسول نسخه جدید

البته عکس بالا مربوط به وبمسترتولز یا سرچ کنسول نسخه قدیم است، سرچ کنسول نسخه جدید چنین مشکلی ندارد و آدرس فارسی را به صورت زیر نمایش می‌دهد. البته آموزش سرچ کنسول را ما در میزفا به صورت کامل ارائه دادیم.
در اینجا فقط یک ابزار بررسی شد، احتمال اینکه بسیاری از ابزارها از ادرس فارسی به صورت کامل پشتیبانی نکنند بسیار است.

این همه درباره مشکلات آدرس فارسی صحبت کردیم ولی باید بگم در برخی سایت‌ها ما از ادرس فارسی استفاده می‌کنیم. چرا که برخی موضوعاتی وجود دارند که بر سئو اولویت دارن، در انتهای مقاله کمی به این مورد اشاره خواهم کرد.

چند نکته درباره url

 

درک گوگل بالاس. گوگل به خوبی میتواند بین کلمات فارسی و انگلیسی ارتباط برقرار کند و اگر شما مثلا در پست عنوانی با عبارت “سئو” را در نظر  داشته باشید و در url به شکل انگلیسی “SEO” نوشته باشید متوحه می شود url با عنوان ارتباط معنایی خواهد داشت .

مثل افزونه yoast seo ربات نباشید. افزونه یوآست سئو وردپرس و افزونه‌های مشابه دیگه یک پلاگین هستند و یا بهتر هست بگم شبیه یک ربات که صرفا فاکتورهایی رو یاداوری میکنه و توی خیلی جاها اون انعطاف پذیری نداره پس اگر متن فارسی دارید و url انگلیسی و بعدش این افزونه پیغام میده که کلمه کلیدی در url وجود نداره نشان از ضعف ربات‌ها در برابر انعطاف پذیری افکار انسان هست.

گوگل در پست SEO Starter Guide به خوبی اشاره میکنه که چه url از نگاه خودش مناسب است. به شکل خلاصه میگه، آدرس سایت رو با پاراکترهای IDs محصولات خود درج نکنید، یا مثلا از اسم‌های عمومی مثل page1.html  استفاده نکنید. همینطور مثال زده و گفته در آدرس‌ها سعی نکنید همش از کلمات کلیدی مثل baseball-cards-baseball-cards-baseballcards.html استفاده کنید. و دوباره نکاتی گفته و اشاره داره که از پوشه‌های دنباله‌دار زیاد مثل .../dir1/dir2/dir3/dir4/dir5/dir6/page.html در پیوندهای یکتا استفاده نکنید. و همینطور گفته در استفاده از کلماتی که ربطی به محتوای شما ندارد در نامک (آدرس) اجتناب کنید. توصیه گوگل برای انتخاب یک آدرس مناسب

آپدیت (April 19 2018) کارشناس گوگل آقای John Mueller حدودا یک ماه پیش از این تاریخ آپدیت در این ویدیو به سوال یکی از کاربران پاسخ داد، سوال این بود که ایا استفاده از کاراکترهای محلی و غیرانگلیسی  در url مشکلی نداره؟ آقای John Mueller اشاره کردند که مشکلی نداره و اگر استانداردهای گوگل رعایت بکنن استفاده از کاراکترهای محلی حتی میتونه بهتر هم باشه. و ایشون پیشنهاد دادن که اگر سایت شما محلی است پس url ها هم محلی باشه، که منظور از محلی بود در کشور ما همان زبان فارسی است.

نتیجه:

چه از url فارسی استفاده کنید چه از url انگلیسی خیلی فرقی ندارد، مهم این که به شکل اصولی استفاده شه، و سئو به زبان url یک سایت خیلی وابسته نیست ولی از جنبه‌های مختلف که اشاره شد اهمیت خاصی داره و جلوی دید کاربرانی هست که در SERP به دنبال سایت مورد نظر میگردن.

کاراکتر مناسب برای ادرس سایت – url استاندارد

url غیر استاندارد، به لینک هایی میگویند که از حروف غیر مجاز تشکیل شده باشد .البته url به دو شکل کلی وارد میشود یا بر اساس query string و یا به حالت معمولی وارد می شود . query string یک رشته است و به سمت سرور مقادیری را ارسال میکند . query string با علامت سوال در url شروع می شود و درونش متغیر می باشد که با علامت مساوی از مقدار آن جدا بشود و با علامت & مغییرها از هم جدا میشوند .پس بهتر است کاراکترهای علامت سوال (؟) و امپرسند (&) و مساوی (=) فقط در Query String استفاده شود . یک نمونه مثال query string از سایت ویکی‌پدیا برایتان آورده ایم :

http://example.com/over/there?name=ferret

 

مواردی که یک url استاندارد رو تشکیل میده عبارت‌اند از:

حروف انگلیسی

عدد

حروف فارسی

خط تیره (-)

حروف غیر مجاز در url زیاد است. البته ممکنه گوگل این جور url رو ایندکس کنه ولی ضعف‌ها و مشکلاتی دارن که ممکنه در برخی سرورها و در شرایطی خاص با مشکل مواجه شه.پس توصیه میشه که استفاده نکنید:

فاصله (یک فضای خالی یا space)

Underline (_)

نقطه (.)

مد (~)

Number (#)

کاراکتر Number (#) فقط برای نشانه گذاری و اسکرول کردن صفحه در سمت کاربر توصیه میشه استفاده کنید.

سئو گاهی حرفی برای گفتن نداره – سخن اخر

گاهی وقت ها استراژی یک کسب و کاری حکم میکنه که آدرس فارسی باشه و یا انگلیسی باشه، گاهی وقت ها تجربه کاربری میگه فارسی باشه و یا ممکنه بگه انگلیسی باشه، خلاصه اگر استراژی دیجیتال مارکتینگ و یا تجربه کاربری چنین تصمیم هایی بگیرن، به نظر بنده سئو تابع این تصمیم است.
هر چند میشه با یک سری ترفندهای جالب هم آدرس انگلیسی داشت و هم آدرس فارسی، اینطوری تجربه کاربری، سئو و … رو میتونید داشته باشید و به قولی اینجا نه سیخ میسوزه و نه کباب. ولی این موضوع خارج از این مقاله است.

با خوندن این مقاله میزفا الان باید بدونید که آیا آدرس فارسی بهتر است یا آدرس انگلیسی و همینطور تاثیر URL در  سئو. ولی یک مورد مهم به شما بگم، اگر بعد از خوندن این مقاله متوجه شدید که ادرس فارسی برای سئو بهتره و اثر خوبی داره شاید هنوز به خوبی با سئو آشنایی ندارید و یا اگر برعکس فکر میکنید که برای سئو آدرس انگلیسی بهتره باز همین داستان تکرار میشه. برای همین پیشنهاد میشه مقاله با دقت بیشتری بخونید و همینطور درباره سئو و فاکتورهاش بیشتر تحقیق کنید.

 :: بازدید از این مطلب : 95
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 17 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

تاثیر سرور در سرعت سایت

 

انتخاب هاست مناسب در سرمایه گذاری در آن، به عنوان اولین قدم در ساخت یک وب سایت ایده آل است. هاستی با پیکربندی حرفه‌ای می‌تواند کمک فراوانی برای کسب و کار آنلاین شما باشد، بنابراین بهتر است با کسب اطلاعاتی درباره آن، هاسب موردنظر و مناسب خود را برای سایت انتخاب کنید.
ما به ۴ مورد مهم مربوط به تنظیمات هاست در جهت بهبود سرعت سایت می‌پردازیم.

Leverage browser caching

شما می‌توانید از طریق هدرهای که وظیفه منقضی کردن فایل‌ها در  مرورگر کاربر را دارند بگویید آیا منبع یک وب سایت مورد درخواست ذخیره شود یا از کش مرورگر می‌توان آن را دریافت کرد. هنگامی که یک هدر برای منبع تعیین می‌کنید، مانند تصاویر JPEG، مرورگر آن منابع را در حافظه پنهان ذخیره می‌کند. مرتبه دیگر که بازدید کننده به صفحه می‌آید شاهد بارگذاری سریع‌تر صفحه خواهد بود و همانطور که مرورگر آن تصاویر را دردسترس خود دارد. حتما پیشنهاد میکنم مقاله حل ارور Leverage browser caching را مطالعه نمایید.

فعال باقی گذاشتن Keep-Alive

در حقیقت HTTP Keep-Alive با اتصال به TCP اجازه می‌دهد تا مدت زمان تاخیر کاهش یابد و به درخواست های بعدی نیز کمک می‌کند. بنابراین با ارائه دهنده خدمات میزبان هاست خود تماس برقرار کنید و به آنها بگویید که بررسی کنند. بیشتر شرکت های میزبان هاست قابلیت مورد نظر را فعال می‌کنند زیرا فعال بودن چنین ویژگی بدیهی است، مگر دلایلی مالی و یا سیاست های خاصی را آن هاستینگ داشته باشد، با خواندن مقاله رفع مشکل Keep-Alive شما را در درک بهتر ادامه متن بسیار یاری خواهد کرد.

Enable gzip compression

Gzipping موجب کاهش پاسخگویی HTTP شده و به کاهش مدت زمان پاسخگویی کمک شایانی می‌کند. این یک روش آسان برای کاهش مدت زمان بارگزاری صفحه خواهد بود برای بهره‌گیری از این روش کافی است یکی از روش‌های موجود در مقاله فعال سازی gzip را مطالعه نمایید.

یاهو در این باره می‌گوید:

Gzip محبوب ترین و کارآمدترین روش فشرده سازی بوده که در حال حاضر دردسترس است. از این رو نزدیک به 70 درصد میزان پاسخ گویی را کاهش می دهد. تقریبا 90 درصد ترافیک اینترنتی امروز از طریق مرورگرهایی که ادعا پشتیبانی از Gzip را دارند، ناشی می شود.

استفاده از یک CDN

یک شبکه تحویل محتوا CDN یا همان Content Delivery Network مجموعه ای از سرورهای وب بوده که در میان مکان های مختلفی توزیع می شود تا مطالب به شکل موثرتری روی کاربران ارائه شود. سرور انتخاب شده برای ارائه محتوا به یک کاربر خاص معمولا براساس اندازه گیری نزدیکی شبکه صورت می گیرد. برای مثال سروری با کمترین میزان hops شبکه و یا سروری با سریعترین زمان پاسخ انتخاب می شود. ما در مقالهCDN چیست به نکات برتر و جالبی درباره CDN اشاره کردیم، جمع بندی این نکات زمان زیادی را می‌گیرد، پس حتما خواندن آن را پیشنهاد میکنم. برای افزایش سرعت وردپرس خود می‌توانید از W3 Total Cache به کار گیرید، چرا که از تنظیمات مختلف CDN پشتیبانی می‌کند.

تاثیر منابع در سرعت سایت

در نکات بالا به مواردی که مربوط به سرور بود پرداختیم، از آنجایی که شما دسترسی کاملی به سرور خود ندارید، عناصر محتوایی تنها چیزهایی هستند که می‌توانید به دستکاری آنها بپردازید. مواردی از قبیل:

کاهش تغییر مسیر (Minimize redirects)

ریدایرکت باعث ایجاد یک چرخه درخواست پاسخ اضافی در پروتکل HTTP و در نهایت تاخیر در باز شدن یک صفحه از سایت می‌شود. در بهترین حالت، هر ریدایرکت، یک رفت و برگشت اضافی ایجاد می‌کند و در بدترین حالت ، امکان دارد چندین رفت و برگشت اضافی در پروتکل HTTP نیز به موجود آورد. در نتیجه، شما باید استفاده از تغییر مسیر را به منظور بهبود عملکرد وب سایت خود به حداقل برسانید. ریدایرکت ها باعث کاهش سرعت صفحه شما می‌شوند، زیرا رفتن به صفحه‌ای و سپس تغییر مسیر از آنجا باعث هدر رفتن زمان می‌شود. حتما پست مربوط به رفع ارور Minimize Redirects را مطالعه نمایید.

حذف رشته علامت سوال از منابع استاتیک (Remove query strings from static resources)

وجود query strings در منابع سایت ما باعث می‌شود که آن منابع در سمت کاربر کش نشود و اگر منابع همانند CSS یا JS در سمت کاربر کش نشود خطاهایی نظیر Leverage browser caching هم رخ خواهد داد و مشکلات بسیار دیگری را فراهم می‌کند، استفاده از query strings باعث می‌شود فایل‌های استایل (CSS) و جاوا اسکریپت در بسیاری از مرورگرها و همین‌طور CDN ها کش نشود. ولی این موضوع فقط یک طرف قضیه است، چرا که برخی ها وجود query string را مناسب می‌دانند، برای بهبود این موضوع و روشن شدن آن مقاله رفع ارور Remove query strings from static resources را بخوانید تا بتوانید باعث بهبود عملکرد وب سایت شوید.

مشخص کردن یک مجموعه کاراکتر (Specify a character set)

یک کاراکتر در هدرهای HTTP مشخص کنید تا سرعت رندر مرورگر افزایش پیدا کند. اگر در بررسی سایت خود در ابزار GTmetrix با خطای Specify a character set روبه‌رو شدید، پست رفع خطای Specify a character set را بخوانید.

کدهای خود کم کنید ( Minify your codes)

بهینه سازی نظرات ، بخش های CDATA ، فضاهای سفید، عناصر خالی و اندازه صفحه شما را کاهش خواهد داد. همچنین زمان تاخیر لود سایت را بهبود می‌بخشد و سرعت بارگذاری نیز کم می شود. شما می‌توانید از ابزارهای آنلاین برای فشرده سازی اسناد استفاده کنید و یا از پلاگین‌هایی که باعث بهینه سازی سایت شما می‌شود، ما در مقاله‌های رفع خطای Minify HTML ، رفع خطای Minify CSS و همینطور رفع خطای Minify JavaScript به شکل بسیار کاملی توضیحات لازمه را ارائه دادیم.

از درخواست های بد دوری کنید (Avoid bad requests)

لینک های دارای مشکل به صفحه 404/410 ختم می شوند. این باعث می شود درخواست های نامناسب بی پاسخ بماند و باید URLهای معیوب را برطرف کنید چرا که زمان لود سایت را هم بالا می‌برد. از online broken link checker  یا پلاگین وردپرس WordPress link checker به شکل رایگان استفاده کنید. اگر نیاز به توضیحات جامع و کاملی داشتید مقاله رفع خطای Avoid bad requests را حتما مطالعه نمایید.

حفظ منابع از یک آدرس سازگار (Serve resources from a consistent URL)

برای منابعی (همانند فایل‌های JS و یا CSS) که در چندین صفحه مورد استفاده قرار گرفته‌اند، مطمئن شوید که هر منبع به یک URL یکسان متکی است. اگر یک منبع با چند آدرس مختلف باز شود و محتوای یکسانی داشته باشد. این حالت ممکن است موجب افزایش هزینه DNS شوید که قطعا مطلوب نخواهد بود و برخلاف نظر مخاطب می‌باشد. از طرفی حجم، لود زمان و تعداد درخواست ها نیز بالا می‌رود. برای مثال اگر شما در دو آدرس mysite.example.com و yoursite.example.com یک فایل JS را درج کرده باشید و در صفحه اصلی از هر دو فایل js استفاده کنید مشکلاتی که ذکر کردیم رخ می‌دهد، به شکل خلاصه از فراخوانی محتواهای یکسان در آدرس های متفاوت جلوگیری کنید، خواندن مقاله رفع خطای Serve resources from a consistent URL حتما برای شما مفید خواهد بود.

کاهش جستجو دی ان اس (Reduce DNS lookups)

جستجو DNS زمانی معنی پیدا می کند که می خواهید IP آدرس یک هاست را بدست آورید. مرورگر تا زمانی که جستجو کامل نشود نمی‌توان کاری انجام دهد. کاهش نام هاست های منحصربفرد ممکن است زمان پاسخ دهی را افزایش دهد. پیشنهاد میکنم حتما مقاله جذاب و کامل رفع خطای Reduce DNS lookups را مطالعه نمایید. همینطور مقاله 8 راه افزایش سرعت و کاهش زمان لود DNS Lookups در جهت تکمیل این مقاله نیز می‌باشد.

قرار دادن CSS در بالا و JS در پایین (Put CSS at the top and JS at the bottom)

قرار دادن stylesheets در سند سر صفحه ممنوع بوده بنابراین مرورگر رندر را مسدود می سازد تا نیاز به عناصر redraw صفحه نباشد. در بیشتر موارد کاربران با یک صفحه سفید رو به رو می شوند تا زمانی که صفحه به طور کامل بارگذاری شود. این همچنین به شما کمک می کند که یک صفحه وب استاندارد مطابق با استاندارد W3 ایجاد کنید. به همین دلیل است که گفته می شود کد جاوا اسکریپت را در پایین صفحه قرار دهید. توضیحات بیشتر درباره این فاکتور بسیار تاثیرگذار را در مقاله حل Defer parsing of JavaScript بخوانید.

 

ما در این سایت بارها درباره بهینه سازی و سئو عکس ها صحبت کردیم و در اینجا به شکل خلاصه به این موارد می‌پردازیم.

تاثیر تصاویر و عکس ها در سرعت سایت

ابعاد تصویر را مشخص کنید (Specify image dimensions)

مرورگر شما قبل از آن که صفحه ای را بارگذاری کند به رندر کردن تصاویر درون آن می‌پردازد. تعیین ابعاد تصویر کمک می‌کند تا سرعت بارگذاری را کاهش داد. اگر ابعاد مشخص نشده باشد پس از بارگیری تصاویر، مرورگر شما سرعت بارگذاری آن افزایش می‌یابد. برای انجام این کار در  مشخصات ارتفاع و عرض تصویر را مشخص کنید. در مقاله رفع ارور Specify image dimensions  به نکات جالبی اشاره کرده‌ایم.

بهینه سازی تصاویر (Optimize images)

تصاویر اهمیت بسیاری در سایت داشته و باید به آن توجه داشت. اگر تصویری استفاده کنید که رنگ مطلوب یا کیفیت مناسبی ندارد قطعا مورد توجه کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت قرار نمی‌گیرد. بنابراین هرگاه به تولید محتوایی در سایت خود می‌پردازید سعی کنید به موضوع انتخاب تصویر توجه بسیاری داشته باشید. سعی کنید تصاویری که در سایت خود ذخیره می کنید از نوع JPEG باشد زیرا این فرمت بسیار متداول بوده و به شکل بهینه شده ای است. شما با فشرد چند کلید CTRL+SHIFT+ALT+S یک تصویر را ذخیره کنید و آن را در فتوشاپ به بهینه سازی بپردازید. در مقاله رفع ارور Optimize images به تشریح این موضوع و انواع راه‌حل‌ ها برای CMS های مختلف نظیر وردپرس و جوملا پرداخته‌ایم.

یکی کردن عکس‌های کوچک

به این ترفند به زبان انگلیسی Combine images using CSS sprites گرفته می‌شود، ادغام تصاویر به روش CSS Sprites که باعث می‌شود عکس های کوچک سایت که هر کدام آدرس جداگانه برای لود شدن دارند را در قالب یک عکس بزرگ‌تر در سایت فراخوانی کنیم، یعنی اگر ۱۰ عکس کوچک دارید، آن‌ها را ادغام نماییم و به یک عکس بزرگ‌تر تبدیل کنیم، این کار جدا از اینکه باعث کاهش کلی حجم سایت می‌شود، باعث کاهش تعداد درخواست‌ها هم نیز میگردد. در مقاله آموزش CSS sprites بیشتر به این موضوع پرداختیم و مثال جالبی از سایت دیجی کالا در این مقاله زده شده است و حتما مقاله را مطالعه نمایید.

 

راه‌های دیگری برای سرعت بخشیدن به صفحه وب وجود دارد که ما در دوره آموزش GTmetrix به شکل تخصصی‌تر و کامل‌تری پرداختیم و همینطور در دور آموزش ویدیویی افزایش سرعت سایت هم نیز به شکل بی‌نظیری ۸ ساعت صرفا درباره سرعت سایت به صورت عملی آموزش داده‌ایم و ان را برای شما در سایت گذاشته ایم خوشحال می شویم به آن ها سر بزنید و نظرات خود را برای ما بیان کنید.، اما در این مقاله ما سعی کردیم از مهمترین مواردی که حتی وبلاگ نویسان ساده هم باید توجه کنند، یاد کنیم. البته سرعت سایت هدف اصلی نیست اما اگر سایتی مدت زمان بارگذاری طولانی داشته باشد، قطعا راه رسیدن آن به موفقیت دشوار خواهد بود. وب سایت های مختلفی وجود داشته که سرعت بارگذاری سریعی دارند و توانستند به موفقیت برسند.

نکته بسیار مهم :  پیش از انجام تغییرات، حتما  بک آپ تهیه کنید، سوالات و دیدگاه‌های خود را می‌توانید در نظرات به اشتراک بگذارید.

کلمات کلیدی: نکات مهم افزایش سرعت وردپرس، ترفندهای افزایش سرعت، ترفندهای بهبود سرعت، نکات طلایی برای بیشتر کردن سرعت سایت، بهترین نکات برای بالا بردن سرعت سایت، نکات تاثیرگذار در افزایش سرعت، ترفندهای بهینه سازی سرعت سایت

 :: بازدید از این مطلب : 98
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 15 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

متا تگ robots چیست و چگونه میتوان آن را تنظیم کرد؟ چطور یک صفحه یا سایت را به وسیله متا تگ روبوت noindex کنیم؟ یا به عبارت دیگر چطور  صفحه ای از سایتمان را از نتایج گوگل (ایندکس گوگل) حذف کنیم؟ ما در این مقاله بسیار مفید میزفا قصد داریم توضیحات مهم و کاربری به همراه ۴ مثال مهم از متاتگ روبات را به شما ارائه بدهیم. حتما مقاله زیر را با دقت بخوانید.

نکته: عبارات متاتگ “robots” ، “ربات” ، “روبات” و “روبوت” همه یک معنا دارند ولی پیشنهاد می‌شود به شکل robots در خاطر بسپارید که این نوع نوشته اصولی‌تر است.

اهمیت متاتگ robots در سئو

هرروز در دنیای سئو روش‌های مختلفی برای بهینه سازی و افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو مخصوصاً گوگل استفاده می‌شود ولی یکی از روش‌های قدیمی که تأثیر خوبی بر دید موتورهای جستجو دارند، استفاده بهینه از متاتگ‌ها در صفحات سایت است. یکی از مهم‌ترین متاتگ ها در سئو، متاتگ robots می‌باشد.

با استفاده از متاتگ robots شما می‌توانید یک سری از دستورات مهم را به موتورهای جستجو بفهمانید و گاهی برای ارجاع  این دستورات باید برای هر موتور جستجو یک متاتگ اختصاصی درج کنید. متاتگ robots جزو سئو داخلی سایت محسوب می‌شود چرا که تغییرات و اعمال آن بر روی صفحات سایت به شکل کامل در دست مدیر و یا مشاور سئو آن سایت می‌باشد.

متاتگ robots چیست؟ با متاتگ robots شما می‌توانید به ربات‌های موتورهای جستجو اطلاع بدید که این صفحه یا سایت را ایندکس نکن یا لینک‌های این صفحه یا سایت را دنبال نکن، و البته برعکس، هر چند اگر شما از دستور <META NAME="ROBOTS" CONTENT="INDEX, FOLLOW">  استفاده نکنید به شکل پیش فرض گوگل صفحه را ایندکس و لینک‌ها را دنبال می‌کند.

اصلا ایندکس یا دنبال کردن یعنی چه؟

ایندکس (index) یعنی آقای ربات شما این حق را دارید این صفحه را بررسی کنید و در نتایج جستجو کنید و حال برعکس ایندکس می‌شود نوایندکس (noindex) که خلاف این موضوع را اشاره می‌کند.

دنبال کردن (Follow) یعنی آقای ربات شما این حق را دارید لینک‌های این صفحه را بررسی کنید و در صورتی که خود لینک a نوفالو نبود آن را دنبال کنی. و برعکس آن یعنی دنبال نکردن (nofollow).

برای جلوگیری از ایندکس شدن سایت روش‌های مختلفی وجود دارد ولی بهترین و مطمئن ترین روش برای جلوگیری و بستن صفحات سایت از نتایج گوگل همین متاتگ html است.

البته در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد و از طرفی دستورات بیشتری می‌توان از طریق این متاتگ مورداستفاده قرارداد که در ادامه مقاله میزفا به جزئیات آن‌ها به همراه مثال می‌پردازیم.

در این نوع متاتگ اصولاً دو نوع اتریبیوت مهم داریم.
اتریبیوت اول که name نام دارد که اکثر مواقع مقدار  robots را می‌گیرد مگر برای یک ربات خاص که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم. اتریبیوت دوم Content هم مقادیر مختلفی برای دادن دستور به ربات‌های موتورهای جستجو می‌گیرد که این مقادیر (دستورات) به شرح زیر است.

انواع دستورات متاتگ robots

دستور noindex

با دستور noindex به ربات‌های موتورهای جستجو این ابلاغ را می‌کنیم که این صفحه خزش یا ایندکس نشود. توجه داشته باشید که اگر آگاهی کامل از ایندکس نشدن صفحات خوددارید از دستور noindex استفاده کنید مثلاً اگر محتوای تکراری دارید و موارد دیگر. در غیر این صورت استفاده نشود بهتر است.

دستور index

دستور index به معنی اجازه دسترسی برای ایندکس کردن رادارند. برعکس دستور noindex عمل می‌کند.

دستور nofollow

دستور nofollow شبیه اتریبیوت rel=”nofollow” در تگ‌ها a هستند که به این نوع لینک‌ها، لینک‌های نوفالو می‌گویند. حال دستور nofollow در متاتگ یک صفحه به آن معناست که هیچ‌یک از لینک‌ها را ربات‌های موتورهای جستجو دنبال نکنند ولی لینک نوفالو صرفاً برای یک لینک به‌کار برده می‌شود. اگر قصد دارید مطالعه‌ای درباره لینک‌های نوفالو داشته باشید مقاله جالب لینک نوفالو را به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما بخوانید.

دستور follow

به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که لینک‌های موجود در صفحه را دنبال کند برعکس دستور nofollow است.

دستور none

این دستور معادل دستورات noindex و nofollow است به این معنی که سایت را ایندکس و لینک‌هایش را دنبال نکن. شما می‌توانید برای چنین کاری یا از دو دستور noindex, nofollow استفاده کنید یا از دستور none. هرچند به شکل کلی توصیه نمی‌شود ولی با آگاهی کامل از این دستورات استفاده کنید.

دستور noimageindex

اسپایدرهای موتورهای جستجو (همان ربات‌ها) با این دستور اجازه دسترسی به عکس‌های صفحات را نخواهند داشت. البته اگر عکسی در جای دیگر لینک شده باشد موتور جستجو می‌تواند آن را ایندکس کند.

Notranslate – prevents the page being translated in the Google SERPs

دستور notranslate

مخصوص ربات گوگل است و اجازه نمی‌دهد تا ربات گوگل در SERP ترجمه‌ای انجام دهد.

دستور noarchive

دستور noarchive برای این است که موتورهای جستجو نسخه‌ای از صفحات شمارا در کش خود قرار ندهند

دستور nocache

همان کار دستور noarchive را می‌کند ولی دستور nocache فقط برای موتور جستجوی MSN/Live اعمال می‌شود.

دستور nosnippet

اگر قصد دارید توضیحات نوشته یا همان تگ Description را در نتایج جستجو نمایش ندهید می‌توانید از دستور nosnippet برای آن صفحه استفاده کنید.

دستور noodp

کار این دستور عدم نمایش توضیحات سایت ما که در سایت‌های دایرکتوری مثل dmoz وجود دارند را در نتایج جستجو است. به این معنی که سایت dmoz از هر سایتی یک سری اطلاعات جمع‌آوری می‌کند و ممکن است موتورهای جستجو در نتایج از آن اطلاعات در زیر لینک‌های سایت ما استفاده کنند. هرچند دیگر سایت dmoz فعالیتی انجام نمی‌دهد. به سایت‌های دایرکتوری اصولا ODP گفته می‌شود.

دستور noydir

همانند دستور noodp است ولی به دایرکتوری سایت یاهو اشاره می‌کند. این دستور می‌گوید که هیچ موتورجستجویی از توضیحات سایت من که در دایرکتوری یاهو است در نتایج استفاده نکند. هر چند دایرکتوری یاهو خیلی وقت است دیگر فعالیت نمی‌کند و منسوخ شده است.

چند نکته مهم درباره  متاتگ ربات (Meta tag robots)

اگر از دستور noindex استفاده نکنید به شکل پیش‌فرض برای موتورهای جستجو index است و یا اگر از دستور nofollow استفاده نکنید به شکل پیش‌فرض follow است. این موضوع برای تمام دستورات صدق می‌کند و اگر استفاده نشوند ربات‌ها دسترسی به همه موارد رادارند.

حروف بزرگ و کوچک در دستورات اهمیتی ندارد و به این معنی که هر سه دستور زیر یک معنا را برای ربات‌ها دارند. و این موضوع را گوگل اعلام کرده که برای Googlebot متاتگ‌های زیر فرقی ندارد.

<meta name=”ROBOTS” content=”NOFOLLOW”>

<meta name=”robots” content=”nofolloW”>

<meta name=”rObOtS” content=”nOfOlloW”>

 

ربات‌های خزنده و یا بعضی ربات‌های موتورهای جستجو ممکن است متاتگ درج‌شده در صفحات را نادیده بگیرند. مخصوصاً ربات‌های اسپم یا مالور (malware robots) که برای آسیب‌پذیری، سایت‌ها را بدون توجه به متاتگ‌ها اسکن می‌کنند. و به دنبال ایمیل کاربران یا موارد دیگر هستند.

فرض کنید لینک A در صفحه A وجود دارد و دستور nofollow در صفحه A درج‌شده است و در این صورت لینک A توسط ربات‌های استاندارد و موتورهای جستجو دنبال نمی‌شوند حال اگر صفحه B بدون دستور nofollow بود و دارای لینک A هم باشد آن موقع ربات‌ها به لینک A دسترسی دارند و می‌توانند آن را دنبال کنند. گاهی ممکن است به شکل ناخواسته لینک‌هایی از طریق صفحات دیگر توسط ربات‌ها دنبال شوند.

شما می‌توانید از این دستورات برای یک موتور جستجوی خاص استفاده نمایید. یعنی اگر قصد دارید فقط دستوراتی را برای موتور جستجوی گوگل اعمال کنید کافی است به‌جای عبارت robots در متاتگ عبارت googlebot را درج نمایید. یک متاتگ گوگل ساخته شد.

 

اگر شما قصد دارید از چند دستور برای یک صفحه استفاده کنید لازم نیست برای هرکدام از دستورات یک متاتگ robots درج کنید. کافی است دستورات را با یک کاما از هم جدا کنید. همانند مثال زیر:

<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">

حتما شما هم در سایت خود چندین صفحه فرود نیز دارید (صفحه فرود چیست). متاتگ robots این صفحات را حتما چک کرده و در صورتی که تمایل دارید صفحات فرود در نتایج جستجو دیده شوند به خزندگان اجازه خزیدن و ایندکس شدن را بدهید.

تنظیمات متاتگ در وردپرس به کمک افزونه یوآست سئو

شما به کمک افزونه Yoast سئو در وردپرس می‌توانید برای کل سایت و یا هر صفحه تنظیمات متاتگ robots را تغییر دهید. اگر در هنگام درج پست به قسمت پایین مربوط به افزونه یوآست توجه کرده باشید در قسمت تنظیمات می‌توانید تغییرات لازم را اعمال کنید.

 

تنظیمات بالا صرفا فقط برای یک صفحه از سایت اعمال می‌شود برای تغییر تنظیمات کلی متاتگ robots توسط این افزونه به قسمت عنوان‌ها & متاها رفته و در سربرگ‌های گونه‌های فرسته، طبقه‌بندی، بایگانی‌ها و دیگر می‌توانید تنظیمات روبات متا را index یا noindex کنید.

امیدوارم مقاله متا تگ روبوتس (متا تگ robots) مورد استفاده شما در عمل بوده باشد، در نظر داشته باشید که این نوع متاتگ بهترین شیوه برای جلوگیری از ایندکس شدن صفحات سایت شما است هر چند روزهای دیگری هم وجود دارد که ما در مقاله گزارش removals که مربوط به نحوه حذف سایت از گوگل است، به آن اشاره کردیم.

 :: بازدید از این مطلب : 108
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

همانطور که می‌دانید سیستم مدیریت محتوای وب سایت دروپال ، توسط سازمان ها و ادارات طرفداران بسیار زیادی دارد. دروپال یک سیستم مدیریت محتوای متن باز و یا یک فریم ورک است که در حال حاضر حدود ۲.۲ درصد کل وب سایت‌های جهان از آن استفاده می‌کنند و تمامی نوع‌های مختلف وب سایت نظیر وبلاگی ، سازمانی ، شرکتی ، دولتی و غیره را می‌تواند شامل شود.

دروپال از سال ۲۰۰۱ منتشر شد ، حدودا ۲ سال قبل از وردپرس بود که وارد بازار وب شد و پس از وارد شدن وردپرس و محبوبیت فوق العاده آن برای بسیاری سوال پیش آمد که با توجه به امکانات وردپرس چرا هنوز هم افراد از دروپال استفاده می‌کنند؟! متخصصان این سوال را اینطور پاسخ می‌دهند :

امنیت : امنیت سایت اهمیت بسیاری دارد و دروپال از بالاترین درجه امنیتی و بهترین درجه گزارش خطا در سیستم خود استفاده می‌کند که در مقابل رقیب این سیستم مدیریت محتوا وردپرس برای حفظ امنیتی می‌بایست چندین افزونه و تنظیمات را روی آن اعمال کرد.

مقیاس پذیریدروپال بدون محدودیت تا چندین هزار صفحه را پشتیبانی می‌کند که در مقابل وردپرس به علت ساختار وبلاگی‌اش تا حداکثر ۱۰۰ صفحه را پشتیبانی می‌کند.

قدرتمندیسیستم ماژولار و قدرتمند دروپال توسط توسعه دهندگان طراحی شده است و به علت متن باز بودن آن در قابل توسعه نیز می‌باشد.

بسیاری از وب سایت‌های سازمانی نظیر وارنر بروس ، جایزه Emmy ، دانشگاه آکسفورد و غیره از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنند.

نمودار استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا تا سوم دسامبر ۲۰۱۷

دروپال در بازی با اعداد :

۳۸ هزار همکار کدنویس در سراسر دنیا

۳۸ درصد پروژه موفق از هر ۵۰ پروژه

بیشتر از ۱ میلیون کاربر در وب سایت Drupal.com

با توجه به این موضوع سیستم مدیریت محتوای دروپال ، رقیب قدرتمندی برای دیگر سیستم های مدیریت محتوای حاضر و معروف می‌باشد و بنابراین بحث بهینه سازی این سیستم مدیریت محتوا نیز از اهمیت به شدت بالایی برخوردار است.

با توجه به گوگل trends نمودار جست‌و‌جوی کلمه دروپال در مقابل دیگر مدیریت محتوا‌ها از وضعیت متعادل‌تری برخوردار است. با این‌حال ، این خیلی تعجب‌آور است که روند صعودی جوملا تا سال ۲۰۰۹ فوق العاده بود ولی پس از سال ۲۰۱۰ همینطور در حال کاهش هست ، تا جایی که در حال حاضر در گوگل Trends جایگاهی مانند Drupal دارد. وردپرس نیز به نوسان همچنان ادامه داده است و هنوز به عنوان پر مصرف‌ترین سیستم مدیریت محتوا به حساب می‌آید.

نمودار Google Trends

 

ما در مقاله چگونه سرعت سایت وردپرس را افزایش دهیم به سیستم وردپرس پرداختیم ولی در این مقاله می‌خواهیم به نحوه بهینه سازی سیستم مدیریت محتوا دروپال بپردازیم تا کاربران شما تجربه کاربری بهتری را احساس کنند.

افزایش‌سرعت‌عملکرد دروپال

چرا باید به افزایش سرعت دروپال اهمیت دهید؟ به علت اینکه سرعت وب سایت شما مهم‌ترین و تاثیرگذار‌ترین فاکتور ترافیک، تبدیل، درآمد و رتبه‌بندی سئو شما می‌باشد. در زیر به نکاتی از یک تحقیق موردی شرکت Radware در زمینه زمان لود صفحه می‌پردازیم.

وب سایت Shopzilla ، پس از بهینه سازی سرعت لود صفحه از ۶ ثانیه به ۱.۲ ثانیه توانست افزایش در‌آمد ۱۲ درصدی‌ کسب کند.

گوگل می‌گوید که ۲۰ درصد ترافیک وب سایت بابت هر ۱۰۰ میلی‌ثانیه ای که وب سایت شما تاخیر می‌خورد از دست می‌رود.

یاهو می‌گوید بابت هر ۴۰۰ میلی‌ثانیه بهبود سرعت لود وب سایت ، ۹ درصد ترافیک وب سایت افزایش پیدا می‌کند.

موزیلا می‌گوید ، به علت افزایش ۲.۲ ثانیه‌ای وب سایتشان، سالیانه بیشتر از ۶۰ میلیون دانلود برای مرورگر فایرفاکس خود کسب می‌کند.

آمازون می‌گوید بابت هر ۱۰۰ میلی‌ثانیه بهبود سرعت ۱ درصد به درآمدشان اضافه می‌شود.

در زیر به نکاتی واضح و ساده در زمینه چگونگی بهینه‌سازی دروپال و همچنین سریع نگه داشتن آن برای اطمینان از بازگشت بازدید‌کنندگان می‌پردازیم.

ما در این آموزش از دروپال نسخه ۷.۴۱ استفاده می‌کنیم ولی توجه داشته باشید که دروپال ۸ نیز در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۷ منتشر شده است و تغییراتی کوچکی مانند اضافه شدن پشتیبانی از PHP7 و غیرفعال‌سازی پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر ۶ ، ۷ و ۸ به آن اضافه شده است.

 

از آخرین نسخه استفاده کنید و آن را ازمایش کنید : 

استفاده از آخرین نسخه هسته دروپال یکی از پراهمیت ترین‌ بخش‌هاییست که به علت اهمیت بالای آن در ابتدای بحث مطرح کرده ایم. در آخرین نسخه‌های هسته دروپال مشکلات و باگ‌های امنیتی و نرم افزاری حل می‌شوند و عملکرد سیستم بهبود می‌یابد. بنابر این بهتر است که هسته دروپال ، پوسته‌ها و افزونه‌های وب سایتتان را بروز نگه دارید.

برای بروزرسانی ، از بخش Reports (گزارش‌ها) وارد بخش Available Updates (بروزرسانی‌های موجود) شوید.

در آن شما می‌توانید به صورت دستی از طریق گزینه Check Manually (بررسی دستی) آخرین بروزرسانی‌های موجود را پیدا کنید.

بروزرسانی دروپال

از شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده کنید:

متصل کردن یک شبکه تحویل محتوا (CDN) به دروپال یک راه سریع و ساده برای کاهش زمان لود وب سایتتان می‌باشد. با انجام این‌کار ، شما می‌توانید مطمئن شوید که ساختار‌های مختلف وب سایتتان نظیر تصاویر ، فایل‌های CSS و اسکریپت‌هایتان از چندین مکان مختلف در سراسر جهان با سرعتی فوق العاده به کاربرانتان تحویل داده می‌شوند.

شبکه تحویل محتوا

کش را به وب سایتتان اضافه کنید:

دروپال بر خلاف دیگر سیستم‌‌های مدیریت محتوا بخشی برای کش در هسته خود پیاده سازی کرده است و به طور کلی برای بهینه سازی سرعت سایت یکی از ساده ترین راه ها می‌باشد که به صورت پیشفرض غیر‌فعال است و باید آن را از طریق بخش تنظیمات فعال‌سازی کنید. برای فعال‌سازی آن بخش کش صفحات دروپال را دنبال کنید.

کش صفحات دروپال :

از بخش Configuration (تنظیمات) وارد بخش Development (توسعه) و سپس وارد بخش Performance (عملکرد) شوید.

تیک گزینه Cache pages for anonymous users و Cache blocks را فعال کنید. همچنین می‌توانید lifetime کش وهمچنین زمان انقضای کش را تعیین نکید.

پس از انجام تنظیمات روی گزینه Save Configuration (ذخیره تنظیمات) کلیک کنید.

 

با این‌حال مانند دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا دروپال نیز افزونه‌هایی برای کش دارد که در زیر نام‌های آنها را مشاهده می‌کنید:

 

Memcache

File Cache

Redis

Boost (این افزونه تمامی صفحات دروپال را به صفحات مسطح HTML تبدیل می‌کند.)

همچنین شما می‌توانید افزونه‌های بیشتری در زمینه کش را از caching modules دریافت و نصب نمایید.

Views Caching

افزونه views module یکی از پر طرفدار ترین افزونه‌های کش دروپال می‌باشد.

برای فعال‌سازی آن ابتدا از تب مدیریت ، وارد بخش نمودار‌ها و بخش Views شوید.

روی گزینه Edit (ویرایش) مخصوص آن View که می‌خواهید ویرایش کنید، کلیک کنید.

گزینه Advanced box را باز کنید.

روی گزینه Time-based کلیک کنید و روی Apply (all displays) کلیک کنید.

کش Views

سپس زمان‌های مورد نظرتان را تعیین کنید و روی گزینه Apply (all displays) کلیک کنید.

کش Views

در زیر چند نمونه از افزونه‌های در خصوص کش Views نیز معرفی شده است :

Views Content Cache

Cache Graceful

Views Cache Bully

کش پنل کاربری :

دیگر افزونه پرطرفدار مردم که به صورت نورمال از آن در دروپال استفاده می‌کنند افزونه panels module می باشد. با این افزونه پنل کاربری مدیریتتان نیز در مرورگرتان کش می‌شود. به فعالسازی این افزونه را در زیر به صورت کامل پرداخته ایم.

وارد بخش مدیریت ، نمودار‌ها (structure) ، صفحات (pages) شوید.

سپس از بخش Variants ، بخش Content و بخش Caching روی change کلیک کنید.

 

سپس روی Simple cache کلیک کنید و روی Next کلیک کنید.

کش پنل کاربری دروپال

همچنین بعد از آن شما می‌توانید زمان مخصوص کش را تعیین کنید و بعد از باید روی گزینه Save‌ کلیک کنید.

کش پنل کاربری دروپال

نوع‌های دیگر کش :

رفع خطای Add Expires headers

رفع خطای Remove query strings from static resources

رفع خطای Enable gzip compression

 

تصاویرتان را بهینه سازی کنید:

بیشتر از ۵۶ درصد حجم صفحات وب را تصاویر آن شامل می‌شوند. بنابراین بهینه سازی تصاویر باعث کاهش زمان لود بسیار تاثیر گذاری خواهد شد و چیزیست که ما همیشه برای بهینه سازی وب سایت‌های دروپالی پیشنهاد می‌کنیم.

دروپال ۶ و دروپال ۷ هنگام آپلود تصاویر فشرده سازی در تصاویر JPEG انجام می‌دهند. به صورت پیش‌فرض در دروپال ۷ این فشرده سازی ۷۵ درصد می‌باشد که برای تغییر آن مراحل زیر را دنبال کنید.

از منوی Configuration (تنظیمات) وارد بخش Image Toolkit شوید.

شما می‌توانید از آن طریق درصد کیفیت را برای فشرده سازی تصاویر انتخاب کنید و روی گزینه Save Configuration کلیک فرمایید. (قابل ذکر است که هرچه درصد کیفیت بالاتر باشد، کیفیت تصویر و حجم نیز بالا‌تر خواهد بود)

بهینه سازی تصاویر در دروپال

همچنین پلاگین هایی نیز در وردپرس موجود است که میتوانید آن ها روی ورد پرس سایتتان نصب کنید و از آن ها بهره کافی ببرید

Image Optimize

ImageMagick

لود تنبل تصاویر : این نکته را بسیار جدی بگیرید

لود تنبل تصاویر می‌تواند خیلی ساده باعث افزایش سرعت لود صفحاتتان با تنها لود کردن تصاویر قسمت‌های قابل مشاهده در صفحه مرورگر شود. معروف‌ترین افزونه دروپال در این زمینه که حدودا ۱۸ هزار دانلود نیز تا الان‌ داشته است افزونه Image Lazyloader می‌باشد.

لود تنبل تصاویر در دروپال

ما همچنین پیشنهاد می‌کنیم که افزونه Image Resize Filter نیز استفاده کنید تا تصاویرتان نسبت به سایز صفحه وب مقیاسشان کم شود و تا جای ممکن از CSS برای کاهش مقیاس استفاده نشود.

صفحات خطای 404 :

به جز استفاده از افزونه 404s ، شما می‌توانید از ابزار‌های خارجی مانند Online Broken Link Checker یا Screaming Frog برای پیدا کردن صفحات پیدا نشده ۴۰۴ استفاده کنید. این به شما امکان این را می‌دهد که منابعتان برای پیدا کردن صفحات 404 مصرف نشود. دروپال برای خطا‌های ۴۰۴ خیلی منابع مصرف می‌کند. به طور میانگین افزونه پیش‌فرض دروپال برای پیدا کردن صفحات ۴۰۴ حدود ۶۰ تا ۱۰۰ مگابایت از حافظه RAM سرور شما را مشغول می‌کند.

افزونه Fast 404 این مشکل را رفع می‌کند و کاری می‌کند که زمان یافتن خطا‌های ۴۰۴ با مصرف حافظه RAM کمتر از ۱ مگابایت پیدا و رفع شوند.

افزونه‌های غیر ضروری را غیر‌فعال کنید:

مانند هر پلتفرم مدیریت محتوای دیگری ، افزونه‌های اضافه باعث کندی سرعت دروپال می‌شود. بنابر‌این پیشنهاد نمی‌شود که در وب سایت دروپالی خود بیشتر از ۵۰ افزونه استفاده کنید. در زیر نمونه‌هایی از افزونه‌ها اضافه شده است که شما در صورتی که نیازی به آنها ندارید می‌توانید آن‌ها را غیر‌فعال کنید.

 

Administration Development tools

Devel

Devel node access

Field UI

Rules UI

Views UI

Module Filter

Blog

Forum

Taxonomy

Search

Help

Shortcut

Dashboard

Database Logging

Color

Toolbar

Tracker

Statistics (آمار ، این افزونه بر روی دیتابیس شما اطلاعات را بعد از هر لود صفحه بروزرسانی می‌کند و پیشنهاد می شود در صورتی که از گوگل آنالیز استفاده می‌کنید این افزونه را غیر فعال کنید)

 

متراکم سازی CSS و JS :

با متراکم سازی فایل‌های CSS و جاوا‌اسکریپت شما می‌توانید عملکرد Frontend و زمان دانلود فایل‌های وب‌سایتتان را بهبود بخشید و باعث شوید که مرورگرتان نیازی به ذخیره‌سازی تعداد زیادی فایل نباشد و همچنین تعداد درخواست‌های HTTP نیز کاهش یابد.

برای‌ فعال‌سازی مراحل زیر را طی کنید :

 Configuration (تنظیمات) ⬅️ بخش Development (توسعه) ⬅️ Performance (عملکرد)

تیک گزینه‌های Aggregate and compress CSS files و Aggregate JavaScript files را فعال کنید.

روی گزینه ذخیره تنظیمات کلیک کنید.

نکته : این امکان برای کاربران وارد شده به حساب کاربری و وارد نشده فعال است.

متراکم سازی CSS و JS

در صورتی که می‌خواهید به صورت تخصصی تری به متراکم سازی فایل‌های CSS و جاوا‌اسکریپت بپردازید پیشنهاد می‌کنم از افزونه Advanced CSS/JS Aggregation استفاده کنید.

معکوس کردن سرور‌های پروکسی :

قراردادن یک اپلیکیشن برای ذخیره سازی کپی کش‌های شما در سروری جداگانه امکان پذیر است. این کار را معکوس سازی سرور‌های پروکسی یا چیزی به نام شتابدهی HTTP می‌نامند. Varnish برای وب سایت‌های پر ترافیک بسیاری زیادی مانند Wikipedia ، فیس‌بوک ، توییتر و غیره استفاده شده است. در حال حاضر دو افزونه برای انجام عملیات Varnish در دروپال وجود دارد که در زیر لینک‌های آن‌ها را قرار داده‌ایم.

Varnish

Cache Expiration

ترفند‌های اضافی :

از یک Client Side برای فرم های خود استفاده کنید. افزونه Clientside Validation یکی از بهینه‌ترین انتخاب هاست و از طریق کد‌های Jquery فعالیت می‌کند.

از یک هاست با پشتیبانی از دروپال استفاده کنید.

لاگ دیتابیس را از طریق افزونه Syslog-ng غیرفعال کنید.

از طریق افزونه DB Tuner متوجه شوید که چرا وب سایتتان آهسته کار می‌کند.

افزونه PHP Filter را غیرفعال کنید.

یک هاست سریع انتخاب کنید:

و در آخر ، انتخاب یک هاست سریع و امن یکی از پر اهمیت ترین کار‌هاییست که باید برای بهبود سرعت و عملکرد وب سایتتان انجام دهید. ما پیشنهاد می‌کنیم که از هاست‌های ارزان قیمت اشتراکی استفاده نکنید به این علت که منابع در بین چند صد وب سایت تقسیم می‌شود و سرعت بالایی را به شما نمی‌دهد.

پیشنهاد ما تهیه یک هاست ابری یا یک سرور ابری می‌باشد که تمامی منابع مخصوص شماست. دلیل اصلی این پیشنهاد دسترسی شما به منابع می‌باشد.

خلاصه:

ما می‌توانیم از راه‌های زیادی عملکرد دروپال را بهینه سازی کنیم و فقط باید بدانید که باید کجا را اصلاح کنید. با پیاده سازی یک CDN برای عملیات کش ، بهینه سازی تصاویر ، لود تنبل تصاویر ، تعمیر صفحات ۴۰۴ ، متراکم سازی فایل‌های CSS و JS و غیرفعالسازی افزونه‌های غیر‌ضروری می‌توانید وب سایتتان را بهینه سازی کنید.

اگر راه دیگری برای بهینه سازی دروپال می‌شناسید ، با ما در میان بگذارید و همیشه به یاد داشته باشید که ما همیشه در میزفا پاسخگوی سوالات شما در زمینه‌های مختلف هستیم.

 :: بازدید از این مطلب : 105
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 12 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

خطوط وضعیت پروتکل HTTP چه هستند؟ ما در این مقاله یک فهرست کاملی از خطوط وضعیت HTTP یا همان HTTP status درج کرده‌ایم و مهم‌ترین این کدها را به مرور زمان در سایت میزفا تشریح خواهیم کرد. توجه داشته باشید که این کدها می‌تواند در سئو ، تجربه کاربری و همینطور فروش تاثیر ویژه‌ای داشته باشد.

نکته: کد وضعیت HTTP یا HTTP status code و یا کد وضعیت اچ تی تی پی، یک اصطلاح هستند و همینطور خط وضعیت HTTP یا HTTP status line و یا خط وضعیت اچ تی تی پی، یک معنی دارند.

خط وضعیت HTTP، اصطلاحی است که به کد وضعیت HTTP زمانی که با عبارت HTTP همراه شده است، اطلاق می‌شود، ما کدهای وضعیت HTTP مختلفی را تعریف کرده‌ایم که مهم‌ترین آن‌ها کدهای وضعیت 4XX و کدهای وضعیت 5XX هستند.

البته اگرچه از فنی نادرست است اما خطوط وضعیت HTTP در بیشتر اوقات تحت عنوان کدهای وضعیت HTTP مورد اشاره قرار می‌گیرند.

دسته‌بندی کد وضعیت HTTP

همان گونه که در پایین مشاهده می‌کنید، کدهای وضعیت HTTP، اعداد صحیح سه رقمی هستند؛ رقم نخست آن‌ها برای شناسایی یا تعریف کد مورد نظر در یک دسته‌بندی خاص استفاده می‌شود که یکی از پنج حالت زیر است:

1XX: اطلاعات – به این معنی که درخواست، پذیرفته شده است یا فرایند همچنان ادامه دارد.

2XX: تایید می‌کند که عمل با موفقیت انجام شد و یا با موفقیت دریافت شد. همانند کد 200

3XX: راهنمایی مجدد یا هدایت لازم دارد – برای تکمیل درخواست خود، به چیز دیگری نیاز دارد. همانند ریدایرکت 301

4XX: خطای سرویس‌گیرنده (سمت کاربر) که نشان می‌دهد درخواست قابلیت تکمیل ندارد یا اینکه کاربر چیزی را نادرست وارد می‌کند.

5XX: خطای سرویس‌دهنده (سمت سرور) که حاکی از ناتوانی سرور در تکمیل یا انجام درخواستی است که ظاهراَ معتبر بوده است.

درک این کدها در برنامه ای که ما استفاده میکنیم بسیار مهم است مثلا اگر برنامه ما یک سایت هست و از CMS مثل وردپرس استفاده میکنیم مهم است که این سیستم بتواند خطاها را درست تشخیص دهد تا بتوان براساس نوع کد به بررسی سایت و یا حل مشکلات پرداخت. اصولا به موارد بالا کد وضعیت یا خط وضعیت گویند ولی گاهی مثلا با اسم‌های خطای 404 شناخته می‌شود و به همین دلیل ما هم در دسته عیب یابی خطاها نیز این مقاله را قرار داده‌ایم.

اگر نرم‌افزار (برنامه مورد استفاده در سایت شما) در مورد کدی خاص، اطلاع ندارد، دستکم می‌تواند رده‌ آن را شناسایی کند. به عنوان نمونه اگر کد وضعیت 404 برای برنامه‌ی کاربردی نامشخص است، می‌تواند با این کد همانند کد 400 رفتار کند چرا که کد 404 با کد 400 در یک دسته‌بندی (رده) قرار می‌گیرد، بنابراین می‌توانیم این گونه فرض کنیم که (کد 404) به این معنا است که اشتباه یا خطایی رخ داده است که منشا آن به سرویس‌گیرنده (سمت کاربر) برمی‌گردد.

خطوط وضعیت HTTP (کدهای وضعیت HTTP + معنای آن)

کد وضعیت

معنای آن در فارسی به همراه اطلاحات انگلیسی آن

100

ادامه – Continue

101

پروتکل انتقال – Switching Protocols

102

پردازش – Processing

200

حله یا بسیار خوب – OK

201

ایجاد شده است – Created

202

پذیرفته شده است – Accepted

203

اطلاعات غیرمجاز – Non-Authoritative Information

204

بدون محتوا – No Content

205

تنظیم مجدد محتوا – Reset Content

206

محتوای ناقص (جزئی) – Partial Content

207

چند وضعیتی – Multi-Status

300

چند گزینه‌ای – Multiple Choices

301

انتقال دائم (معروف به ریدایرکت 301) – Moved Permanently

302

تغییر مسیر موقت – Found

303

دیگری را ببینید – See Other

304

اصلاح نشده – Not Modified

305

استفاده از پراکسی – Use Proxy

307

تغییر مسیر موقت (ریدایرکت موقت) – Temporary Redirect

308

تغییر مسیر دائم – Permanent Redirect

400

درخواست بد – Bad Request

401

غیرمجاز – Unauthorized

402

پرداخت الزامی است – Payment Required

403

ممنوع – Forbidden

404

یافت نشد – Not Found

405

روش غیرمجاز – Method Not Allowed

406

غیرقابل پذیرش – Not Acceptable

407

تایید پراکسی الزامی است – Proxy Authentication Required

408

مهلت زمانی درخواست، پایان یافته است – Request Time-out

409

تعارض و یا تضاد – Conflict

410

رفته (گذشته) – Gone

411

طول مورد نیاز – Length Required

412

پیش‌ نیاز لازم انجام نشد – Precondition Failed

413

موجودیت درخواست خیلی طولانی است – Request Entity Too Large

414

درخواست نشانی اینترنتی خیلی طولانی است – Request-URI Too Large

415

(این) نوع رسانه پشتیبانی نمی‌شود – Unsupported Media Type

416

بُعد درخواست، رضایتبخش نیست – Request Range Not Satisfiable

417

انتظار برآورده نشد – Expectation Failed

421

درخواست گمراه‌کننده – Misdirected Request

422

هویت غیرقابل پردازش – Unprocessable Entity

423

قفل شده – Locked

424

وابستگی از بین رفت – Failed Dependency

425

مجموعه نامرتب – Unordered Collection

426

نیازمند به ارتقارسانی – Upgrade Required

428

پیش‌نیاز لازم است – Precondition Required

429

درخواست‌های بسیار زیاد – Too Many Requests

431

فیلدهای درخواست سرصفحه خیلی بزرگ است – Request Header Fields Too Large

451

به دلایل قانونی غیرقابل دسترس است – Unavailable For Legal Reasons

500

خطای سرویس‌دهنده‌ی داخلی – Internal Server Error

501

قابل اجرا نیست – Not Implemented

502

دروازه‌ی بد – Bad Gateway

503

خدمات در دسترس نیست – Service Unavailable

504

وقفه در دروازه – Gateway Time-out

505

این نسخه از HTTP قابل پشتیبانی نیست – HTTP Version Not Supported

506

متغیر قابل انتقال – Variant Also Negotiates

507

فضا ذخیره‌سازی ناکافی است – Insufficient Storage

508

حلقهشناسایی شده است – Loop Detected

510

تمدید نشده – Not Extended

511

احراز صلاحیت شبکه مورد نیاز است – Network Authentication Required

 

فرق بین 302 با 307

شاید برای شما سوالی پیش آید که کد 302 و کد 307 که هر دو تغییر مسیر موقت هستند چه تفاوتی با هم دارند؟ فرق اصلی این دو کد در این هست که در کد 302 می‌توان از یک متد به متد دیگر رفت ولی در کد 307 امکان پذیر نیست، توضیحات بیشتر درباره متدها

فرق بین 301 و 308

تفاوت و فرق اصلی این کدها هم همانند کدهای بالا است و کد 301 قابلیت تغییر متد را داراست. به شکل خلاصه:

Temporary

Permanent

 

302

301

Allows changing the request method from POST to GET

307

308

Doesn’t allow changing the request method from POST to GET

منبع جدول

خطوط وضعیت HTTP غیر رسمی

خطوط وضعیت HTTP که در زیر به آن ها اشاره شده است ممکن می باشد به وسیله‌ی خدمات یا سرویس‌های شخص ثالث به عنوان پاسخ‌های خطا استفاده شود اما در هیچ RFC مشخص نشده است.

کد وضعیت

معنای آن در فارسی به همراه اطلاحات انگلیسی آن

103

محل بررسی (چک‌پوینت) – Checkpoint

420

روش با شکست مواجه شده است – Method Failure

420

آرامش خود را ارتقا ببخشید – Enhance Your Calm

440

پایان زمان ورود – Login Timeout

449

تلاش دوباره – Retry With

450

مسدود شده به وسیله‌ی برنامه‌های کنترل توسط والدین که در ویندوز است – Blocked by Windows Parental Controls

451

تغییر مسیر – Redirect

498

نامعتبر است – Invalid Token

499

کد مورد نیاز است – Token Required

499

درخواست به وسیله‌ی آنتی‌ویروس‌ها ممنوع شده است – Request has been forbidden by antivirus

509

پهنای باند بیش از حد مجاز است – Bandwidth Limit Exceeded

530

سایت متوقف شده است – Site is frozen

 

توجه: مهم است که به یاد داشته باشید که با وجود این که کدهای وضعیت HTTP ممکن است با شماره‌های مربوط به پیغام‌های خطایی که در متون دیگر است ، مانند کدهای خطای مربوط به مدیریت دستگاه به اشتراک گذاشته شود اما این بدان معنا نیست که این دو (کد وضعیت و شماره‌ها) در هر حالبه هم مرتبط هستند.

این عکس هم اطلاعات خوبی درباره تقسیم بندی کدها در قالب استانداردها به شما میده – منبع عکس

سایت ویکی پدیا هم در مورد این مقاله اشارات خوبی کرده است که میتوانید به آن سر بزنید

این مجموعه از مقالات سئو همه در جهت تکمیل شدن آموزش رایگان سئو می‌باشد و به امید آن که مورد استفاده شما گردد.
اگر به دنبال خطاهای بیشتری هستید قسمت ارورهای 5xx و ارورهای 4xx را مطالعه نمایید.
و در آخر خوشحال می‌شویم تجربیات و سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا بتوانیم با هم ارتباط بر قرار کرده و یا این که بیشتر با هم آشنا شویم :):: بازدید از این مطلب : 141
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 11 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

فایل robots.txt چیست

فایل robots.txt یک فایل متنی است که به‌وسیله آن خط‌مشی برای ربات موتورهای جستجو تعیین می‌کنیم که چه آدرس‌هایی را خزش و ایندکس کنند و چه آدرس‌هایی را خزش و ایندکس نکنند. توجه داشته باشید که ماهیت خزش با ایندکس فرق دارد. یک ربات باید در ابتدا خزشی را صورت بدهد و سپس تصمیم می‌گیرد که آن را در دیتابیس موتورهای جستجو ذخیره کند یا نه. اگر ذخیره شود عمل ایندکس رخ‌داده است. ما در این مقاله از سایت میزفا به نحوه ایجاد و ساخت فایل robots.txt می‌پردازیم و شما با خواندن این مقاله صرف نظر از اینکه چه نوع CMS (وردپرس، جوملا و …) دارید، می‌توانید این فایل را ایجاد و مدیریت کنید.
موتورهای جستجو با خزیدن در میان صفحات سایت شما، آن‌ها را ایندکس می‌کند و با دنبال کردن لینک‌ها وارد صفحات یا سایت‌های دیگر می‌شوند. هر ربات استانداردی قبل از خزیدن صفحه‌ای از یک دامنه، ابتدا فایل robots.txt را می‌خواند و بر اساس دستورات موجود در این فایل، اجازه خزیدن را پیدا می‌کند تا بتواند ایندکس را انجام دهد. پس باید دقت داشته باشید که چه صفحاتی را برای خزیدن منع می‌کنید چراکه اگر به‌اشتباه صفحات مهم خود را مخصوصاً صفحات فرود یا همان لندینگ پیج را از طریق این فایل برای ربات‌ها مسدود کنید ضربه بدی به سئو سایت و درنتیجه تجارت آنلاین خود وارد می‌کنید. (اهمیت و نحوه ساختن صفحات فرود یا لندینگ پیج را می‌توانید به همراه مثال در مقاله جامع صفحه فرود چیست بخوانید)
فایل robots.txt مختص ربات‌ها است اما جالب است بدانید که چنین فایلی برای انسان‌ها هم نوشته می‌شود. این فایل humans.txt نام دارد و حاوی پیامی برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما است و اصولاً به زبان انگلیسی نوشته می‌شود.
نمونه فایل robots.txt و فایل humans.txt برای سایت گوگل:

https://www.google.com/robots.txt

https://www.google.com/humans.txt

فایل robots.txt یا متاتگ روبات

اگر می‌خواهید آدرسی از صفحات و لینک‌های آن توسط روبات بررسی شود اما در نتایج جستجو نمایش داده نشود، درنتیجه باید بجای فایل robots.txt از متاتگ ربات استفاده کنید. اگر قصد دارید این روش را به شکل بهینه انجام دهید مقاله متاتگ robots ما را حتماً بخوانید تا به نکات جالبی درباره این متاتگ دست پیدا کنید.

فایل robots.txt باید در چه آدرسی قرار دهیم؟

بعد از ساخت فایل robots.txt با فرمت ASCII یا UTF-8 این فایل حتماً در آدرس http://domain.com/robots.txt مورد دسترسی ربات‌ها قرار گیرد (بجای domain.com نام دامنه سایت خود را قرار دهید). حال دو نکته درباره این موضوع:

اگر ربات خزنده قصد داشته باشد به زیر دامنه‌های ما سر بزند باید برای هر زیردامنه یک فایل robots.txt جداگانه ایجاد کنیم.

اگر سایت شما هم با www و هم بدون www باز می‌شود باید فایل robots.txt را در هر دو حالت یکسان تنظیم کنید؛ همین موضوع برای http و https هم صدق می‌کند ولی به این نکته توجه داشته باشید که اگر سایت به این شکل در دسترس باشد باعث ایجاد محتوای تکراری می‌شود که برای سئو داخلی سایت به‌شدت ضرر است و یکی از دلایل پنالتی شدن سایت در گوگل می‌باشد، چراکه تمام زیر دامنه‌ها از نگاه گوگل یک سایت مجزا محسوب می‌شود. ولی درباره این فایل بدانید که اگر زیر دامنه‌های شما جداگانه باز می‌شود گوگل برای خواندن فایل robots.txt دامنه http را اولویت قرار می‌دهد.

http://www.site.com

https://www.site.com

http://site.com

https://site.com

نکته مهم دیگر اینکه که فایل robots.txt حتما باید با حروف کوچک نوشته شود. این فایل همانند URL نام این فایل نسبت به حروف بزرگ و کوچک حساس است. به عنوان مثال آدرس‌های زیر کاملا با هم فرق دارند و فقط اولین آدرس صحیح می‌باشد.

mizfa.com/robots.txt

mizfa.com/robotS.txt

mizfa.com/robots.TXT

mizfa.com/Robotx.txt

mizfa.com/ROBOTS.txt.

نحوه ساخت فایل robots.txt

اگر بعد از مراجعه به آدرس http://domain.com/robots.txt خطایی مشاهده کردید یعنی سایت شما فایل robots.txt را ندارد. برای ساخت robots.txt کافی است به کنترل پنل هاست سایت مراجعه کنید، حال اگر کنترل‌پنل هاست از نوع سی‌پنل باشد محیطی شبیه عکس زیر دارد.

ساخت robots.txt در سی پنل

در ریشه یا روت سایت یک فایل ساده ایجاد کرده و فرمت و نام آن را robots.txt درج کنید. گوگل در مقاله Create a robots.txt file به آموزش ساخت فایل robots.txt اشاره کرده است و ما هم در ادامه این مقاله به نمونه دستورات در فایل Robots.txt اشاره خواهیم کرد اما قبل از هرچیز بهتر است ابتدا به تعریف سه کلمه‌ی کلیدی بپردازیم تا شما نیز بهتر با ان ها آشنا شوید فراموش نکنید که میتوانید نظراتخود را با در میان بگذارید .
User-agent : نام ربات موردنظر را جلوی این عبارت می‌نویسیم که البته حساس به حروف کوچک و بزرگ نیست ( به عبارت دیگر non case sensitive است). با استفاده از کیورد user-agent می‌توانید ربات خاصی را هدف گرفته یا به‌طورکلی، دستوری را خطاب به همه آن‌ها درج کنید. گاهی بعضی از موتورهای جستجو ربات‌های مختلفی نیز دارند همانند موتور جستجوی گوگل که برای تصاویر، اخبار و موارد دیگر ربات خاص خود را دارد. در ادامه مثال‌های متنوعی خواهیم زد تا بهتر به این امر پی ببرید.
لیست ربات‌های معروف موتورهای جستجو در عکس زیر:

لیست ربات‌های معروف

 

اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره ربات‌های گوگل کسب کنید این مقاله سایت گوگل را مطالعه فرمایید.
Disallow : مقابل این کیبورد، دایرکتوری‌ای را درج می‌کنید که قصد ندارید توسط ربات ایندکس شود. بعد از عبارت User-agent می‌توانید در هرچند بار که لازم باشد از Disallow استفاده نمایید. به این نکته مهم توجه کنید که ربات موتورهای جستجو به حروف کوچک و بزرگ در دایرکتوری‌ها حساس هستند. در ادامه مثال‌های متنوعی خواهیم زد تا بهتر به این امر پی ببرید.
Allow برعکس دستور Disallow است هرچند دستور Allow غیررسمی است ولی توسط اکثر ربات‌های معروف شناخته‌شده است.

نمونه دستورات در فایل Robots.txt

قبل از هرچیز بدانید که:
* به همه اشاره دارد، مثلاً همه‌ی ربات‌ها یا همه‌ی کاراکترها. در مثال‌های زیر به خوبی متوجه کاربرد * می‌شوید.
/ به تنهایی به معنی همه‌ی آدرس‌ها است.
$ به پایان مسیر یک URL اشاره می‌کند.

مثال یک – عدم دسترسی به کل سایت

در نتیجه در خط اول مثال زیر با درج * همه ربات های موتورهای جستجو را خطاب قرار می‌دهیم و در خط دوم با درج / به عدم خزش و ایندکس تمام آدرس های دامنه اشاره می‌کنیم. بنابراین دستور زیر یعنی: هیچ‌یک از موتورهای جستجو مجاز به خزیدن سایت شما نباشند.

User-agent: *

Disallow: /

 

مثال دو – دسترسی به کل سایت

دستور زیر برعکس دستور بالا می‌گویید همه ربات‌های موتورهای جستجو به کلیه آدرس‌های سایت دسترسی دارند.

User-agent: *

Disallow:

 

خلاصه تصویری از دو مثال بالا

مثال سه – عدم دسترسی به دایرکتوری خاص

دستور زیر به این معناست که ربات گوگل به پوشه blog و همه زیرپوشه‌های blog دسترسی ندارد. درواقع عدم دسترسی هم شامل آدرس mizfa.com/blog و هم شامل آدرس‌های به‌مانند mizfa.com/blog/example می‌شود. در این شرایط بقیه ربات‌ها به‌جز ربات گوگل دسترسی به این دایرکتوری را دارند.

User-agent: googlebot

Disallow: /blog

 

مثال چهار – اولویت ربات ها

همان‌طور که گفتیم موتورهای جستجو ممکن است تعداد ربات‌های زیادی برای موارد خاص داشته باشند برای همین اولویت هم برای آنان مهم است. درصورتی‌که در فایل robots.txt دستوراتی را درج کرده باشید که چند بلاک مختلف آن‌ها برای یک ربات (خزنده) صادق باشد، ربات موتور جستجو همیشه دستوری را که به‌طور واضح‌تر به آن ربات خاص اشاره می‌کند انتخاب کرده و دستورات همان بخش را اجرا خواهد کرد. مثلاً فرض کنید اگر فایل robots.txt همانند دستور زیر یک بلاک مخصوص Googlebot و یک بلاک مخصوص Googlebot-Video وجود داشته باشد. در این حالت اگر ربات عکس گوگل (Googlebot-Image) وارد سایت شما شود، در میان این بلاک‌ها از اولی پیروی خواهد کرد و اگر ربات ویدیو گوگل (Googlebot-Video) وارد سایت شود، از بلاک دومی پیروی خواهد کرد و دستورات بلاک اولی را نادیده گرفته چراکه بلاک دومی برای آن در اولویت است.

User-agent: Googlebot

Disallow: /Photo

User-agent: Googlebot-Video

Allow: /blog

مثال پنج – Regular Expression

شما می‌توانید از عبارات منظم (Regular Expression) هم برای استفاده در دستورات فایل robots.txt استفاده کنید. البته این عبارات منظم به شکل رسمی در این فایل تعریف‌نشده‌اند ولی اکثر ربات‌های معروف در دنیا از عبارات منظم نیز پشتیبانی می‌کنند. مثلاً در دستور نیز اشاره‌شده که کلیه ربات‌ها به فایل‌ها با پسوند pdf که در فولدر (دایرکتوری) test وجود دارند، نباید دسترسی داشته باشند.

User-agent: *

Disallow: /test/*.pdf$

 

مثال شش – تعیین استثنا برای دسترسی به محتوای دایرکتوری

حال قصد داریم کمی درباره وردپرس حرف بزنیم و یک فایل robots txt برای وردپرس به شکل بهینه شده و مناسب ایجاد کنیم. دستور زیر که در بسیاری از سایت‌های وردپرس استفاده می‌شود به این معناست که تمام ربات‌ها به پوشه wp-admin دسترسی نداشته باشند ولی به فایل admin-ajax.php که در این پوشه هست دسترسی پیدا کنند. البته بودن چنین دستوراتی در فایل robots.txt ضرری هم ندارد هر چند ربات توانایی وارد شدن به محیط ادمین وردپرس را ندارد ولی خطا در کدنویسی هم از سمت گوگل و هم از سمت ما طبیعتا امکان‌پذیر است. اگر توجه کرده باشید ما در این مقاله یک بار از کیورد User-agent استفاده کردیم و سپس ۲ خط دستور وارد کردیم، شما می‌توانید به تعداد دلخواه دستورات لازم را در هر خط وارد نمایید.

User-agent: *

Disallow: /wp-admin/

Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

 

مثال هفت – اشتباه رایج

یکی دیگر از دستورات رایج و اشتباه از نگاه یک متخصص سئو در فایل robots.txt وردپرس که در بسیاری از سایت‌های معروف ایرانی استفاده می‌شود کدهای زیر می‌باشند. بنده شخصاً در هیچ‌یک از سایت‌های معتبر خارجی که دارای سیستم مدیریت محتوا وردپرس هستند چنین کدهایی را پیدا نکردم. عدم دسترسی به wp-includes که در آن یک سری فایل‌های مهم مثل جی کوئری است باعث می‌شود سایت به آن شکلی که باید برای موتور جستجو نمایش دهد، خروجی نگیرد. سایت‌های مثل یوآست، نیل پتل، searchengineland و ده‌ها سایت معروف وردپرس که در مبحث سئو صاحب‌نظرهای جهانی هستند از چنین دستوراتی که باعث عدم دسترسی به فایل‌های wp-includes می‌شود استفاده نمی‌کنند، حتی سایت یوآست در این مقاله اشاره‌کرده چنین دستوراتی اشتباه است و باعث مسدود شدن ربات‌ها به بعضی فایل‌ها می‌شود که برای سئو سایت خوشایند نیست.

User-agent: *

Disallow: /wp-admin/

Disallow: /wp-includes/

نکته: در مثال فوق disallow کردن /wp-includes/ را به عنوان اشتباه رایج معرفی کرده‌ایم، نه /wp-admin/.  درج /wp-admin/ در فایل robots.txt وردپرس یک روش پیشفرض است و ترجیح دادیم در هرمثال آن را قرار دهیم. (البته Disallow کردن /wp-admin/ نسخه‌ای نیست که بشود برای همه وبسایت‌ها پیچید و کاملاً بستگی به سایت دارد)

مثال هشت – عدم دسترسی به آدرسی با کاراکتر خاص

دستور زیر وقتی کاربرد دارد که شما در آدرس‌های خود کاراکتری مانند ? را داشته باشید چراکه گاهی به دلیل مشکلات فنی در سایت، مقاله شما ممکن است با آدرس‌های مختلف و با مقادیر متفاوت انتشار پیدا کند. به همین منظور دستور زیر را به شکل موقت درج می‌کنید تا ربات‌ها آدرس‌های دارای کاراکتر علامت سؤال را ایندکس نکنند.

User-agent: *

Disallow: /*?

در مثال پایین با درج $ تأکید می‌کنیم که اگر در انتهای آدرسی علامت سوال (?) بود، آن آدرس باید Disallow شود. در نتیجه مثال پایین یعنی هیچ رباتی اجازه‌ی خزش آدرس‌هایی که با ? تمام می‌شوند را ندارند. در این شرایط آدرس‌هایی که با ? به اتمام نمی‌رسند در نظر گرفته نمی‌شوند.

User-agent: *

Disallow: /*?$

اگر به دنبال مثال های بیشتری هستید مقاله Robots.txt Specifications گوگل هم می‌تواند برای شما مفید باشد.

تست فایل robots.txt در سرچ کنسول گوگل

در نهایت بعد از ساختن فایل robots.txt نوبت به تست و صحت کارکرد آن می‌رسد.

آپدیت 2020: توجه داشته باشید در ورژن جدید سرچ کنسول امکان تست فایل robots.txt وجود ندارد. برای تست این فایل از این لینک وارد شوید. اگر با خطایی مواجه شدید URL سایت (مثلا http://mizfa.com) را در سرچ کنسول به عنوان property جدید اضافه کنید و مجدد آزمایش کنید.

گوگل در قسمتی از سرچ کنسول خود شرایط رایگانی برای تست فایل robotx.txt فراهم کرده است.  به این منظور وارد سرچ کنسول (وبمسترتولز) شوید. ( اگر به دنبال یادگیری حرفه ای سرچ کنسول هستید حتما سری به آموزش سرچ کنسول وبسایت میزفا بزنید)


در منوهای موجود سرچ کنسول “Crawl” را انتخاب کنید.

 

سپس زیرمنوی  “robots.txt Tester.” را انتخاب کرده تا ابزار تست این فایل را مشاهده کنید.

 

در سمت راست دستوراتی را مشاهده می‌کنید که در فایل robots.txt درج کرده بودید. این نشان دهنده این است که شما به درستی این فایل را ایجاد کرده‌اید و مکان آن صحیح است.

 

اگر قصد دارید مطمئن شوید که آیا ربات به آدرسی دسترسی دارد یا نه، می‌توانید در قسمت “Enter a URL to test if it is blocked” آدرس را وارد کنید و نوع ربات گوگل را هم مشخص نمایید و دکمه تست را بزنید

 

اگر با پیغام “ALLOWED” مواجه شدید به معنای آن است که ربات گوگل به آن دایرکتوری دسترسی دارد در غیر این صورت با پیغام “BLOCKED” روبه‌رو می‌شوید که بنی بر آن است که ربات دسترسی به آن آدرس (دایرکتوری) را ندارد.

اطلاعات بیشتر درباره تست فایل robots.txt در سایت گوگل مشاهده کنید.

چند نکته پایانی درباره فایل robots.txt

ربات‌های خزنده و یا بعضی ربات‌های موتورهای جستجو ممکن است به دستورات موجود در فایل robots.txt که درج‌شده را نادیده بگیرند. مخصوصاً ربات‌های اسپم یا مالور (malware robots) که برای آسیب‌پذیری، سایت‌ها را بدون توجه به این مسائل اسکن می‌کنند. و به دنبال ایمیل کاربران یا موارد دیگر هستند.

ممکن است متدهای فایل robots.txt را با متاتگ robots به اشتباه بگیرید برای همین پیشنهاد می‌شود که حتما مقاله کوتاه و مفید تفاوت فایل robots.txt با متاتگ robots را بخوانید.

موتورهای جستجو محتوای فایل robots.txt را کَش می‌کنند اما معمولا محتوای کش شده را روزی حداقل یک بار به روز رسانی می‌کنند. با این حال شما اگر تمایل دارید بعد از تغییرات در این فایل، موتورهای جستجو سریع‌تر کش را آپدیت کنند فایل خود را در این آدرس گوگل ارسال کنید. صحبت از Cache شد، آیا می‌دانستید که کش کردن سایت تأثیرات فوق‌العاده‌ای روی سرعت وبسایت‌هایی با ترافیک بالا دارد؟ راه و چاهش در مقاله بهترین افزونه کش وردپرس!

خب امیدوارم از آموزش ساخت فایل robots.txt و نکات پیرو آن استفاده کرده‌باشید و صرف نظر از اینکه از وردپرس، جوملا یا هر CMS دیگری استفاده می‌کنید بتوانید براحتی robots.txt بسازید. هرچند برای ایجاد فایل robots.txt برای وردپرس و دیگر سی ام اس ها مثل جوملا مثال‌هایی ارائه دادیم؛ اما فراموش نکنید که امکان ندارد یک فایل را به عنوان بهترین فایل robots.txt مناسب وردپرس یا CMSهای دیگر درنظر گرفت و برای همه‌ی سایت‌ها از همان یک فایل استفاده کرد.

 :: بازدید از این مطلب : 93
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 10 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

ارور 502 Bad Gateway چیست

خطای 502 Bad Gateway یک کد وضعیت HTTP  از نوع خطاهای 5xx است به این معنا که یک سرویس‌دهنده (سرور) در اینترنت، پیغامی نادرست از سرور دیگر دریافت کرده است. البته معنی لغوی آن دروازه نادرست است.

خطای دروازه نادرست در هر سایت می‌تواند سفارشی شود مثلا سایت میزفا میتواند براساس ساختار و نیاز خود نحوه نمایش خطا ۵۰۲ را تغییر دهد. اگرچه این امر نسبتاَ غیرمعمول است؛ سرورهای وب مختلف خطای 502 رو به شکل‌های مختلف نشان می‌دهند. برخی از روش‌های متداول نمایش این خطا به صورت زیر است:

چگونگی نمایش خطای 502

Error 502

HTTP 502

502 Bad Gateway

502 Proxy Error

Temporary Error (502)

502. That's an error

502 Service Temporarily Overloaded

HTTP Error 502 - Bad Gateway

Bad Gateway: The proxy server received an invalid response from an upstream server

502 Server Error: The server encountered a temporary error and could not complete your request

نمایش خطای 502 Bad Gateway در پنجره‌ی مرورگر اینترنت همانند نمایش دیگر صفحات در مرورگر است.

خطای معروف “fail whale” در توییتر درواقع نوعی ارور 502 است که معنی آن این است که ظرفیت (مراجعه) به توییتر بیش از حد است (حتی اگر خطای 503 حس بیشتری را دراین‌باره ایجاد کند).

خطای 502 Bad Gateway اگر در به‌روزرسانی ویندوز بروز کند خطای 0x80244021  یا پیام  WU_E_PT_HTTP_STATUS_BAD_GATEWAY را ایجاد می‌کند.

خطاهای 502 Bad Gateway به طور کامل از تنظیمات خاص دیوایس شما مستقل است، به این معنی که شما این خطا را می‌توانید در هر مرورگری، در هر سیستم عامل و هر دستگاه دیگری ببینید.

دلایل بروز خطای 502 Bad Gateway

در بیشتر موارد، ارور 502 Bad Gateway به دلیل بروز مسائلی بین سرورهای آنلاین که خارج از کنترل شما است رخ می‌دهد. با این حال گاهی اوقات هیچ مسئله‌ی خاصی وجود ندارد بلکه مرورگر شما فکر می‌کند این مشکل مربوط به تجهیزات شبکه‌ی خانگی شما است و یا علت دیگری دارد که خارج از کنترل شما است.

توجه: وب سرورهای مایکروسافت IIS غالباَ اطلاعات بیشتری در مورد علت بروز خطای 502 ارائه می‌دهند که این کار را با اضافه کردن یک عدد پس از عدد 502 نمایش می‌دهند مانند خطای HTTP 502.3 که به این معنی است که وب سرور در حالی که مانند یک دروازه یا پراکسی عمل می‌کند، پاسخی نامعتبر دریافت کرده است. لیست کامل از این اعداد که به عدد 502 اضافه می‌شوند و معنی هر یک را می‌توانید در آدرس زیر ملاحظه کنید.

https://support.microsoft.com/en-us/help/943891/the-http-status-code-in-iis-7.0,-iis-7.5,-and-iis-8.0

نکته: یک خطای HTTP 502.1 که از انواع خطاهای Bad Gateway است، اشاره به مشکل بروز وقفه در برنامه رابط کاربری دروازه‌ی معمول (CGI) دارد و بهتر است به عنوان موضوع وقفه دروازه 504 تلقی و عمل شود.

چگونه رفع کردن خطا 502 Bad Gateway

ارور 502 Bad Gateway غالباَ خطایی شبکه‌ای بین سرورهای اینترنت است، به این معنی که این خطا ناشی از رایانه یا ارتباط اینترنتی شما نیست.

با این حال از آنجایی که ممکن است اشتباهاتی در این راه رخ داده باشد برخی از کار هایی که ممکن است به شما کمک کند شامل :

سعی کنید نشانی سایت اینترنتی را دوباره بارگذاری کنید؛ این کار را می‌توان با فشردن دکمه‌ی F5 در صفحه کلید و یا با کلیک کردن بر روی دکمه‌ی تازه‌سازی/بارگذاری مجدد، انجام داد.

در حالی که خطای 502 Bad Gateway معمولاَ بیانگر بروز خطایی شبکه‌ای و خارج از کنترل شما است، با این حال این خطا ممکن است به شدت موقتی باشد. تلاش برای دسترسی دوباره به وب‌سایت، غالباَ با موفقیت (و رفع این خطا) همراه است.

با بستن همه‌ی پنجره‌های باز مرورگر و باز کردن یک صفحه‌ی جدید از مرورگر، بارگذاری آن را از نو شروع کنید.
این امکان نیز وجود دارد که ارور 502 که شما با آن مواجه شده‌اید ناشی از بروز مسئله‌ای در سیستم رایانه شما هنگام استفاده از مرورگر باشد. یک راه‌اندازی مجددِ ساده‌ از برنامه‌ی مرورگر، ممکن است سبب رفع مشکل شود.

حافظه‌ی پنهان مرورگر (کش) خود را پاک کنید. فایل‌های تاریخ گذشته و یا خراب‌ شده (کرش) که در مرورگر شما ذخیره شده است می‌تواند سبب بروز خطاهای دروازه نادرست 502 شود.
حذف فایل‌هایی که در حافظه‌ی پنهان قرار دارد و تلاش برای دسترسی دوباره به صفحه، مشکل را (در صورتی که ناشی از پر شدن حافظه پنهان باشد) رفع می‌کند.

کوکی‌های مرورگر (cookie) خود را پاک کنید. به دلایل مشابهی که در رابطه با حافظه‌ی پنهان (کش) ذکر شد بایستی گفت که پاک کردن و حذف کوکی‌های ذخیره شده، می‌تواند سبب رفع خطای 502 شود.
توجه: اگر ترجیح می‌دهید همه‌ی کوکی‌های خود را حذف نکنید، سعی کنید در اولین گام (حذف کوکی‌ها) کوکی‌های مرتبط با سایتی که شما در دسترسی به آن با پیام 502 مواجه شده‌اید را پاک کنید. البته بهتر است که همه‌ی کوکی‌ها را حذف کنید.

مرورگر خود را در حالت ایمن (Safe Mode) مورد استفاده قرار دهید. اجرای مرورگر در حالت ایمن به این معنا می باشد که آن را بدون تنظیمات پیش‌فرض و بدون افزودنی‌های ابزارهای جستجو (add-ons یا extensions) یا برنامه‌های اضافی نظیر نوار ابزار اجرا کنید.
البته در کروم حالت ایمن را incognito و در فایرفاکس private گویند.
اگر هنگام استفاده از مرورگر در حالت ایمن، خطای 502 رخ نداد، به این معنی است که برخی تنظیمات یا برنامه‌های اضافی دلیل بروز این خطا هستند. به تنظیمات مرورگرتان مراجعه کنید و آن را به حالت پبش‌فرض  برگردانید و یا این که به صورت انتخابی برنامه‌های اضافی مرورگر را غیرفعال کنید تا از این طریق بتوانید دلیل اصلی (بروز خطا) را پیدا کنید و مشکل را برای همیشه رفع کنید.

از مرورگر دیگری استفاده کنید. مرورگرهای محبوب عبارتند از فایرفاکس، کروم، اینترنت اکسپلورر و سافاری و دیگر مرورگرها.
اگر هنگام استفاده از مرورگری دیگر (غیر از مرورگر اصلی که بیشتر از آن استفاده می‌کنید) پیغام خطای 502 Bad Gateway مشاهده نشد، شما بایستی بدانید که علت و منبع بروز مشکل، همان مرورگر اصلی شما است. با فرض این که شما توصیه‌های عیب‌یابی ذکر شده در بالا را انجام داده‌اید، اکنون زمان آن است مرورگر خود را دوباره نصب کنید و ببینید آیا مشکل آن رفع شده است یا خیر.

اگر شما دارای نرم‌افزار MS Forefront TMG SP1 نصب شده هستید و هنگام دسترسی به صفحات وب با این پیغام کد خطا یعنی “خطای پراکسی 502” یا “ورود به شبکه انجام نشد” و یا دیگر پیغام‌های مشابه مواجه می‌شوید، آپدیت 1 نرم‌افزار را برای Microsoft Forefront Threat Management Gateway (TMG) 2010 Service Pack 1 دانلود کنید.
نکته مهم: راه حلی که در بالا اشاره شد برای همه‌ی پیغام‌های خطای پراکسی 502، مشترک نیست و فقط در موارد خاص به کار می‌رود. Forefront TMG 2010 نرم‌افزاری تجاری است که در صورت نصب آن بایستی از این مسئله آگاهی داشته باشید.

کامپیوتر ، لپ تاپ و به طور کلی رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید و یک بار آن را خاموش و روشن کنید . برخی مسائل موقت مربوط به رایانه شما و چگونگی اتصال آن به شبکه به ویژه اگر شاهد بروز خطا هنگام دسترسی به صفحات متعددی هستید، ممکن است سبب بروز خطاهای 502 شود، در این حالت راه‌اندازی مجدد رایانه می‌تواند کمک کننده باشد.

تجهیزات مربوط به شبکه خود را راه‌اندازی مجدد کنید. مسائل مربوط به مودم، روتر، سوییچ‌ها و دیگر ابزارهای شبکه می‌تواند علت بروز خطای 502 Bad Gateway و یا خطاهای 502 باشد. راه‌اندازی مجدد این دستگا‌ها می‌تواند مفید باشد.

سرویس‌دهنده نام دامنه (DNS) خود را هم در روتر و در رایانه یا دستگاه تغییر دهید. برخی از اشتباهات Bad Gateway به علت بروز مسائل و مشکلات موقتی مربوط به سرورهای DNS است.
توجه: سروهای DNS که در حال حاضر پیکره‌بندی کرده‌اید، احتمالاَ همان‌هایی هستند که به وسیله‌ی ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتِ(ISP) شما به طور خودکار اختصاص یافته است، مگر این که شما قبلاَ آن‌ها را تغییر داده باشید. خوشبختانه شماری از سرورهای DNS مفید برای استفاده وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها (مورد مناسب) را انتخاب کنید. این لینک سرورهای DNS رایگان و مفید را جهت انتخاب از سوی شما معرفی می‌کند.

برقراری تماس مستقیم با وب‌سایت نیز می‌تواند ایده‌‌ی خوبی باشد. این احتمال وجود دارد که مدیران وب‌سایت که در حال رفع علت بروز خطای 502 Bad Gateway هستند نسبت به آگاهی دادن به مخاطبانشان در مورد علت بروز مشکل علاقه‌مند نباشند :دی
نکته جالب: در توییتر  معمولا  زمانی یک سایت به طور کامل Down یا به اصطلاح خوابیده می‌شود، به ویژه اگر سایت Down شده جز وب‌سایت‌های محبوب و پرمخاطب باشد، مملو از بحث های در قالب تویت می‌شود و اگر مثلا شما چنین مشکلی خوردید در سایت های بزرگ، می‌توانید به این شبکه ها سر بزنید و با یک جستجو به اطلاعات لازم درباره خطاهای اخیر در آن سایت می‌رسید. مثلا می‌توان از هشتک های مثل  #websitedown در توییتر استفاده کرد برای پیدا کردن یک سایت خاص. به عنوان مثال زمانی که سایت فیسبوک برای مدت کوتاهی Down شد هشتک facebookdown در این شبکه اجتماعی مورد استفاده زیادی قرار گرفت. یا سایت آمازون هم در این شبکه اجتماعی مورد هدف کاربران گرفته و با هشتک amazondown تویت های بسیاری را می‌بینیم. در واقع این روش، ترفندی عالی برای اطلاع از وضعیت دیگر سایت‌ها به جز توییتر است.

با ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت خود تماس بگیرید. اگر مرورگر، رایانه و شبکه‌ی شما همگی در حال کار کردن هستند و وب‌سایت (مورد نظرتان) گزارش می‌دهد که صفحه یا سایت برای آن‌ها در حال کار کردن است، مشکل 502 Bad Gateway می‌تواند به علت مسائل مربوط به شبکه باشد که طبیعتاَ ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتِ (ISP) شما در این زمینه باید پاسخگو باشد.

بعدا مراجعه مجدد کنید. در این مرحله از عیب‌یابی (که شما انجام داده‌اید)، پیغام ارور 502 Bad Gateway، به طور قطع مسئله‌ای است که ممکن است ناشی از ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتِ (ISP) و یا شبکه‌ی وب‌سایت باشد – حتی ممکن است چنان چه تماس مستقیم حاصل کرده‌ باشید، یکی از این دو برای شما ثابت شده باشد.

گاهی ممکن است شما از سی دی ان ابرآروان استفاده کنید و اگر با ۵۰۲ رو به رو شدید، میتواند مشکل از دردسترس نبودن سرور اصلی میزبان سایت باشد. همینطور بلاک درخواست‌ها از سوی فایروال سمت هاست شما یکی از دلایل دیگر هست. در این صورت با هاست در تماس باشید.

در نحوه رفع ارور ۵۰۲ در سایت cloudflare هم ممکن است ۱۳ مورد بالا به شما کمک بسیاری بکند، ولی اگر شما خود مدیریت سرور یا هاست سایتی را برعهده دارید و یا این خطا روبه‌رو شده‌اید، پیشنهاد می‌شود جهت رفع یابی به پشتیبان سرور خریداری شده تیکت ارسال کنید.
چرا که وقتی چنین خطایی شبیه به زیر مشاهده می شود نشان می‌دهد که سایت کلودفلر به خوبی کار کرده و خطا را تشخیص داده است ولی نتوانسته ارتباط مناسبی با سرور سایت شما برقرار کند.

502 error cloudflare

در هر صورت شما تنها کسی نخوهاید بود و نیستید که با خطای 502 مواجه می‌شوید، بنابراین تا رفع مشکل نیازمند شکیبایی هستید. البته در موارد نادری ممکن است این خطا با خطاهای دیگر سمت سرور هم مرتبط باشد بنابراین مطالعه خطاهای نظیر ارور 500 ، ارور 503 ، و مخصوصا ارور 504 که بسیار به خطای 502 شبیه است، هم می‌تواند کمک مناسبی برای رفع مشکلات به شما بکند.

برای بررسی و مانیتورینگ این خطاها پیشنهاد میشه آموزش search console سایت میزفا رو حتما بررسی کنید.

 

 :: بازدید از این مطلب : 108
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 8 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

۴۰۳ یک کد است که به خطای 403 و یا ارور 403 معروف است ولی در اصل یک کدی می‌باشد که حاوی یک مشکل است. ما در این مقاله قصد داریم به آموزش رفع ارور 403 به شکل کامل اشاره کردیم، و در ادامه به راه کارهای کلی برای حل این مشکل میپردازیم و در انتها اگر شما به خوبی مطالعه کنید می‌توانید این خطا را در مرورگر خود و یا نرم افزاری که استفاده میکنید رفع کنید، همینطور می‌توانید باعث حل شدن برخی از خطاهای ۴۰۳ معروف در گوگل ، گوگل پلی اندروید، وردپرس، بلواستکس و … می‌شوید. در ادامه با میزفا همراه باشید.

اگر علاقه ای به زیاد خواندن ندارید و صرفا رفع خطای ۴۰۳ برای شما مهم است اینجا کلیک کنید تا وارد سرفصل های رفع این خطا شوید.

خطای 403 forbidden error چیست

خطای 403 forbidden error که به معنی ممنوع بودن است یک کد HTTP status از نوع کدهای 4xx است و به این معنا است که دسترسی به صفحه یا منبعی‌ که شما در تلاش برای رسیدن به آن هستید به دلایل مختلفی امکان‌پذیر نیست حال ممکن است این موضوع به دلایل افزایش امنیت ، تحریم‌ها، خرید هاست با تنظیمات نامناسب و یا خطاهای نرم افزاری و یا انسانی باشد.

سرویس‌دهنده‌های وب مختلف، خطاهای 403 را به اشکال مختلفی نشان می‌دهند. بیشترین شکل بروز این خطا را من در پایین فهرست کرده‌ام. گاهی اوقات صاحب یک وب‌سایت، (شکل نمایش) خطای HTTP 403 را  تغییر و سفارشی می‌کند که این امر چندان رایج نیست.

ظاهر شدن خطای 403 به چه صورت است

رایج‌ترین شکل‌های بروز خطای 403 به صورت زیر است:

403 Forbidden

HTTP 403

Forbidden

Error 403

HTTP Error 403.14 - Forbidden

Error 403 - Forbidden

HTTP Error 403 - Forbidden

Forbidden: You don't have permission to access [directory] on this server

معنای آن‌ها به ترتیب:

ممنوع 403

HTTP 403

ممنوع

ارور 403

ارور HTTP 403.14 – ممنوع

خطای 403 – ممنوع

ارور HTTP 403 – ممنوع

ممنوع: اجازه دسترسی به این سرویس‌دهنده (سرور) برای شما امکان‌پذیر نیست.

خطای 403 forbidden error در پنجره‌ی مرورگر همان‌ گونه نمایش داده می‌شود که دیگر صفحات وب نمایش داده می‌شوند. خطاهای 403 مانند دیگر خطاهای این رده ممکن است در هر سیستم عامل و در هر مرورگری دیده شود.

در مرورگر اینترنت اکسپلورر “The website declined to show this webpage” بیانگر خطای 403 forbidden error است. و در عنوان اینترنت اکسپلورر (IE) پیغام 403 forbidden error و یا چیزی شبیه به این پیغام را درج میکند.

خطاهای 403 معمولاَ در نرم افزارهای آفیس هم مشاهده می‌شود وقتی که لینک‌های بازکننده از طریق برنامه‌های مایکروسافت آفیس، پیامی دال بر این که قادر به باز کردن آن URL نیست، یا نمی‌توان اطلاعاتی را که مورد نیاز برنامه‌ی مایکروسافت آفیس است را دانلود کرد، تولید می‌کند.

دلایل بروز خطای 403 forbidden error و رفع آن

خطاهای (احتمالی) موجود در URL را بررسی کنید و از درست بودن نام و پسوند آدرس سایت مطمئن شوید و فقط درست بودن آن در دایرکتوری کافی نیست. بیشتر وب‌سایت‌ها به گونه‌ای پیکره‌بندی شده‌اند که امکان باز شدن سایت از طریق دایرکتوری در آن‌ها وجود ندارد بنابراین وقتی سعی در نمایش یک پوشه به جای صفحه‌ای خاص دارید، مواجهه با یک پیام 403 forbidden طبیعی و قابل انتظار است.
توجه: این مسئله تا حدودی رایج‌ترین دلیل برای یک وب‌سایت برای مواجهه با ارور 403 forbidden باشد.

کش یا به فارسی حافظه‌ی پنهان مرورگر خود را پاک کنید. شما وقتی وارد سایتی می‌شود مقداری از آن سایت در مرورگر شما کش می‌شود و بازدید دوباره شما از آن سایت ممکن است با مشکل 403 forbidden مواجه کند.

وارد وب‌سایت (مورد نظر) شوید با این فرض که این کار امکان‌پذیر است در وب سایت مورد نظر کاری که همیشه انجام میدادید و یا قصد دارید انجام دهید را شروع کنید و اگر با کد 403 forbidden یا همان خطا 403 روبه‌رو شدید می‌تواند به این معنی باشد که شما پیش از آن که بتوانید سایت آن آدرس شوید نیازمند دسترسی اضافی و یا دسترسی بالاتر (مثل ادمین) هستید.
یعنی گاهی یک وب سایت بنابر سیاست های کاری خود مثل افزایش امنیت، برخی از صفحات آن خطای 403 forbidden رخ می‌دهد که اجازه‌ی ویژه‌ای (برای ورود) لازم است با این وجود گاهی به جای اوردن صفحه لاگین، 403 forbidden استفاده می‌شود چرا که صرفا افراد خاص و محدودی وارد می‌شوند.

کوکی‌های مرورگر خود را پاک کنید؛ به خصوص اگر شما به طور معمول وارد وب‌سایت خاصی می‌شود و وارد شدن دوباره شما آخرین مرحله کار نمی‌کند.
توجه: با وجود این که ما از (حذف) کوکی‌ها سخن به میان آوردیم، اما باید از فعال کردن آن‌ها برای مرورگر خود و یا دست‌کم برای وب‌سایتی (که قصد ورود به آن را دارید) اطمینان حاصل کنید. به شکل خلاصه فعال بودن کوکی امری لازم و ضروری است ولی هر از گاهی باید کوکی مرورگر خود را پاک کنید تا شاهد کمترین خطاها باشید.

با وب‌سایت تماس برقرار کنید. ممکن است که خطای 403 forbidden، اشتباه تنظیم شده باشد، و برای افراد دیگری (که قصد دسترسی به سایت را دارند) تنظیم شده باشد، ولی این موضوع برای شما که باید دسترسی داشته باشید هم رخ داده است که مدیر آن سایت از این مشکل آگاه نیست.
نکته جالب: در توییتر  معمولا  زمانی یک سایت به طور کامل Down یا به اصطلاح خوابیده می‌شود، به ویژه اگر سایت Down شده جز وب‌سایت‌های محبوب و پرمخاطب باشد، مملو از بحث های در قالب تویت می‌شود و اگر مثلا شما چنین مشکلی خوردید در سایت های بزرگ، می‌توانید به این شبکه ها سر بزنید و با یک جستجو به اطلاعات لازم درباره خطاهای اخیر در آن سایت می‌رسید. مثلا می‌توان از هشتک های مثل  #websitedown در توییتر استفاده کرد برای پیدا کردن یک سایت خاص. به عنوان مثال زمانی که سایت فیسبوک برای مدت کوتاهی Down شد هشتک facebookdown در این شبکه اجتماعی مورد استفاده زیادی قرار گرفت. یا سایت آمازون هم در این شبکه اجتماعی مورد هدف کاربران گرفته و با هشتک amazondown تویت های بسیاری را می‌بینیم. در واقع این روش، ترفندی عالی برای اطلاع از وضعیت دیگر سایت‌ها به جز توییتر است:: بازدید از این مطلب : 78
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 7 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

بک لینک چیست

لینکی (Link) که از سایتی به سایت دیگر داده می‌شود را بک لینک می‌گویند، به عبارت دیگر اگر سایت X، آدرس سایت Y را در داخل متنی (Anchor text) لینک کند، سایت Y یک بک لینک از سایت X دریافت می‌کند. و این عمل هم به اصطلاح لینک سازی یا لینک بیلدینگ گویند. بک لینک شامل لینک سازی داخلی نمی‌شود به عبارت دیگر به لینک‌های داخلی یک دامنه بک لینک نمی‌گویند.

بک لینک اهمیت ویژه‌ای در سئو سایت دارد و همیشه مهندسین سئو در تلاش هستند تا بتوانند بک لینک بیشتری را در جهت ارتقا رتبه سایت ایجاد کنند، ولی همان‌طور که میدانید هر آنچه در سئو زیاده‌روی شود به جای تاثیر مثبت، تاثیر منفی به‌همراه خواهد داشت، لینک سازی یا لینک بیلدینگ باید اصولی صورت بگیرد و اگر به شکل اسپم و انبوه لینک سازی شود با جریمه های سنگین گوگل همراه خواهد بود چرا که لینک سازی بی‌رویه یکی از دلایل پنالتی شدن سایت در گوگل است.

لینک سازی یا لینک بیلدینگ

بک لینک انواع مختلفی دارد ولی دو نوع آن نسبت به بقیه لینک‌های دیگر معروف است لینک نوفالو (Nofollow) و لینک فالو (Follow)، ما در مقاله لینک نوفالو به شکل کاملا جامع با سوال‌های کاربردی به تشریح و اهمیت لینک نوفالو پرداختیم و تفاوت اصلی آن با لینک فالو را ذکر کردیم، پس حتما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دو نوع لینک به مقاله ذکر شده مراجعه کنید.

در ادامه به انواه Backlink از نظر ساختاری می‌پردازیم.

انواع لینک از نظر ساختاری

ساختار یک لینک به شکل زیر است و در مقابل اتریبیوت rel می‌تواند مقادیر مختلفی برای مقاصد گوناگون درج کرد. در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد. این موارد را میتوان جزئی از سئو تکنیکال یا همان سئو فنی دانست.

شاید بپرسید اتریبیوت rel چیست؟ به rel موجود در کد زیر یک نوع اتریبیوت گفته می‌شود و حال این اتریبیوت که rel هست بعد از مساوی و در داخل “” مقادیری را می‌گیرد که در ادامه ما بیشتر درباره مقادیر داخل rel صحبت خواهیم کرد.

 

Title link

لینک از نوع Alternate

این لینک برای سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه مناسب است، به این معنی است که این لینک ، به آدرسی می‌رود که شما همین صفحه را به زبانی دیگر خواهید دید.

Title link

لینک از نوع Author

این نوع لینک برای نویسنده‌ها به کار می‌رود، اگر روی آن کلیک کنید شما را به نویسنده آن مقاله ارجاع می‌دهد.

Title link

لینک از نوع Bookmark

این نوع لینک‌ها برای Bookmark (بوک مارک) کردن مناسب است چرا که لینک تغییر نمی‌کند و می‌توانید لینک مقاله را در مرورگر خود ذخیره نمایید یا همان بوک مارک کنید.

Title link

لینک از نوع Help

زمانی کاربرد دارد که بخواهید آموزشی از یک صفحه‌ را در صفحه دیگر قرار دهید. وقتی روی این لینک کلیک کنید به صفحه آموزش یا راهنمای استفاده از مقاله خواهید رفت.

Title link

لینک از نوع License

بدین معنا که این لینک ، شما را به صفحه کپی رایت مقاله هدایت می‌کند.

Title link

لینک از نوع next

به معنای این است که این لینک شما را به مقاله بعدی هدایت می‌کند.

Title link

لینک از نوع Prev

به معنای این است که این لینک شما را به مقاله قبلی هدایت می‌کند برعکس لینک next است.

Title link

لینک از نوع Nofollow

سال ۲۰۰۵ بود که رم نوفالو توسط گوگل معرفی شد. این نوع لینک به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که لینک را دنبال نکنند و اعتباری به سایت مقصد داده نشود. (در مقاله لینک نوفالو به تشریح درباره اهمیت و کاربرد این نوع لینک‌ها پرداختیم، پیشنهاد میکنم حتما بخوانید)

Title link

لینک از نوع Follow یا Dofollow

لینک فالو برعکس لینک‌های نوفالو است، شما اگر اصلا از اتریبیوت rel استفاده نکنید به شکل پیش‌فرض موتورهای جستجو آن را فالو می‌دانند، مقدار Follow با مقدار Dofollow فرقی ندارد و هر دو یک مفهوم را دارد. هر سه لینک زیر یک معنا را دارند. (در مقاله لینک نوفالو به تشریح درباره لینک فالو و فرق آن با لینک نوفالو پرداختیم)

Title link

Title link

Title link

لینک از نوع Search

به لینکی اشاره می‌کند که شما در آنجا امکان جستجو در بین مقاله‌ها را دارید.

Title link

لینک از نوع Tag

اصولا تگ‌های مقاله‌ها را با این نوع لینک به موتورهای جستجو نشان می‌دهند. این لینک‌ها نشان دهنده یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله است.

Title link

توضیحات بیشتر درباره لینک‌ها در مقاله w3.org بخوانید.

لینک از نوع noreferrer noopener

این نوع اتریبیوت ها از زمانی معروف شدند که از نسخه ۴.۷ وردپرس بروی لینک هایی که target="blank" هستند (یعنی در زمان کلیک بر روی آن لینک ما وارد تپ دیگر می‌شویم) اعمال می‌شود. اصولا تگ‌های مقاله‌ها را با این نوع لینک به موتورهای جستجو نشان می‌دهند. این لینک‌ها نشان دهنده یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله است.

رل noopener در window.opener جاوااسکریپت کمک به امنیت اطلاعات کاربران می‌کند و noreferrer به کمک هدر HTTP باعث افزایش امنیت می‌شود.

Title link

توضیحات بیشتر درباره لینک‌ها در مقاله w3.org بخوانید.

لینک از نوع Sponsored

این اتریبیوت یعنی rel="sponsored" که در سال ۲۰۱۹ یعنی دقیقا شهریور ۱۳۹۸ توسط گوگل در این لینک معرفی شد. معنای Sponsored یعنی حمایت مالی و هدف از این رل (rel) درج آن در لینک هایی است که جنبه تبلیغات دارند. درواقع لینک های تبلیغاتی و لینک هایی که اسپانسری هستند میتواند rel="sponsored" استفاده شود.

رل Sponsored یک موضوع مهم را به صورت غیرمستقیم اشاره میکند و آن اهمیت بیشتر رل نوفالو هست. درباره اهمیت بک لینک نوفالو بیشتر خوانید.

Title Sponsored

لینک از نوع UGC

عبارت ugc مخفف User Generated Content است. رل ugc هم همانند رل اسپانسر در سال ۲۰۱۹ یعنی دقیقا شهریور ۱۳۹۸ توسط گوگل معرفی شد. هدف از اتریبیوت rel="ugc" بر روی لینک های است که محتوای آن توسط کاربرها ایجاد شده است.

Title link

حالا ممکنه بعد از اینکه بفهمید بک لینک چی هست، بپرسید:

از کجا بکلینک بخریم؟  چطوری تهیه کنیم؟و یا اصلا چطور بفهمیم بک لینک خوب چیست و بعد آن را تهیه کنیم؟

این بخش از متنی که شما دارید میخونید خلاصه تجربه ۸ ساله من می باشد در این زمینه. پس به آن توجه زیادی کنید و نظرات خود را برای ما بنویسید :
نکته اول: من جای شما باشم اگر اولین باره قصد تهیه بکلینک رو دارم و تا حالا نخریم، پس زیاد سمت خرید بکلینک نمیرم، مگر وقت زیاد داشته باشم و بیام کلی مطالعه کنم و وقت بذارم و هزینه کنم تا یاد بگیرم و یا از یک مشاوره سئو کمک بگیرم و یا کلا بهتره بدم یک متخصص سئو کارهای خرید بکلینک های سایت منو انجام بده.
نکته دوم: حالت مشاوره که اشاره کردم شاید خیلی جواب نده چون مشاوره سئو اگر بخواد بهترین مشاوره رو به شما بده تقریبا باید اطلاعات خوبی از سئوی سایت شما داشته باشه. من خودم برای مشاوره دادن گاهی یک هفته دارم درباره یک سایت تحقیق میکنم طبیعتا اینطوری به ناچار هزینه مشاوره بالا میره. ولی مشاوره هایی که یک ساعته هست و شخص مشاور دهنده قبل مشاوره دادن هیچ اطلاعاتی از سایت شما نداره کمی میشه گفت صحبت ها کلی گویی میشه و به نظر شخصی من مشاوره غیرکاربردی هست چون به اون هدف اصلی که ما قصد داریم نمیرسونه.
نکته سه: بعید میدونم در محیط وب بتونید پاسخ این سوال “من میخوام برای سایتم بک لینک بخرم چطوری و از کجا بخرم” رو پیدا کنید، منابعی که برای اموزش ساخت بک لینک وجود داره بسیار ناقص هست و اصلا در هیچ سایتی غیرممکنه کامل درباره بک لینک صحبت کنن، من خودم سال ها هست قصد دارم یک سری مقالات جامع درباره بک لینک بنویسیم ولی متاسفانه نتونستم.
نکته چهار: فرض کنید اصلا شما یک منبع خوب و کامل پیدا کردید، کمی فکر کردید که اون کسی که این منابع رو نوشته چطوری اصلا میتونه ۱۰۰ ها مقاله بک لینک رو اپدیت نگه داره؟ همین الان در میزفا ۳۰۰ مقاله ای که توسط ۸ نفر اپدیت میشن نزدیک به ۱ سال و نیم طول میکشه. از طرفی فرض کنیم اصلا اپدیت هم هست (فرض محاله البته) میدونید بکلینک و ساخت لینک های خارجی مثل بازی با چاقو هست؟ و میتونید با این چاقو به سایت خودتون آسیب جدی بزنید؟ همینطور برای ساخت بک لینک اصولی برای سایت خودتون باید یک مسیر اختصاصی پیدا کنید، درواقع برای هر سایت باید یک مسیر بک لینک ساخت، مثل استراتژی میتونه که تا الان من یک بار هم ندیدم در دو کسب و کار مختلف یک نوع استراتژی بچینیم.
نکته پنج: خیلی از دوستان اصلا توجه به سئو داخلی نمیکنن و به قولی خوددرمانی یا به قول ما خودسئویی میکنن، خیلی از دوستان تماس گرفتن با ما و نیاز به لینک خارجی دارن، هر چند ما چنین خدماتی نداریم و کلا اختصاصی برای سایتی لینک سازی نمیکنیم و فقط تو پروژه های ۰ تا ۱۰۰ لینک سازی میکنیم ولی وقتی بررسی میکردیم میدیدیم که اون سایت اصلا نیاز به لینک نداره و انقدر سئو داخلی اون سایت مشکل داره که نیاز نیست هنوز بره سراغ لینک سازی.

مواردی که بالا خدمتتان عرض کردیم ممکن است قابل پذیرش همه وب سمتر ها نباشد و یا این که اشتباه باشد اما نظراتی بود که ان ها را صادقانه بیان کردیم. با این حال من خودم همیشه مشاوره میگیرم از چیزهایی که اطلاع ندارم، من خودم وقتی ماشین میخرم یا ملک و یا حتی توی بورس شرکت میکنم چون تخصص کافی ندارم و از مشاوران کمک میگیرم و خب خداروشکر همیشه جواب داده.

پایان و نکات تکمیلی

۱) دقت داشته باشید که ما درباره انواع لینک‌ها یعنی تگ a در HTML صحبت کردیم هر چند برخی از این ویژگی‌ها را می‌توان در تگ link که در header هم مشاهده کرد.

۲) از طرفی میتوان در یک لینک برخی اتریبیوت ها را با هم استفاده کرد مثلا:

Title Sponsored

یا مثلا

Title Sponsored

۳) الگوریتم های گوگل اهمیت زیادی به این اتریبیوت ها میدهند. بنابراین در جای درست استفاده کنید. اگر آشنایی به مباحث سئو ندارید از یک متخصص سئو که حداقل آشنایی نسبی با کسب و کار شما دارد کمک بگیرید.

حال باید در پایان کار بدانید بک لینک چیست و چه انواعی به کمک اتریبیوت ها دارد. اگر سوالی و یا نظری درباره این مقاله بک لینک داشتید حتما در نظرات برسید.

 :: بازدید از این مطلب : 87
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

Cloudflare چیست و نحوه فعال سازی و آموزش تنظیمات آن

کلودفلر یا به انگلیسی Cloudflare یک شرکت ارائه دهنده خدمات شبکه تحویل محتوا (CDN) ، دارای تنظیمات DNS پیشرفته، محافظت کننده از حملات DDOS  و  خدمات امنیتی می باشد. آنها به علت ارائه SSL رایگان و افزایش سرعت و تنظیمات بهینه DNS ، و ارائه دادن یک شبکه قوی و قدرتمند شامل بیشتر از 100 سرور مختلف در سراسر جهان شهرت بسیار زیادی در جامعه و صنعت شبکه و وب به دست آورده‌اند.

آنها توسط خیلی از شرکت های معروف پشتیبانی و حمایت می شوند مثل گوگل !  و از مشتریان معروف آنها می‌توانیم به سیسکو ، zendesk ، Digital Ocean و nasdaq اشاره کنیم.

البته سایت‌های بزرگ ایرانی همانند دیجی کالا و بامیلو هم نیز در مقطعی از زمان از این سرویس CDN قدرتمند استفاده می‌کردند، پس اهمیت بالای یادگیری و آموزش راه اندازی CDN رو با این نکته بیشتر متوجه میشیم.

برای استفاده از سرویس‌های Cloudflare در وب سایت وردپرسی خود مراحل زیر را با دقت در میزفا دنبال کنید. ما در وب سایتمان برای افزایش سرعت سایت بیشتر به اکثر کاربرانمان که هاست خارجی دارند استفاده از Cloudflare را پیشنهاد می‌کنیم و اگر قصد تهیه پنل‌های پولی این شرکت را دارید مکان هاست اهمیت چندانی برای شما نخواهد داشت . اگر هاست ایرانی را خریداری کرده اید  و میخواهید کلود فلر را بر روی سایت خود فعال کنید ممکن است سایت شما با اختلالات لحظه‌ای مواجه شود، اگر سایت شما بر روی هاست ایران است بهتر است از cdn های ایرانی مانند ابر آروان استفاده کنید که با هاست های ایرانی سازگاری کامل دارد.

آموزش cloudflare

اگر شما به دنبال یک راه آسان برای بهبود سرعت سایت و افزایش امنیت وب سایت وردپرسی خود هستید، سایت Cloudflare.comبا امکانات پیشرفته ای که در اختیار شما میگذارد میتواند یکی از بهترین گزینه هایی باشد که شما میتوانید آن را انتخاب کنید.

بیشتر مشتریان سایت Cloudflare از سرویس رایگان این شرکت استفاده می‌کنند، در سرویس رایگان این شرکت به شما یک پنل با امکان استفاده از CDN با پهنای باندی نامحدود، SSL رایگان ولی با یک سری امکاناتی محدود داده می‌شود.

در این پست آموزش استفاده از سی دی ان cloudflare سعی خواهد شد به جنبه‌های مختلف این ابزار پرداخته شود.

نکته: برای استفاده از سرویس های رایگان Cloudflare شما می بایست DNS مخصوصی که این سایت برای دامنه شما می‌سازد را روی دامنه خود تنظیم کنید و این بدان معناست که شما با استفاده از Cloudflare امکان داشتن DNS اختصاصی با نام دامنه خود را ندارید.

آموزش نصب کلود فلر (Install Cloudflare)

خب به آموزش نصب cloudflare رسیدیم، در آموزش فعال سازی کلود فلیر تصور شده است که شما از قبل یک اکانت کاربری در وب سایت Cloudflare ایجاد کرده اید. اگر تا به حال در این وب سایت ثبت نام نکردید ، وارد وب سایت Cloudflare شوید و ثبت نام کنید چرا که برای استفاده از کلودفلر طبیعتا نیاز به ثبت نام است.

مرحله اول – اضافه کردن سایت در کلودفلر

بریم که آموزش تنظیمات cloudflare رو شروع کنیم. وارد اکانت کاربری خود در وب سایت Cloudflare شوید و روی “+ Add Site” کلیک کنید و منتظر بمانید تا صفحه اضافه کردن سایت باز شود.

نحوه ثبت سایت در cloudflare

در صفحه باز شده آدرس وب سایت وردپرسی و یا غیر وردپرسی خود را وارد کنید و روی “Add Site” کلیک کنید. (توجه داشته باشید که نیازی به وارد کردن http/https و www. نیست و برای استفاده از کلودفلر cloudflare تنها آدرس دامنه کافیست).

اضافه کردن دامنه در cloudflare

پس از ثبت وب سایت شما باید، پلن مورد نظرتان را ، پس به مرحله دوم یعنی انتخاب پلن می‌رویم.

مرحله دوم – انتخاب پلن

در مرحله بعدی آموزش استفاده از CDN وبسایت Cloudflare شما می بایست بسته یا Plan کلودفلر خود را مورد انتخاب قرار دهید که ما در این آموزش بسته رایگان را انتخاب می‌کنیم، برای هاست‌های داخلی (هاست ایران) پلن رایگان توصیه نمی‌شود.

بعد از انتخاب بسته مورد نظر روی Confirm کلیک می کنیم . برای اطلاع بیشتر از امکانات بسته ها به قسمت Plan وب سایت Cloudflare مراجعه کنید.

انتخاب پلن کلود فلر

پس از تایید و انتخاب پلن، چند دقیقه باید منتظر بمانید تا اولین تنظیمات مربوط به وب سایت شما بررسی و انجام شود.

انجام تنظیمات اولیه توسط کلود فلر

مرحله سوم – تنظیم DNS در کلودفلر

در مرحله سوم آموزش تنظیمات cloudflare به قسمت مهم DNS ها می‌رویم. کلودفلر برای DNS ها به شما دو خدمت ارائه می‌کند (On Cloudflare و Off Cloudflare) که اولین خدمت استفاده از CDN و امکانات امنیتی است و دیگری نیز تنها متصل کردن یکی از رکورد ها از طریق کلودفلر به سروری دیگر است و در این خدمت هیچ امکان CDN و امنیتی به شما تعلق نمی‌گیرد و شما مستقیم به سرور مقصد متصل می‌شوید .

بیشتر کاربران بسته به نیازشان سعی دارند که هرچیزی که کلود فلر پیشنهاد می‌کند را در DNS خود رعایت کنند .

برای اینکه مطمئن باشید که رکورد DNS شما به کلودفلر متصل است و از خدمات CDN و امنیتی آن استفاده می‌کند به ابر جلوی رکورد DNS نگاه کنید و مطمئن شوید که نارنجی رنگ است و اگر نارنجی رنگ نیست با یک کلیک رو ابر، آن را به ابر نارنجی تغییر دهید (این کار باعث فعال شدن امکانات کلود فلر در رکورد DNS شما می‌شود).

همچنین اگر شما رکوردهای اضافه‌ای مانند رکوردهای MX در دامنه خود دارید سعی کنید که آن رکوردها را از Cloudflare جدا کنید و برای جداسازی باید امکان استفاده از خدمات CDN را در آن رکورد غیرفعال کنید (ابر رنگ طوسی به معنای غیرفعال می‌باشد).

هنگامی که تمامی رکورد ها را وارد کردید روی Continue کلیک کنید . این رکوردها را بعدا نیز می‌توانید در هرزمان که خواستید تغییر دهید.

تنظیمات DNS کلودفلر

مرحله چهارم – تنظیمات NameServers

در این مرحله از آموزش cloudflare شما باید نیم سرورهای دامنه (NS) خود را به آنچه Cloudflare تعریف کرده است ، تغییر دهید .

از آنجایی که Cloudflare مانند یک Proxy عمل می‌کند ، با اتصال نیم سرور های دامنه خود به این شرکت ، کاربر برای دسترسی به سایت شما بعد از وارد کردن URL وب سایت شما مستقیما به نزدیک ترین سروری Cloudflare به منطقه محل زندگی وی دارد متصل می‌شود و این باعث افزایش سرعت بارگذاری وبسایت شما می‌شود.

قابل توجه عزیزانی که ترس از قطع شدن وب سایتشان هنگام تغییر نیم سرورها را دارند: با توجه به تغییر نکردن سرور مبدا شما پس از تغییر نیم سرورهای وبسایت هیچگونه قطعی و یا به اصطلاح DownTime نخواهید داشت.

بعد از تغییر نیم سرورها به آنچه که Cloudflare تعریف کرده است ، روی Done, check nameservers کلیک کنید.

تنظیمات DNS کلود فلر

تغییر نیم سرور ها ممکن است از 1 تا 72 ساعت به طول انجامد مخصوصا در دامنه‌های ir که زمان زیادی لازم دارد.

مرحله پنجم – تنظیم IP و DNS

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که برای وب سایتتان دی ان اس (DNS) و ای پی اختصاصی (IP) گرفته‌اید و فراموش کردید که در قسمت DNS کلود فلر وارد کنید ، می‌توانید از طریق منو وارد بخش DNS ها شوید و DNS و IP اختصاصی خود را در کلود فلر وارد کنید و یا تغییراتی در DNS هایتان ایجاد کنید.

تنظیمات IP و DNS کلودفلر

بخش تنظیمات DNS در کلودفلر یک استفاده دیگر هم دارد و آن اینکه اگر زمانی انتقال هاست صورت گرفت کافی است IP هاست قدیم را در این بخش به IP هاست قدیم تغییر دهید.

حال به ادامه آموزش استفاده از این CDN می‌رویم و اگر تمامی مراحل را انجام دادید . سایت شما به کلود فلر متصل شده.

مرحله ششم (اختیاری) – نصب افزونه کلودفلر در وردپرس

یک مرحله اضافه‌تر از آموزش تنظیمات cloudflare برای کاربران استفاده کننده از وردپرس وجود دارد که اجباری نیست ولی استفاده از پلاگین رسمی Cloudflare در وردپرس جلوی اشکالات را می‌گیرد.

نصب افزونه کلودفلر در وردپرس

شما میتوانید پلاگین رسمی Cloudflare را که برای تنظیمات کلود فلر است، از مخزن وردپرس و یا با یک جستجو در قسمت افزودن افزونه بهلیست پلاگین های خود اضافه کنید.

از امکانات این پلاگین می توان به امکانات زیر اشاره کرد :

رفع بعضی از مشکلات بخش نظرات وردپرس

پاک کردن حافظه کش خودکار

نوشتن یک سرصفحه برای جلوگیری از انتقال های غیر قانونی هنگامی که SSL فعال است.

امکان تغییر تنظیمات اکانت Cloudflare از پلاگین

امکان تماشای تعداد کلی بازدید کنندگان ، میزان پهنای باند ذخیره شده و تهدید های مسدود شده

پشتیبانی از HTTP2/Server Push

پس از نصب پلاگین رسمی کلودفلر روی وردپرس ، شما باید ایمیل و API اکانت خود را وارد کنید. (برای دریافت API خود وارد اکانت کلودفلر شوید و روی my profile کلیک کنید .

سپس در بخش API روی View API Key رو به روی Global API Key کلیک کنید و API خود را کپی و در پلاگین وردپرس بارگزاری کنید )

بعد از وارد کردن ایمیل و API رو Save API Credentials کلیک کنید.

تنظیم API در افزونه کلودفلر در وردپرس

بررسی اجمالی بر روی تنظیمات کلودفلر

در زیر تب Home ، بهتر است که روی Apply کلیک کنید تا تنظیمات پیشفرض اعمال شود .

تب home در کلودفلر

در زیر تب Settings ، اگر از کاربران Pro کلود فلر باشید میتوانید بهینه سازی تصاویر و حالت توسعه را فعال کنید .

همچنین می‌توانید سطح امنیتی وب سایت خود را تعیین کنید و از طرفی باعث شوید تمام منابع سایت شما بر روی HTTPS تنظیم شود.

قسمت Speed و security در CloudFlare

در زیر تب Analytics ، شما میتوانید لیست پهنای باند ذخیره شده ، تهدید های مسدود شده و تعداد کل بازدید کنندگان خود را مشاهده کنید.تب Analytics در CloudFlare

مشکل رایج Cloudflare در سایت‌ها

سایت Cloudflare به عنوان هدیه به تمامی دامنه های بین المللی (به جز دامنه ir) یک گواهینامه دو ساله SSL می‌دهد (کلودفلر امکان استفاده https را به طور کلی برای دامنه های ir بسته است و به قولی SSL را برای این دامنه‌ها تحریم کرده است).

مشکل cloudflare آنجا شروع می‌شود که وبسایت شما قبل از ثبت نام در Cloudflare گواهینامه SSL دیگری داشته باشد که در این صورت به علت ناهمخوانی دو SSL و همچنین تلاش برای جایگزین کردن خود به جای آن یکی وب سایت شما دچار مشکل می‌کند.

مشکل رایج در CloudFlare چیست : 

در این مواقع شما می بایست وارد اکانت کلودفلر خود شده و در بخش SSL ، گواهینامه SSL را به شکل Flexible در بیاورید که مشکلات را از بین ببرید و گواهینامه ها را از جنگ با یکدیگر در بیاورید.

تنظیمات اضافه برای کلودفلر چیست و چگونه میتوانیم آن را درست کنیم؟

شما در این مقاله اینکه کلود فلر چیست ، سایت cloudflare چه امکاناتی داره ، نصب cloudflare و تنظیمات کلود فلر رو باهاش آشنا شدید و می‌توانید یک CDN برای وب سایت خود راه اندازی کنید. آنچه ما در این آموزش cloudflare گفتیم تنها آشنایی مختصر شما با کلودفلر بود و امیدواریم آموزش استفاده از تنظیمات این CDN معروف مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

شما همنطور میتوانید که با ورود به وب سایت Cloudflare و خواندن مستندات این وب سایت آموزش Cloudflare را بسته به نیاز خودتان مشاهده نمایید.

 :: بازدید از این مطلب : 172
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 5 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

درباره نحوه رفع خطای 503 service unavailable در این مقاله صحبت خواهیم کرد و شما در انتها خواهید توانست به راحتی مشکل ارور ۵۰۳ سایت خودتون حل کنید. در ابتدا درباره اینکه ارور 503 چیست صحبت خواهیم کرد و سپس به نحوه رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

خطای 503 Service Unavailable یکی از کدهای معروف http status است که معنی آن به شکل لغوی سرویس در دسترس نیست 503 استفاده می شود . یک کد وضعیت HTTP از نوع کدهای 5xx است.
ارور 503 در اینترنت به این معنای این می باشد که سرویس‌دهنده‌ی وبسایت در حال حاضر در دسترس نیست، خطای 503 پیامدی بد برای سئو سایت است اگر تعداد دفعات و زمان آن بالا رود. البته این پیامد بد در همه صفحات به معنای بد بودن نیست، مثلا در کجا؟
مثلا زمانی که شما در حال آپدیت کردن پلاگین و یا قالب وبسایت وردپرسی خود هستید در آن لحظه کوتاه این ارور نشان داده می‌شود.
درواقع بهتر است در این شرایط به جای گفتن ارور ۵۰۳ بگویم کد ۵۰۳، چرا که به جای ارسال کد ۲۰۰ موفق کد ۵۰۳ عدم دسترسی را نشان می‌دهد و این ارور نیست، مگر صفحات مهم که ترافیک خوبی از گوگل داریم چنین خطایی را بدهد.

به همین دلیل باید صفحات مهم سایت خود را مانیتورینگ کنید و یکی از روش‌ها در search console گوگل است که قابلیتی برای نظارت وجود دارد. 

 

ولی مشکلی که در این قسمت به وجود می آید آن می باشد که : 

مشکل این است که در سرچ کنسول Search Console وقتی گوگل صفحه ای را با ارور ۵۰۰ نشان می‌دهد یعنی اینکه ربات‌های گوگل این خطا را دیده‌اند و شاید آن تاثیر منفی بر سئو اعمال شده باشد. برای همین پیشنهاد می‌شود که قبل از دیده شدن توسط ربات این ارور را رفع کنید. حال چطور؟

در وبلاگ ما مقاله‌ای با عنوان 15 ابزار مانیتورینگ وبسایت معرفی شده که این ابزارها می‌توانند به خوبی سایت شما را در هر لحظه رصد کنند و اگر مشکلی به وجود بیاید و خطایی رخ دهد، این ابزارهای مانیتورنیگ سریع از طریق ایمیل اطلاع رسانی می‌کنند. در این صورت شما دیگر نگران بدنام شدن برند خود و یا فروش کم دروبسایتتان نخواهید بود و با خیال راحت می‌توانید به امور دیگر برسید:: بازدید از این مطلب : 94
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 3 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : عبادی

ارزیابی دقیق سرعت لود وب سایت با ابزار Pingdom

امروز قصد داریم تا با نگاهی عمیق به یکی از پرطرفدار‌ترین ابزار آنلاین تست سرعت سایت یعنی ابزار Pingdom و چگونگی استفاده بهتر از این ابزار بپردازیم. البته بارها در پست‌های مختلف آموزش سئو به سایت Pingdom اشاره کردیم و حتی در مقاله برترین ابزارهای آنلاین جهت تست سرعت سایت نیز به شکل خلاصه این ابزار قدرتمند را تشریح کردیم. شما با ابزار Pingdom می‌توانید تحلیلی آبشاری از وب سایت خود داشته باشید. این تحلیل‌ها به شما کمک می‌کند تا مشکلات عملکرد وب سایتتان را تشخیص دهید و با حل آن‌ها وب سایتی بدون مشکل سرعت سایت داشته باشید. مشاهده می‌شود که بعضی از کاربران وردپرسی ما که به اطلاعات نمایش داده شده در Pingdom آشناییت ندارند، با دستکاری وب سایت سرعت لود وب سایت را از قبل هم بد‌تر می‌کنند.

ابزار Pingdom

Pingdom یک شرکت ارائه خدمات مانیتورینگ آپتایم و خدمات مدیریت عملکرد وب سایت مستقر در سوئد می‌باشد. همواره یکی از چیز‌هایی که هر وب مستری با آن آشناست، ابزار بررسی سرعت لود وب سایت Pingdom می‌باشد و در بین کاربران وردپرسی نیز می‌توان یکی از پرطرفدارترین ابزار‌ها آن را معرفی کرد. چرا؟ اولین دلیل آن استفاده بسیار ساده آن است ، برای استفاده از آن نیازی نیست که کاربر خیلی حرفه ای باشد و برای کاربران عادی وردپرس کاربردی ساده دارد که در ابزار‌های جایگزین کمتر دیده می‌شود. گاهی اوقات امکانات بعضی از ابزار‌ها انقدر پایین است که اصلا جای صحبتی باقی نمی‌گذارد.

Pingdom

ابزار Pingdom امکان تست وب سایتتان را از ۵ مکان مختلف می‌دهد، که لیست آن‌ها در زیر آورده شده است:

Dallas, Texas, USA

Melbourne, Australia

New York City, New York, USA

San Jose, California, USA

Stockholm, Sweden

مکان فیزیکی که انتخاب می‌کنید خیلی مهم است، زیرا درواقع مربوط به جایی می‌شود که وب سایت شما میزبانی می‌شود. با این حال، به ادامه مقاله توجه فرمایید، در ادامه به جزئیات بیشتری اشاره خواهیم کرد.

تحلیل آبشاری با استفاده از ابزار تست سرعت Pingdom

یک صفحه وب به طور کلی از چندین ساختار مانند HTML،‌CSS،JS، تصاویر و ویدیو‌ها تشکیل می‌شود. هرکدام از این‌ها یک درخواست را هنگامی که شما می‌خواهید یک صفحه وب را مشاهده‌ کنید ارسال می‌کنند. به طور کلی، هرچه تعداد درخواست‌های وب سایت شما بالاتر باشد، وب سایت شما کندتر می‌شود ولی همیشه هم درست نیست، در بعضی اوقات برای مثال در Lazy Load با بالا رفتن درخواست‌ها شاهد افزایش سرعت نیز می‌شوید. در زیر ما قصد داریم که تمامی بخش‌های ابزار Pingdom را بررسی کنیم، هر قسمت مربوط به عملکرد کلی وب سایت را به طور کامل برایتان توضیح دهیم و به نحوه تحلیل آبشاری نتایج بپردازیم.

نگاهی کوتاه به Pingdom

هنگامی که شما وب سایت وردپرس خود را در Pingdom وارد می‌کنید، Pingdom به شما یک درجه عملکرد، زمان لود، حجم کلی وب سایت و تعداد درخواست‌ها را نشان می‌دهد می‌توان گفت ساختاری شبیه به سایت GTmetrix  دارد و اگر مقاله آنالیز Gtmetrix را مطالعه کرده باشید به چنین ویژگی‌هایی نیز اشاره کردیم. به عنوان مثال، در زیر ما وب سایت perfmatters.io را مورد بررسی قرار دادیم . همانطور که می‌بینید در اولین تست وب سایت درجه ۱۰۰ را از ۱۰۰ نمره به دست آورد و در زیر ۹۰۰ میلی‌ثانیه لود می‌شود. همانطور که مشاهده می‌کنید این وب سایت از ۹۶ درصد وب سایت‌های تست شده در این ابزار سریع‌تر است.

تست اولیه با Pingdom

ما یک آزمایش دیگر بر روی این وب سایت انجام دادیم که نتیجه آن لود ۴۹۱ ثانیه‌ای شد. چه اتفاقی برای وب سایت افتاد؟ این اتفاق هنگامی که چندین بار یک وب سایت را در Pingdom آزمایش می‌کنید اتفاق می‌افتد که دلیل آن وجود کش‌ در مرورگر کاربر، سرور و DNS می‌باشد. برای درک بهتر این امر به بخش تحلیل آبشاری مراجعه فرمایید.

آزمایش دوباره وب سایت توسط Pingdom (عملیات کش)

آیا می‌خواهید که نتیجه بهتری در آزمایشات Pingdom داشته باشید؟ با توجه به نوع وب سایت شما و نوع پیکربندی آن هیچ تضمینی در اینکه شما درجه عملکرد ۱۰۰ را از ۱۰۰ نمره بگیرید نیست ولی با صرف چندین ساعت وقت برای بهینه سازی وب سایتتان می‌توانید بهبود رتبه را از امروز شروع کنید. در بعضی از مواقع تجربه کاربری ممکن است جای چیز‌هایی که خواندید را پر‌کند و شما در بخش هایی نیازی به بهینه سازی محتوا نداشته باشید. هیچ وقت تجربه کاربری(UX) را فراموش نکنیداما مطمئن باشید که با آموزشی که ما در زیر به شما می‌دهیم می‌توانید کلیه مراحل رساندن وب سایت به نتیجه‌ای مانند نتیجه بالا را یاد بگیرید.

بینش عملکرد (Pingdom Performance Insights)

بخش بینش عملکرد (همان Insights) ابزار Pingdom، یکی از بخش‌های بسیار مهم و کمک کننده در این ابزار می‌باشد. تمامی اطلاعات گنجانده شده در این بخش با توجه به قوانین بینش عملکرد گوگل (Insights) می‌باشد. به طور کلی،‌ اگر شما بتوانید این بخش را در وب سایت خود بهبود دهید، باید شاهد کاهش زمان لود وب سایت خود باشید.

بخش بینش عملکرد Pingdom

Leverage Browser Caching

یکی از رایج‌ترین مشکلات افراد در هنگام آزمایش وب سایت در ابزار‌های تست سرعت رویارویی با خطای Leverage Browser caching می‌باشد. این خطا به علت وجود مشکل HTTP Cache header در سرور شما می‌باشد. برای حل این مشکل به آموزش حل مشکل Leverage Browser Caching وب سایت میزفا مراجعه کنید.

Remove Query Strings

یکی دیگر از مسائل رایج موجود در آزمایشات مورد Remove Query Strings می‌باشد. فایل‌های CSS و JS در هنگام لود شدن در فایل HTML وب سایت ورژن های خود را نیز لینک‌ها قرار‌ می‌دهند. مانند :‌domain.com/file.min.css?ver=4.5.3 .بعضی از سرور‌ها و پروکسی‌ها امکان کش کردن این فایل‌ها وقتی این‌گونه لینک می‌شوند ندارند. پس با حذف ورژن از لینک‌ها شما می‌توانید سیستم کش وب سایت خود را بهبود بخشید. برای حل این مشکل می‌توانید از افزونه رایگان Query Strings Remover در وردپرس استفاده کنید تا به صورت خودکار عملیات حذف ورژن‌ها انجام شود. در غیر اینصورت برای حل این مشکل می‌توانید به آموزشحل مشکل Remove Query Strings وب سایت میزفا مراجعه فرمایید.

مشکل Remove Query Strings در فایل‌های استاتیک

Serve static content from a cookieless domain

ما مقاله ای جامع در رابطه با Serve static content from a cookieless domain در وب سایت میزفا منتشر کردیم که پیشنهاد می‌کنم آن را بخوانید. در بیشتر مواقع وب مستر‌ها به علت وجود پروتکل‌های جدیدی مثل HTTP/2 این خطا را نادیده می‌گیرند. اضافه کردن یک اتصال جدید همیشه نسبت به زمانی که همه ساختار را در یک اتصال بارگیری می‌کنید، هزینه کمتری برایتان خواهد داشت. با این حال، ما دو راه برای حل این مشکل داریم که یک استفاده از یک ارائه دهنده CDN و دیگری اضافه کردن یک دامنه یا زیردامنه (SubDomain) به وب سایت است.

مشکل Serve static content from a cookieless domain

Parallelize Downloads Across Hostnames

این مشکل به علت وجود محدودیت در HTTP/1.1 و اتصال همزمان مرورگر به وب سایت می‌باشد ، که در بیشتر سرور‌ها ۶ اتصال است. این هشدار بیشتر در وب سایت هر پربازدید و پر‌درخواست نمایان می‌شود. در گذشته تنها کاری که می‌توانستیم انجام دهیم عمل Call Domain Sharding بود. با این حال، اگر از سرویس CDN استفاده می‌کنید و سرویس CDN شما از HTTP/2 پشتیبانی می‌کند، می‌توانید این هشدار را نادیده بگیرید زیرا در حال حاضر دانلود‌های شما در چندین سرور تقسیم بندی می‌شود.

هشدار Parallelize Downloads Across Hostnames

Specify a Vary: Accept-Encoding header

مقاله جامعی در رابطه با Specify a Vary: Accept-Encoding header در وب سایت میزفا قرار دادیم که علاوه بر تعریف این هشدار به حل آن نیز می‌پردازد. این خطا به HTTP header وب سایت شما مربوط می‌شود و باید در سروراصلی وب سایت شما رعایت شود، که سرور درخواستی را برای مرورگر کاربر بفرستد تا متوجه شود که آن مرورگر امکان مشاهده محتوا بهینه سازی شده را دارد یا خیر!!!

هشدار Specify a Vary: Accept-Encoding header

Specify a cache validator

این هشدار به کش HTTP header وب سایت مربوط می‌شود که باید در سرور اصلی وب سایت بر روی اعتبار و زمان کش اعمال شود. اگر header ها لود نشوند، مرورگر درخواست دیگری را ارسال می‌کند و تا دریافت نهایی header وب سایت لود نمی‌شود و این باعث افزایش زمان لود وب سایت می‌شود. این header ها شامل last-modified ،‌ETag، Cache-Control و انقضای کش می‌شود. برای حل این مشکل مقاله Specify a cache validator وب سایت میزفا را بررسی کنید.

مشکل Specify a cache validator

کد‌های پاسخ

قسمت بعدی ابزار تست سرعت Pingdom مربوط به کد‌های پاسخ می‌باشد. کد‌های پاسخ یا کد‌های وضعیت HTTP مانند یک نکته کوتاه وضعیت صفحه وب را به شما نمایش می‌دهند. هر کد نشانگر وضعیتی است که هنگام ارسال درخواست توسط مرورگر، سرور پاسخ می‌دهد.در زیر به بعضی از کد‌های رایج می‌پردازیم :

کد 200 : “همه چیز بدون مشکل اجرا می‌شود” ، این کد زمانی به نمایش در می‌آید که نتایج دقیقا همان نتایجی باشد که از وب سایت انتظار می‌رود.

کد 301 : “بخش درخواست شده به صورت دائم منتقل شده است” ، این کد هنگامی نمایش داده می‌شود که صفحه درخواست شده به صورت دائم به بخشی دیگر منتقل شده باشد.

کد 404 : “صفحه درخواست شده یافت نشد” ، یکی از رایج ترین کد‌های پاسخ در وب سایت خطای کد ۴۰۴ می‌باشد. این خطا به معنای آن است که صفحه درخواست شده وجود ندارد و سرور درصورت وجود چنین صفحه‌ای از وجودش با خبر نیست.

نمونه‌ای از کدهای پاسخ کد 200

نمونه‌ای از کدهای پاسخ کد 404

 

حجم محتوا و درخواست برای هر محتوا

بخش‌های بعدی که قصد داریم به آن بپردازیم حجم محتوا بر اساس نوع آن‌ها و همچنین درخواست‌ها بر اساس نوع‌ محتوا می‌باشد. با استفاده از هر قسمت این بخش می‌توانید متوجه شوید که هریک از ساختار وب سایت شما چه مقدار حجم دارند و چه مقدار از درخواست‌ها مربوط به یک ساختار می‌شود.

با مراجعه به آخرین HTTP Archive متوجه می‌شویم که ۶۴ درصد صفحات وب را تصاویر تشکیل داده‌اند. این موضوع را معمولا در بیشتر جاها مشاهده می‌کنیم. ولی در مورد زیر متوجه می‌شوید که همیشه هم اینطور نیست. در نمونه زیر نزدیک به ۴۶ درصد از ساختار به دسته Other یا دیگر اختصاصی داده شده است که بیشتر این ساختار مربوط به فونت‌های گوگل و font awesome می‌باشد. فونت‌های وب در بخش دیگر تست Pingdom قرار می‌گیرند.

 

برای بهینه سازی تصاویر، پیشنهاد می‌کنم که مقاله جامع نحوه بهینه سازی تصاویر در وردپرس را بخوانید. در آن مقاله تعداد زیادی افزونه و راه برای بهینه سازی عکس وجود دارد تا شما نسبت به بهینه بودن تصاویرتان مطمئن باشید. و راه دیگری که می‌توانید به جای استفاده از تصاویر استفاده کنید، استفاده از فونت آیکون‌ها مانند فونت Awesome به جای تصاویر می باشد. این استفاده می‌تواند به مقدار قابل ملاحظه‌ای در حجم وب سایت شما موثر باشد.

حجم محتوا و درخواست برای دامنه

بخش حجم محتوا (Content size by domain) و درخواست نسبت به دامنه (Requests by domain) یکی از بهترین راه‌ها برای یافتن ساختار‌هاییست که خارج از وب سایت شما لود می‌شوند.

در مثال زیر شما مشاهده می‌کنید که ما همه ساختار وب سایتمان را از CDN لود می‌کنیم. سپس یک فایل HTML وب سایت می‌ماند که از خود وب سایت لود می‌شود و یک لینک خارجی نیز به وب سایت Google Analytics متصل شده است. بسته به نوع وب سایت، شما ممکن سرویس‌های خارجی مختلفی اعمم از فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر، تلگرام، تبلیغات و غیره را به وب سایت خود متصل کنید.

به طور کلی، هرچه درخواست‌های خارجی وب سایت شما کمتر باشد، بهتر است. زیرا، هر درخواست خارجی در لی‌تنسی (latency) شما تاثیر می‌گذارد، مرورگر باید DNS اش را بررسی کند، TLS را به تاخیر می‌اندازد وغیره. پس بهتر است که درخواست‌ها را تاجای ممکن کوتاه کنیم و ساختار‌ها را از یک سرور فیزیکی یا CDN لود کنیم. یکی از بهترین مثال‌ها فونت Awesome می‌باشد. به‌جای اینکه بیاییم و از لینک خارجی آن را لود کنیم بهتر است که مستقیم آن را دانلود کنیم و از سرور خودمان لود کنیم، ما در مقاله رفع ارور Reduce DNS lookups به شکل بسیار کاملی درباره این موضوع پرداختیم.

حجم محتوا و درخواست برای دامنه

چارت آبشاری

و بالاخره، چارت‌های آبشاری ساخته شده از هر درخواست می‌باشد که در زیر مشاهده می‌کنید. شما توسط این چارت می‌توانید تمامی درخواست‌هایی که باعث کاهش سرعت و ایجاد مشکل در عملکرد وب سایت شما شده اند را مشاهده کنید. این دقیقا همان تحلیل آبشاری‌ است که قبلا در رابطه با آن صحبت می‌کردیم. در زیر به توضیح جامعی در رابطه با هر یک از رنگ‌های موجود در چارت آبشاری می‌پردازیم.

نمونه‌ای از چارت آبشاری

DNS (صورتی)

DNS چیست؟ اکنون باید توجه کنم، فکر کنم شبیه یک دفتر تلفن بتوانیم آن را بیان کنیم. در شبکه به آن نام سرور دامنه (Domain Name Server) می‌گویند که در خود تمامی اطلاعات مربوط به سرور وب سایت و آی پی سرور را در خود نگهداری می‌کند. هنگامی که شما در Pingdom وب سایت خود را بررسی می‌کنید، این وب سایت در ابتدا به سرعت شروع به بررسی DNS وب سایت شما می‌کند و کوئری‌های مربوط به دریافت اطلاعات IP شما را ایجاد می‌کند. این بررسی در بعضی اوقات طولانی مدت طول می‌کشد و این به فرآیند DNS lookups گویند.

DNS در Pingdom

هنگامی که وب سایت خود را چند بار توسط Pingdom مورد بررسی قرار میدهید ،‌ این ابزار DNS شما را در خود بری استفاده راحت تر و بهتر ذخیره و یا به اصطلاح مورد کش قرار داده است  و به علت اینکه IP شما ثابت است دیگر نیازی ندارد که دوباره DNS شما را بررسی کند. به همین دلیل است که هنگامی که شما چندین بار وب سایت خود را بررسی می‌کنید افزایش سرعت را مشاهده می‌کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید ما بعد از انجام آزمایش دوم از وب سایت دیگر لود شدن DNS را مشاهده نمی‌کنیم و زمان لود DNS به 0 میلی‌ثانیه تغییر کرده است که قبلا ۳۳ میلی‌ثانیه بود. این یکی از مورد‌هاییست که بعضی از افراد اشتباه تفسیر می‌کنند و احساس می‌کنند که اصلا DNS لود نشده است درحالی که اینطور نیست و DNS به صورت کش شده لود شده است.

DNS کش شده در Pingdom

دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است وب سایت شما پس از چند بار آزمایش سریع‌تر لود شود و یکی از آن‌ها استفاده از CDN‌ می‌باشد. برای آن دسته از کاربرانی که با CDN آشنا نیستند پیشنهاد می‌شود که مقاله ما در رابطه با CDN را مطالعه کنند. هنگامی که برای بار اول توسط Pingdom وب سایت را بررسی می‌کنید اطلاعات توسط CDN بررسی می‌شوند و سپس CDN دقیقا همانند DNS اطلاعات را کش می‌کند و در بار دوم دیگر سرعت به خاطر لود اطلاعات درون CDN پایین نمی‌آید.

همچنین راه دیگری نیز برای لود سریع وب سایت از طریق DNS می‌باشد که از متد DNS prefetching استفاده کنید. با این‌کار DNS های وب سایت شما در پس‌زمینه لود می‌شوند. شما می‌توانید با اضافه کردن چند خط به بخش Header پوسته وردپرس خود این متد را فعال کنید. به کد‌های زیر توجه فرمایید :

 

 

 

یا اگر از نسخه وردپرس بالای ۴.۶ استفاده می‌کنید، می‌توانید از ترفند‌های منابع منتشر شده کمک بگیرید. توسعه دهندگان با استفاده از متد wp_resource_hints می‌توانند با اضافه کردن دامنه‌ها و لینک‌های جدید، dns-prefetch، preconnect، prefetch و یا prerender را در پس‌زمینه وردپرس لود کنند.

SSL (بنفش)

رنگ وضعیت بنفش زمانی ظاهر می‌شود که شما در وب سایت خود از SSL/TLS handshake استفاده کرده باشید. وقتی شما وب سایتی را با پروتکل HTTPS لود می‌کنید متوجه می‌شوید که آن وب سایت گواهینامه SSL دارد و برای کدگذاری اطلاعات شما و حفظ امنیت شخصی شما زمانی را صرف می‌کند. در تست زیر ما هم در سرور خود و هم در CDN از گواهینامه SSL استفاده می‌کنیم. بنابراین زمانی را در ابتدا برای کدگذاری اطلاعات شما بر روی سرور برای جلوگیری از دزدی اطلاعات، به زمان لود صفحه اضافه می‌شود.

SSL در Pingdom

در گذشته اگر وب سایتی از گواهینامه SSL استفاده می‌کرد و باید برای ورود از پروتکل HTTPS استفاده می‌کردیم، لود آن وب سایت عذاب آور می‌شد ولی حالا خوشبختانه با وارد شدن نسل جدیدی از پروتکل به نام پروتکل HTTP/2 زمان لود صفحات HTTPS ناچیز شده است. در حال حاضر بیشتر مرورگر‌ها از پروتکل HTTP/2 پشتیبانی می‌کنند و از نظر من با توجه به پیشرفت روز به روز اطلاعات تعداد کاربرانی که از آخرین نسخه مرورگر‌ها استفاده نمی‌کنند ناچیز است پس این پروتکل HTTP/2 کمک موثری به لود وب سایت شما می‌کند. همچنین باید توجه داشته باشید که همه ارائه دهندگان میزبانی و CDN از پروتکل HTTP/2 پشتیبانی نمی‌کنند و شما باید توجه فرمایید، در صورتی که به HTTPS نیازمندید باید به دنبال ارائه دهندگانی باشید که از پروتکل HTTP/2 پشتیبانی می‌کنند. خوشبختانه میزفا در طراحی سایت برای شما از سرور‌های معتبری استفاده می‌کند که همه از پروتکل HTTP/2 پشتیبانی کامل می‌کنند.

توجه داشته باشید که پروتکل HTTP/2 از نسخه ۴۹ به بعد کروم فعال‌سازی شده است و نسخه کرومی که Pingdom برای تست استفاده می‌کند ۳۹ می‌باشد، بنابر این درصورتی که از این ابزار برای بررسی سرعت لود وب سایت خود استفاده می‌کنید ممکن است نتایج نمایشی تمامی تاثیرات پروتکل HTTP/2 را به شما نمایش ندهد ولی مطمئن باشی، در صورتی که کاربران از نسخه بروز کروم استفاده کنند، سرعت قابل ملاحظه‌ای را احساس خواهند کرد.

اتصال – Content (فیروزه‌ای)

زمان اتصال در Pingdom به اتصال TCP یا کل زمان لازم برای ایجاد اتصال TCP مربوط می‌شود.شما نیازی نیست که خیلی در این رابطه اطلاعات داشته باشید ولی به صورت خیلی ساده این بخش مربوط به سرعت اتصال کاربر به سرور شما می‌باشد.

اتصال در pingdom

وقفه – TTFB (زرد)

زمان انتظار به مدت زمان لازم برای دسترسی مرورگر کاربر به اولین بایت از صفحه شما گفته می‌شود و در اصطلاح به آن TTFB نیز می‌گویند. (اطلاعات و نکات بسیار جالب درباره TTFB را میتوانید در مقاله بهبود زمان TTFB مطالعه نمایید) TTFB نوعی اندازه‌گیری از واکنش‌پذیری سرور ویا دیگر شبکه‌ها می‌باشد.به طور کلی، هر زمانی زیر 200 میلی‌ثانیه برای TTFB عالی است. اگر به بالای 800 میلی‌ثانیه رسیدید، باید در کانفیگ سرور خود مراجعه کنید و آن را بروزرسانی کنید و ومشکلات را حل کنید زیرا صد‌ در صد مشکل در پیکربندی سرور می‌باشد و این چنین نتیجه‌‌‌ای غیرعادی می‌باشد.

وقفه در Pingdom

بهترین راه برای کاهش زمان TTFB چیست؟ یکی از بهترین راه‌های کاهش زمان TTFB استفاده از CDN می‌باشد. در زیر سرعت وب سایت را با فعال‌سازی و غیر‌فعال‌سازی CDN بررسی کردیم تا نتیجه مطلوبی بدست آید.

TTFB بدون CDN

در ابتدا بدون اتصال CDN به وب‌سایت، وب سایت را تست کردیم و همانطور که مشاهده می‌کنید TTFB وب سایت 136 میلی‌ثانیه طول می‌کشد و وب سایت نیز در 1.45 ثانیه لود می‌شود.

TTFB بدون اتصال CDN

TTFB به همراه CDN

سپس ما CDN را متصل کردیم و دوباره آزمایش را انجام دادیم. مشاهده می‌کنید که زمان لود وب سایت به 788 ثانیه و زمان TTFB نیز 37 میلی‌ثانیه شده است. در رابطه با TTFB و CDN ها در مقالهCDN چیست و دلایل استفاده از CDN در وب سایت به طور کامل بحث کرده ایم و پیشنهاد می‌کنم اگر به کاهش TTFB به همراه CDN علاقه‌مند شدید نگاهی به این مقاله بیاندازید.

TTFB به همراه CDN

البته علاوه بر CDN، داشتن یک هاست میزبانی خوب نیز در کاهش این زمان موثر است و پیشنهاد می‌شود علاوه‌بر تهیه CDN، یک هاست میزبانی خوب نیز تهیه کنید که این مشکل را نداشته باشید.

ارسال (نارنجی) و دریافت (سبز)

با‌ توجه به اطلاعات بالای شما عزیزان فکر نکنم توضیحات زیادی برای توجیح دو وضعیت دریافت و ارسال نیاز باشد. به طور کلی وضعیت ارسال(Send) به معنای زمان لازم برای ارسال درخواست از مرورگر به سرور می‌باشد. همچنین دریافت(receive) نیز زمان لازم برای دریافت اطلاعات توسط مرورگر از سرور می‌باشد. هردوی این‌ها زمان خیلی کمی لازم دارند و تاثیر زیادی بر روی آزمایش شما نمی‌گذارد.

 

درخواست HTTP Headers

هنگامی که در حال بررسی چارت آبشاری هستید، می‌توانید هر یک از داده‌های جدول را نسبت به پاسخ‌های سربرگ HTTP (یا همان درخواست HTTP Headers) بررسی کنید.

در این بخش اطلاعات ارزشمندی قرار دارد. در نمونه زیر شما متوجه می‌شوید که محتوا توسط متد فشرده‌سازی gzip بهینه سازی‌ شده‌اند، کش در وب سایت فعال است (HIT به معنای فعال و Miss به معنای غیر فعال) ، نوع محتوا از نوع html و یونی‌‌کد از نوع UTF-8 می‌باشد و غیره…

پاسخ‌های سربرگ HTTP

اطلاعات پیکربندی وب سایت مورد مطالعه

حالا اگر مقاله تحلیل آبشاری توسط Pingdom من را به صورت کامل بررسی کردید، حالا وقت آن است که دست به کار شوید و مشکلات وب سایت خود را حل کنید. در بیشتر وقت‌ها دیدن آموزش‌ها بدون در نظرگیری اطلاعات کامل در رابطه با محصول مورد مطالعه آزار دهنده است و در بیشتر سایت ها رعایت نمی‌شود. بنابراین در زیر اطلاعات پیکربندی وب سایت مورد مطالعه این مقاله را قرار می‌دهیم و شما با در نظرگیری آن‌ها می‌توانید یک وب سایت پرسرعت را داشته باشید.

 

معماری

وب سایت مورد مطالعه وب سایت (perfmatters.io) در سروری در امریکا مورد میزبانی قرار میگیرد . این سرور از پروتکل HTTP/2 ، وب سرور Nginx و پایگاه‌داده MariaDB پشتیبانی می‌کند که همه این‌ها با هم وب سایتی پر سرعت را برای کاربر ایجاد می‌کند.

سرور وب سایت از ماشین مجازی HHVM استفاده می‌کند. ترکیب HHVM و PHP7 وب سایتی پرقدرت را برای کاربر ایجاد می‌کند.

وب سایت از هیچ نوع افزونه کش استفاده نمی‌کند، زیرا تمامی اطلاعات وب سایت توسط سرور کش می‌شود.

افزونه‌های وردپرس چیست و معرفیچند افزونه مهم وردپرس چه می باشد 

در زیر تمامی افزونه‌های استفاده شده در این وب سایت را مشاهده می‌کنید که بیشتر آن‌ها به صورت رایگان از مخزن وردپرس قابل دریافت می‌باشند.

افزونه رایگان CDN Enabler plugin برای فعال‌سازی CDN

افزونه رایگان CAOS plugin برای فعال‌سازی گوگل آنالیز

افزونه رایگان Disable Embeds plugin برای جلوگیری از ایجاد درخواست‌های HTTP اضافه

افزونه رایگان Disable Emojis plugin برای جلوگیری از ایجاد درخواست‌های HTTP اضافه برای لود ایموجی‌ها

افزونه رایگان Disqus Conditional Load plugin برای لود تنبل بخش نظرات

افزونه تجاری Imagify plugin برای فشرده‌سازی تصاویر

افزونه تجاری Gonzalez plugin برای غیر‌فعال‌سازی اسکریپت‌ها زمان لود وب سایت

نکته : بعضی از افزونه‌هایی که در وب سایت استفاده شده است خیلی کوچک بوده و با چند کد جاوا‌اسکریپت هم می‌شود که آن‌ها را فعال کرد ولی با توجه به سادگی ‌و حجم کم از این افزونه استفاده شده است.

 :: بازدید از این مطلب : 90
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 1 آبان 1399 | نظرات ()